chrome firefox opera safari iexplorer

Музей історії Голованівського району

  • 26500, Кіровоградська область
    Голованівський район
    смт Голованівськ, вул. Суворова, 3
    приміщення районного будинку культури
  • 2-18-77
  • 8.00 - 17.00
    Перерва на обід 12.00 - 13.00
    вихідні: субота, неділя
  • 0.50 грн.
Про музей:

Музей історії Голованівського району створено у 1985 році на честь 40 – річчя з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Знаходиться музей у приміщенні районного Будинку культури на 2 поверсі і займає площу148,5 кв. м. У фондах музею нараховується близько 5 тисяч музейних предметів.  Приміщення музею поділено на 9 залів, де поступово від заселення краю і до сьогоднішніх днів розміщено експозиції, виставки, фотовітрини, що відображають історичні події в Голованівському районі.

1 зала –Заселення краю. Заселення краю відбувалося в ІІІ тисячолітті до нашої ери, про що свідчать знахідки трипільської культури на території району.

2 зала – Козацька доба, час звитяжної боротьби з татарським ігом та Річчю Посполитою. Кужелі, веретена, прядки і деталі верстаків, ярма і пута, граблі і вила, черепиці дають уяву про побут наших предків.

3 зала – Період першої світової війни. Українська світлиця. Цікава екскурсантам експозицією Олексія Коропа, кавалера чотирьох Георгієвських хрестів. Фрагмент української хати приваблює відвідувачів піччю, побутовим речами давнини та манекенами в українській одежі.

4 зала – Події 1917 – 1922 років. Чорні сторінки історії України. У четвертій залі є світлини учасників подій 1917 – 1920 років. Діють експозиції «Страшна правда Голодомору 1932-33 років», «Забуттю не підлягає», «Спогади очевидців» та «Книга Скорботи України»

5 – 6 зала – Друга Світова війна, окупація, закінчення війни. В цій залі фотовітрини «Учасники війни – наші земляки», «Злодіяння фашистів на окупованій території району», експозиція «Боротьба партизанських загонів на Голованівщині», світлини Почесних громадян Голованівська. На подіумах  смертоносні предмети війни, що знайдені на полях боїв, в окопах та в лісах.

7 зала – Відбудова народного господарства. Оформлено експозиції, що розповідають про роки відбудови народного господарства району після його звільнення у 1944 році. Це колгоспні господарства, молокозавод, хлібзавод, лісове господарство у смт.Голованівськ, спиртзавод  у с. Межирічка та цукровий завод у с. Перегонівка. Тут же фотовітрини відомих земляків. 22.12.2010 року відкрито фотоекспозицію «Заслужені працівники України».

8 зала – Сучасність. Фотоекспозиція героїв соціалістичної праці та експозиції «Трудові будні» жителів району.

9 зала – Умільці Голованівщини. У залі оформлені виставки майстрів декоративно – ужиткового та образотворчого мистецтва району: «Виставка картин Г.Чопенка», «Виставка картин техніки «Аплікація по дереву» та скульптур по дереву художника О.Тацієнка, виставка рушників «Рушникова веселка».

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути