chrome firefox opera safari iexplorer

18 травня: це цікаво знати

18 травня 2018 о 00:04

«Відберіть у народу все – і він усе зможе повернути, але відберіть мову, і він ніколи більше уже не створить її».
Костянтин Ушинський

У народі 18-того травня свої іменини відзначають Ярини. У Житії Святих про Ярину розповідається, що при народженні у неї було ім’я Пенелопа, однак коли вона досягла шлюбного віку, їй наснився ангел, який повідомив, що вона є улюбленою нареченою Ісуса Христа. Після цього Ярина перенесла немало страждань, але щоразу віра рятувала її.

Покинула цей світ Ярина 18 травня за новим стилем, і у народі здавна вважалося, що цього дня вже варто висаджувати розсаду капусти. Робили це жінки, бо вірили, якщо овочі посадить чоловік, то вони лише зацвітуть, а плодів не буде. Також цього дня спалювали траву на полях, що залишилася з минулого року.

За церковним календарем, 18 травня вшановують мученицю Ірину; знайдення мощей преподобного Якова Желєзноборовського; Ікону Божої Матері «Невипивана чаша».

Іменинниками 18 травня є:
Ярина, Ірина, Яків.

18 травня народились:

1873 – Микола Прахов – український художник, мистецтвознавець. Відомий у галузі декоративно-ужиткового мистецтва. Один з організаторів товариства «Київський художник».

1892 – Костянтин Піскорський – український художник-авангардист. Автор робіт «Цивілізація», «Мечі», «Тривога», «Козак», «Біла гвардія», «Небо», «Про приторк світам іншим», «Зірка опівнічна», «Ідол», «Планета», «Біометр життя».

«У творчості Костянтина Піскорського дивовижно переплетені символізм і футуризм, космічна безмірність і енергія вольового художнього жесту, архаїчна містика та новітній європейський раціоналізм». (Дмитро Горбачов)

1912 – Вадим Собко – український письменник, прозаїк, драматург. Лауреат Шевченківської премії за роман «Лихобор».

Події 18 травня в Україні:

1917 – У Києві почався I Всеукраїнський військовий з’їзд.
1918 – У Донбасі німецькі окупанти розстріляли 44 шахтарів.
1920 – Всеукраїнська православна Церковна рада проголосила Українську православну церкву автокефальною.
1928 – Почався розгляд «Шахтинської справи» про антирадянську змову інженерів Донбасу.
1942 – Німецька армія знищила залишки радянських військ на Керченському півострові.
1944 – Розпочалась депортація кримських татар з батьківщини. Всього з Криму за наказом Сталіна на спецпоселення було вивезено понад 200 тисяч кримських татар, вірмен, греків та болгар.
1980 – Відкрили Івано-Франківський художній музей.
2005 – Ратифікацією Оттавської конвенції Україна остаточно зобов’язалася позбутися п’ятого найбільшого арсеналу протипіхотних мін у світі.

Події 18 травня:

1792 рік – Російські війська вступили на терени Речі Посполитої з метою скасування устрою, встановленого «Конституцією 3 травня». Початок польсько-російської війни.
1804 рік – Наполеон проголошений імператором Франції.
1888 рік – У США вперше продемонстрована перша грамофонна платівка.
1899 рік – У Гаазі почалася перша мирна конференція.
1934 рік – У радянських політехнічних інститутах введено викладання історії і географії.
1945 рік – Німецький адмірал Карл Деніц видав декрет, в якому заявив про непричетність німецької армії до звірств у концтаборах.
1974 рік – Індія стала шостою державою, що одержала атомну зброю.
1982 рік – У звітній доповіді на XIX з’їзді ВЛКСМ лідер комсомолу Борис Пастухов згадав ім’я Леоніда Брежнєва 38 разів.
1985 рік – У газеті «Правда» з’явилася рубрика «Тверезість – норма життя».
1990 рік – У Франції встановлений рекорд швидкості потягів (515,3 км/год)
1994 рік – Завершене виведення ізраїльських військ з Сектору Газа.

18 травня святкують:

  • День боротьби за права кримськотатарського народу.
  • День вишиванки.
  • Міжнародний день музеїв.

Чи знаєте ви, що:

Ніхто достеменно не знає, скільки музеїв діє в Україні! Наводяться приблизні дані. У системі Мінкульту – понад 400, у частинах Міноборони – 100, при навчальних закладах – 3500, сотні при підприємствах різної форми власності.

І невідомо, скільки існує приватних музеїв – приблизно кілька тисяч. За обережними підрахунками, маємо не менше 5000 різноманітних музейних закладів, хоча деякі туристичні видання оперують цифрою у сім тисяч.

Існують в Україні і цікаві музеї, яких у світі нема – наприклад, Музей води та Музей писанки. А у 2007 році відкрився ще й такий екзотичний, як Музей історії туалету. У Криму діє Музей «Морські курйози», який збирає найнеймовірніші експонати, викинуті на берег після шторму.

«Рідна країна»

* На фото – Музей води у Києві.

Розділи: Календар

24 квітня

Інші дати
Народився Дмитро Білоус
(1920, с.Курмани Сумська область - 2004) - український поет, перекладач, літературний критик, громадський діяч. Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка за книгу «Диво калинове».
Вдягла весна мережану сорочку У день святий звільнившись од турбот І підіймає волошкові очі До віщих, до церковних позолот; Душа стає в цю днину молодою, Забувши, що слова бувають злі І помняться старання добротою, На щедрому пасхальному столі. (Вадим Крищенко)
Розгорнути
Народився Олександр Духнович
(1803, с. Тополі, Словаччина – 1865) - український письменник, культурний діяч, педагог.
Розгорнути