chrome firefox opera safari iexplorer

4 липня: це цікаво знати

04 липня 2018 о 00:03

«На конвертики хат
літо клеїть віконця, як марки.
Непогашені марки – біда ще не ставила штамп…»
Ліна Костенко

4 липня у дохристиянські часи влаштовували похорон Ярила, який пізніше став називатися Кострубом. Ярило – Бог Сонця, що у цей час вже все засіяв і запліднив. Тому його «похорон», означав прощання з весною та наступне її воскресіння, що символізувало майбутній врожай. Обряд здійснювався таким чином: солом’яне опудало вкладали у ночви і розігрували сцену похорон, що закінчувалася веселощами. Адже, за народним уявленням, щирий сміх здатний викликати і відродити життя.

За церковним календарем 4 липня вшановують мученика Юліана Тарсійського; священномученика Терентія; преподобних Юлія, Юлія пресвітера та Юлія диякона: преподобного Максима Грека.

Щодо погоди, то у минулі часи помітили, якщо цей день спекотний, то грудень буде морозним.

Іменинниками 4 липня є:

Терентій, Юліан, Юлій, Максим.

4 липня народились:

1863 – Юліан Панькевич – український графік, релігійний живописець (іконостаси, картини «Ісус Христос», «Богородиця», «Сільська Мадонна»), автор єдиного портрета І. Франка, зробленого з натури, ілюстрацій до поетичної антології «Акорди», «Слова о полку Ігоревім», творів Г. Хоткевича, С. Руданського, Я. Щоголіва. Учитель М. Бойчука.

1891 – Петро Панч (Панченко) – український письменник, член групи «Плуг», ВАПЛІТЕ, ВУСПП. Автор книг: «Гомоніла Україна», «Син Таращанського полку», «Білий вовк», «Три копійки» та ін. Офіцер Армії УНР.

1893 – Данило Демуцький – класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.

4 липня відзначають:

  • День Національної поліції України.
  • День судового експерта.

Події 4 липня:
1776 – ухвалено Декларацію незалежності США.
1631 – у Парижі відкрито перше в світі агентство зайнятості.
1941 – під час операції AB (AB-Aktion) нацистськими військами було розстріляно 45 львівських професорів. З цієї групи живим залишився тільки проф. Franciszek Groër. Гітлерівці пограбували квартири науковців і знищили чи вивезли цінні наукові матеріали вчених.
1942 – завершилася оборона Севастополя, що тривала 250 днів.

Чи знаєте ви, що:

  • Маленькі зозуленята поводять себе у чужому гнізді, як господарі. Народившись в гнізді іншої пташки, вони вже через пару годин здатні викинути яйця рідних пташенят прийомної матері з гнізда. Як слабке і сліпе пташеня примудряється це робити? Воно розчепірює свої крильця і залазить під інше пташеня чи яйце таким чином, щоб воно розмістилося на спині. Потім робить невеликий поворот, і ось яйце, а іноді й пташеня, вже летить додолу.
  • Розмовляючи у лісі з зозулею, багато хто вважає, що це самка. До неї навіть звертаються, використовуючи жіночий рід. Цікавим фактом же є те, що самка зозулі може видавати тільки не чутні людському вуху звуки. Кувати вміє тільки самець зозулі. А робить він це не просто так. Так самець запрошує до спаровування самок. Тихі звуки, що видаються самками, самець чує на дуже великій відстані. За один день самець зозулі може злучитися з кількома самками. При цьому готова до спаровування самка займає свою територію, на якій вибирає гнізда для підкидання майбутнього потомства.
  • Заслуговує уваги і те, як паразитує птах, що підкидає яйця до чужого гнізда. Зозуля проробляє велику підготовчу роботу, щоб протягом 5-10 секунд замінити яйце. Все починається з вибору «прийомних батьків». Зозуля вибирає таких птахів, яйця яких ззовні не відрізняються від її власних. Чекаючи, коли в обраному гнізді з’являться яйця, зозуля здатна уповільнити розвиток власного пташеняти. Для цього вона періодично поміщає яйце у воду, знижуючи його температуру. Зозуля, як справжній розвідник, спостерігає, вибирає момент і блискавично діє. Мить, і підміна проведена. У гнізді майбутніх вихователів з’являється майже точна копія їх власного яйця. Яйце нещасних птахів зозуля може викинути, але частіше вона його з’їдає. А прийомні батьки найчастіше не помічають підміни... (З сайту net)

«Рідна країна»

Розділи: Календар

19 квітня

Інші дати
Мар’ян Крушельницький
1897 – український актор, режисер. Один із фундаторів українського театру.
Розгорнути
Народився Марко Бараболя (Рознійчук Іван Федорович)
(1910, с.Ділове Закарпатська область - 1945) - український письменник-сатирик, «королем закарпатського гумору» називали його сучасники.
«Не сумуйте, полонини ! Засихайте, сльози! Зацвітайте, черемшини! Смійтесь, верболози» (Марко Бараболя)
Розгорнути