chrome firefox opera safari iexplorer

15 вересня: це цікаво знати

15 вересня 2018 о 09:23

«Бери, бери скорійш назад Твоє ледаче слово, Коли одваживсь нам сказать: Забудьте рідну мову!»
Михайло Максимович

На календарі вже середина вересня – день, коли у народі підмічали: якщо гуси летять високо, журавлі – неквапно, стиха курличучи, а лебеді пізно збираються до відльоту – чекай тривалої, нехолодної осені.

У народі 15 вересня вшановували Маманта-вівчарика, покровителя овець і кіз. Цього дня худобу не вигонили вранці на пасовисько, бо боялися, що може трапитися біда. Також цього дня утеплювали хліви, готуючись до холодного сезону.

Щодо погоди, то підмічали: якщо захід сонця червоний, невдовзі варто очікувати морозів.

За церковним календарем 15 вересня вшановують мученика Маманта, батька його Феодота і матері Руфіни; преподобного Іоана постника, патріарха Царгородського; преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських та мучеників 3628 в Нікомидії.

Іменинниками 15 вересня є:

Олексій, Іван, Федот, Антон, Руфіна.

15 вересня народились:

1804 – Михайло Максимович – український історик, філолог, етнограф, ботанік, поет, перший ректор Київського національного університету ім.Тараса Шевченка.

1877 – Олена Кульчицька – український живописець і графік, педагог. Народний художник України. Автор картин «Діти на леваді», «Жнива», «Бабуля», «Діти з свічками», серії акварелей, офортів, гравюр на дереві, ілюстрацій до творів М. Коцюбинського, І. Франка та ін.

Події 15 вересня:

1893 – у Джерсі-Сіті (США) почала виходити газета «Свобода» – перше україномовне видання в США.
1922 – у Києві відкрито театр імені Марії Заньковецької (нині – Львівський академічний театр імені Марії Заньковецької).
1944 – у Києві відкрито оновлений Державний музей західного і східного мистецтв (нині – Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків).
1971 – у Ванкувері створено екологічну організацію «Грінпіс». Перша акція – протест проти американських ядерних випробувань біля Аляски.
1991 – у Києві на Софійській площі відбулося Всеукраїнське народне віче на підтримку Акту про державну незалежності України.
1991 – Верховна Рада України скасувала ухвалу Севастопольської міської ради про російський статус міста.

15 вересня відзначають:

· День винахідника і раціоналізатора України.

·День фармацевтичного працівника України.

  • Всесвітній день боротьби з лімфомами.

·Міжнародний день демократії.

  • День народження Google.

Чи знаєте ви, що:

Михайло Максимович пожертвував блискучою кар’єрою академічного ботаніка в аристократичній Москві заради омріяної «київської старовини» – посади першого ректора новоствореного університету Святого Володимира.

Те ж саме зробив Тарас Шевченко, обравши непевну долю поета, маючи до вибору і богемне життя модного столичного маляра. В обох випадках це був болючий вибір, але вибір усвідомлений.

Характерно, що Максимович у своїй «другій» долі став фундатором українського наукового дискурсу, а Шевченко здійснив місію пророка української національної свідомості. Не дивно, що вони товаришували.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

23 серпня

Інші дати
23 серпня відзначають:
  • Європейський день пам’яті жертв сталінізму і нацизму.
  • Міжнародний день пам’яті жертв работоргівлі та її ліквідації.
Розгорнути
Народився Анатолій Перепадя
(1935, с. Попелак Херсонської обл. - 2008) - український перекладач із французької, італійської, португальської, іспанської, каталонської мов. Перекладав твори Сервантеса, Пруста, Сент-Екзюпері, Камю та ін.
Розгорнути
Народився Осип Маковей
(1867, м.Яворів, Львівська область – 1925)український письменник, публіцист, редактор багатьох періодичних видань, педагог та громадсько-політичний діяч.
«Тихий сон по горах ходить, Не шуміть, ліси зелені, За рученьку нiчку водить. Спати йдіть, вітри студені. I шумлять ліси все тихше, Най малята сплять здорові, Сон малих звiрят колише. Най їм сняться сни чудові. (Осип Маковей)
Розгорнути