chrome firefox opera safari iexplorer

27 січня: це цікаво знати

27 січня 2019 о 00:05

«Декому здається: найважче – допастися до булави, і мало хто розуміє, як важко ту булаву втримати.»
Юрій Мушкетик

У дохристиянські часи 27 січня наші пращури молилися до Бога, що пробуджує природу – Ярила-Сонця, та просили сил, аби відігнати темряву і закликати весну.

За церковним календарем 27 січня відзначають віддання свята Богоявлення та вшановують преподобних отців, що в Синаї й Раїфі були вбиті: Ісаї, Сави, Мойсея і учня його Мойсея, Єремії, Павла, Адама, Сергія, Домна, Прокла, Іпатія, Ісаака, Макарія, Марка, Веніаміна, Євсевія, Іллі та інших із ними; рівноапостольну Ніни, просвітительку Грузії; преподобного Йосифа Аналітина Раїфського; преподобного Феодула; преподобного Стефана.

Іменинники 27 січня:
Остап, Ніна, Веніамін, Сергій, Ярема.

27 січня народились:

1790 – Петро Гулак-Артемовський – український поет, байкар і культурно-освітній діяч. Основоположник жанру романтичної балади.

1839 – Павло Чубинський – український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Державного Гімну України.
«Душу й тіло ми положим За свою свободу, І покажем, що ми, браття, Козацького роду! Гей-гей, браття милі, Нумо братися за діло! Гей-гей пора вставати, Пора волю добувати!».

1842 – Архип Куїнджі – український живописець грецького походження, педагог. Автор картин «Українська ніч», «Дніпро вранці», «Ніч на Дніпрі».

1891 – Павло Тичина – український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч. Збірки поезій: «Сонячні кларнети», «Плуг», «Вітер з України», «Чуття єдиної родини» та ін.
«Не Зевс, не Пан, не Голуб-Дух,Лиш Соняшні Клярнети. У танці я, ритмічний рух, В безсмертнім всі планети. Я був – не я. Лиш мрія, сон. Навколо дзвонні звуки, І пітьми творчої хітон, І благовісні руки.» (Павло Тичина)

1911 – Іван Гончар – видатний громадський та культурний діяч, скульптор, живописець, графік, народознавець, колекціонер. Лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка (1989), народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.
«Багато погроз і попереджень довелося почути мені від невігласів, які зневажали мою творчість, які забували про те, що без коренів немає дерева, а без дерева плодів. …Я давно поставив собі за мету жити і творити для народу. Якщо вкласти всю душу в свою працю, то потім тобі це якось повернеться.» (Іван Гончар)

1927 – Олекса Тихий – філософ, педагог, мовознавець, правозахисник, член-засновник Української Ґельсінської групи. Помер у таборі для політв’язнів.

Події 27 січня:

1860 – вперше опубліковано повне видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.

1880 – Томас Едісон запатентував електричну лампу розжарювання.

1921 – Польща визнала незалежність Литви.

1929 – у Відні почався установчий конгрес Організації українських націоналістів.

1944 – заснування нагород Української повстанської армії.

1973 – у Парижі підписано угоду про виведення американських військ з В'єтнаму.

1990 – білоруську мову проголошено державною мовою Білорусі.

27 січня відзначають:

  • Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Чи знаєте ви, що:

Уперше Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначили в усьому світі у 2006 році. Проте деякі країни відзначали цей день і раніше.

Дата 27 січня була обрана тому, що в цей день радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим (територія сучасної Польщі).

Голокост – це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933–1945-х років, призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин, породжене ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом і принизливими забобонами, які панували тоді в фашистської Німеччини.

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан назвав цю дату нагадуванням про уроки Голокосту, які мають загальне значення, – цього безпрецедентного прояву зла, яке не можна просто залишити в минулому і віддати забуттю.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

20 вересня

Інші дати
Наталія Лотоцька 
1938 – театральна актриса. Лауреат Шевченківської премії. Ролі: Пріська («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Хведоска («Дві сім’ї» М. Кропивницького), Поліксена («Кассандра» Лесі Українки) та ін. Ведуча передачі Українського радіо «Від суботи до суботи» (понад 30 років). 
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути