chrome firefox opera safari iexplorer

26 лютого: це цікаво знати

26 лютого 2019 о 00:05

Християнин вірить у Святу Трійцю, і наші можновладці також вірять у трійцю – євро, долар і гривню...
Любомир Гузар

У народі 26 лютого говорили: «Лютий додає до весни охоти, але взувай ще добрі чоботи». Відзначають, що на Мартинів день стає помітно тепліше, і в повітрі пахне весною.

Цього дня прийнято йти до церкви, щоб просити святого Мартина про захист від спокус, а святу Світлану (Фотину) – про захист себе і своїх близьких від пристріту і хвороб. 26 лютого поминали померлих, вирушали на кладовища, відвідували могили, або церкви, ставили свічки за упокій, подавали милостиню жебракам.

26 лютого, варто зайнятися прибиранням у домі – це, за прикметами, веде до щастя і удачі в справах. Вважалося, що в цей день не можна лаятися і вирішувати фінансові питання (в тому числі, планувати покупки).

За церковним календарем 26 лютого вшановують преподобного Мартиніана; преподобних Зою і Фотинію (Світлану); преподобного Євлогія, архієпископа Олександрійського; благовірного князя Костянтина Острозького; преподобного Стефана, у чернецтві Симеона, царя Сербського, Мироточивого.

Іменинники 26 лютого:
Світлана, Зоя, Стефан, Семен, Артем, Ганна, Мартин, Фома.

26 лютого народились:

1849 – Леонід Позен – скульптор, у творчості якого вперше яскраво й послідовно втілено тему життя та історії українського народу. Автор пам’ятників М. Гоголю та І. Котляревському в Полтаві, скульптурних композицій «На волах», «Оранка в Малоросії», «Лірник з поводирем», «Кобзар», «Запорожець у розвідці», «Переселенці» та ін.

1909 – Микола Тимків – народний майстер. Автор понад 1200 творів декоративно-прикладного мистецтва, серед яких декоративні тарілки, скриньки, меблі тощо, зроблені пласкорізьбою, інкрустацією й інтарсією.

1933 – Любомир Гузар – видатний церковний і громадський діяч, єпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Католицької Церкви;  з 2005 по 2011 рр. – предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.

26 лютого відзначають:

  • День кримськотатарського супротиву російській окупації.

Події 26 лютого:

1878 – у Львові розпочався судовий процес над Іваном Франком.

1886 – у Горлівці (Донбас) отримали першу в Російській імперії ртуть.

1921 – засновано Кам’янець-Подільський державний педагогічний інститут ім. В.Затонського.

2014 – початок війни Росії проти України.

Чи знаєте ви, що:

Здійснивши збройну агресію проти України, Росія порушила фундаментальні принципи та норми міжнародного права, зокрема ті, що містяться у:

– Статуті ООН 1945 року;

– Заключному акті НБСЄ (Гельсінському Заключному акті) 1975 року;

– Декларації про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин між державами у відповідності до Статуту ООН 1970 року;

– Резолюції ГА ООН «Визначення агресії» 1974 року;

– Декларації про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про захист їх незалежності та суверенітету 1965 року;

– Декларації про неприпустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав 1981 року;

– Декларації про посилення ефективності принципу утримання від погрози силою чи застосування сили у міжнародних відносинах 1987 року;

Росія також порушила низку двосторонніх та багатосторонніх договорів та угод, зокрема:

– Будапештський меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року;

– Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ 1997 року;

– Договір між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 2003 року;

– Договір між Україною та РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки 2003 року;

– Угода між Україною та РФ про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України 1999 року.

Окупація та подальша спроба анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, а також протиправні дії РФ на Донбасі, цілковито підпадають під визначення агресії відповідно до пунктів а), b), c), d), e) і g) статті 3 додатка до резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Визначення агресії» (3314(XXIX)). Такі дії є важким злочином проти міжнародного миру, який тягне за собою міжнародно-правову відповідальність Російської Федерації як держави та міжнародну кримінальну відповідальність її вищого керівництва.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути