chrome firefox opera safari iexplorer

24 березня – Всесвітній день боротьби проти туберкульозу

24 березня 2019 о 11:31
mayu-pravo.com

Україна втрачає щороку від цієї хвороби близько 3700 людських життів і 12 мільйонів доларів непрямих економічних втрат.

Близько третини людства інфіковано бактерією туберкульозу.

Щоправда, захворює на туберкульоз у його активному вигляді лише частина інфікованих (для ВІЛ-інфікованих, до порівняння, ризик  захворіти на СНІД до 30 разів вищий).

1993р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила туберкульоз загальносвітовим лихом. Всесвітній день боротьби проти туберкульозу відзначають, згідно з тим-таки рішенням ВООЗ,саме того дня, коли німецький мікробіолог  Р.Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.

ВООЗ офіційно рекомендувала стратегію DOTS (Directly Observed Treatment, Short-course), що означає «лікування під безпосереднім контролем впродовж короткого курсу». Нині DOTS – найефективніша з усіх протитуберкульозних стратегій, головні принципи якої:  політична підтримка; діагностування шляхом мікроскопії; надійне постачання ліків; регулярне оцінювання результатів. Ця стратегія (якщо її, звичайно, належно застосовувати) дає змогу вчасно виявляти і лікувати хворих — і таким чином мінімізувати ризик інфікування інших людей. Нині стратегія успішно діє у понад  180 країнах світу. Завдяки їй можна вилікувати 92-95% людей, які захворіли.

Цілями ООН у галузі сталого розвитку до 2030 р. передбачена ліквідація глобальної епідемії туберкульозу. Відповідно з ними до 2030р. рівень смертності від цієї страшної хвороби повинен знизитися, порівняно з 2015р.,  на 90% і захворюваності – на 80%.   

У вересні минулого року в Нью-Йорку відбулася перша в історії нарада Генасамблеї ООН з туберкульозу на тему: «Об’єднані для викорінення туберкульозу: заходи реагування на глобальну епідемію».

Від 2002р. також 24 березня відзначають Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз – давнє і дуже небезпечне захворювання, яке за кількістю жертв перевершує чуму та  віспу. Науковці стверджують, що давні бактерії туберкульозу з’явилися в Африці близько 70  тисяч років тому й вельми відрізнялися від теперішніх. До Європи хвороба «прийшла» десь 7 тисяч років тому. 

Туберкульоз називають «хворобою бідних» — адже він поширюється насамперед там і тоді, де й коли виникають значні соціальні проблеми.

Станом на лютий 2019 р. в Україні від туберкульозу лікувалося 21 048 людей. Цього ж місяця було зареєстровано 2 265 випадків туберкульозу, з них 1 868 — нові.

21 березня цього року в українському парламенті відбувся круглий стіл,  присвячений проблемам боротьби з туберкульозом, під час якого виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун констатувала, що у 2018р. кількість захворювань на туберкульоз зменшилася на цілих 800 випадків порівняно з 2017-м., а закупівлю ліків збільшено («завдяки міжнародним організаціям») заледве не в 40 разів.

Допоки у приміщенні Верховної Ради тривав круглий стіл, а затим – брифінг депутатів та посадовців, під стінами парламенту тривала акція «Настав час». Перед парламентською будівлею постала 4-метрова інсталяція у вигляді годинника, на якому  замість цифр були відтворені основні повідомлення щодо боротьби з туберкульозом, важливі для України.

Щороку в Україні помирає від туберкульозу близько 3 700 людей, тобто біля десяти – щодня. ВООЗ інформує, що 23% випадків захворювання в Україні просто не виявляють.

Непрямі економічні збитки, що їх завдає хвороба Україні, становлять понад $12 млн на рік.

Минулоріч на боротьбу з туберкульозом із Держбюджету було виділено 1 млн грн. 

Висновки? Вони – на поверхні: владі байдужі життя громадян. Вона зайнята власним збагаченням.

Підготувала Олена Бондаренко

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

21 вересня

Інші дати
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути