chrome firefox opera safari iexplorer

24 липня 1990 року над  Києвом замайорів синьо-жовтий прапор

24 липня 2019 о 08:04
radiosvoboda.org

Востаннє столиця бачила у своєму небі Національний Прапор 12 червня 1920 р. Це був день гіркоти і розпачу для українців: війська Симона Петлюри залишили Київ. Місто захопили більшовики й підняли над ним свою криваву полотнину.   

Через 70 років українські патріоти повернули наш прапор.  За тиждень до того – 16 липня – Верховна Рада ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, що, безмовно, додало завзяття організаторам події…

Ясної липневої днини колони киян урочисто крокують від Софійського собору до будівлі Київради. Щойно архимандрит і майбутній патріарх УПЦ КП Володимир (Романюк) разом зі священиками УАПЦ та УГКЦ  на території србору освятив прапор. Багато людей у вишиванках.  Над велелюддям пливе велетеньский синьо-жовтий стяг. Лунають скандування: «Незалежність!», українські патріотичні пісні.

19.00. Прапор  підноситься на флагштоку біля будівлі Київради, й під багатотисячне: «Слава Україні!»  розпросторюється, наче блакитно-сонячне крило, над  Містом.

Передувала цьому боротьба за ухвалення рішення Київської міської ради про національну символіку. Демократичному блокові затято протистояли комуністи-ортодокси. Міськком КПУ на своєму бюро навіть ухвалив рішення про неприпустимість  застосування національної символіки, позаяк це, мовляв, суперечить законодавству.  

Однак киян не обходили ні компартійні рішення, ні сама компартія, чия всевладність залишилася в минулому.

Того вікопомного дня  письменник Олесь Гончар записав у щоденнику: «Над Київською міською радою замайорів жовто-блакитний прапор! О 7-й год. вечора освятили й підняли. Людей було багато, і молодь, і старші розуміють значення події... Хтось діждеться, що замайорить і над цілою Україною. Хтось дочекається»…

       

Розділи: Суспільство