chrome firefox opera safari iexplorer

26 січня виповнився би 33 роки Герою Небесної Сотні Михайлові Жизневському

26 січня 2021 о 07:02

Він був одним із перших загиблих на Майдані.

Активний учасник Революції Гідності, білоруський журналіст  Михайло Жизневський  народився 26 січня 1988р. у Гомелі (Білорусь).

Після закінчення десятирічки Михась вивчився на газозварювальника.  Захоплювався історією, особливо середньовічною, та віськовою справою. Відвідував лицарський клуб, виготовляв лицарські обладунки.

Мав намір після армії вступити до духовної семінарії, навіть отримав священиче благословення у гомельському соборі.

Через політичні проблеми виїхав до України. Мешкав у Донецьку, Кривому Розі, Києві, останніми роками – у Білій Церкві. Був позаштатним кореспондентом газети «Соборна Київщина» (журналістика була ще одним справжнім  його захопленням).  Аби не вистежив білоруський КДБ, називався  Олексієм, а частіше — Локі ( так звали одного зі скандинавських богів, бешкетника і жартівника).  Справжнє Михайлове ім’я стало відоме всім  тільки після його загибелі.

Товариші розповідали, що Михало дуже любив лемківську пісню «Пливе кача по Тисині». Ніби передбачав свою долю:

Погину я в чужім краю,                                                                                                        Погину я в чужім краю.                                                                                                       Хто ж ми буде брати яму?..

Михайла Жизневського вбили пострілом у серце 22 січня 2014р. близько 9-ї ранку на вулиці Грушевського, під час штурму біля стадіону «Динамо». За чотири дні йому мало виповнитися 26 років.

Панахида за Михайлом відбувалася в день йоого 26-річчя. Михайлівський собор виявився затісним для понад 10 тисяч людей, які прийшли попрощатися з героєм. Після панахиди труну несли на руках  вулицями Володимирською, Б.Хмельницького, Хрещатиком, Майданом Незалежності. До тієї, останньої Михайлової  барикади. У небо злітало:   «Пливе кача по Тисині.»

Похований у с.Стяг Праці Гомельського району в Білорусі.

Убивство не розкрите до сьогодні, убивця не знайдений. Зброя, з якої застрилили Михайла, використовувалася тільки у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України.

У листопаді 2014р. Михайло Жизневський був посмертно нагороджений орденом Героїв Небесної Сотні. У липні 2015-го – медаллю УПЦ Київського патріархату «За жертовність і любов до України».

13 червня 2017р. Михайлові Жизневському було присвоєне звання Героя України -  «за особисту мужність та героїчне відстоювання засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності».

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути