chrome firefox opera safari iexplorer

14 лютого: це цікаво знати

14 лютого 2020 о 00:04

«Єдиний сенс, єдиний інтерес у житті – любов. Любов є зв’язок зі світом; вона поєднує з предметами, явищами і людьми.»
Володимир Винниченко

У народі за погодою 14 лютого судили про погоду до кінця зими: «Який Трифон, такі й останні дні лютого». Якщо на Трифона небо було усіяне зірками, то очікували пізньої весни. Якщо в цей день випадав сніг, це розцінювали як попередження про дощову весну. Якщо до кінця дня небо вкривалось туманним прошарком білих хмар, очікували незабаром хорошої погоди.

Трифона-Перезимника вважали покровителем людей, що захищає їх від домашніх гризунів, зокрема, від мишей. Саме в день Трифона святкується велика кількість весіль, бо попереду – Великий піст. Тому, Трифона також вважали покровителем подружжя і сім’ї.

За церковним календарем 14 лютого відзначають передсвято Стрітення Господнього та вшановують мученика Трифона; мученицю Перпетую; мучеників Сатира, Ревоката, Саторнила, Секунда і мученицю Філіцитату; преподобного Петра Галатійського та преподобного Вендиміана, пустельника Вифинійського.

Іменинники 14 лютого:
Петро, Трохим, Тимофій, Семен, Давид, Трифон.

14 лютого народились:

1874 – Лев Писаржевський – видатний хімік, професор, академік АН СРСР. З 1927 р. – директор створеного з його ініціативи Українського інституту фізичної хімії (нині Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАНУ).

1904 – Трифон Башта – засновник української наукової школи промислової гідравліки та гідродинаміки, доктор технічних наук. Під його керівництвом було створено перший в СРСР завод з виробництва гідравлічних приводів.

1908 – Петро Шелест – партійний і державний діяч УРСР та СРСР, перший секретар ЦК КП УРСР (1963–1974).

Прийшовши до влади на хвилі повоєнної «українізації» партійно-державного апарату УРСР і підвищення ролі українського елементу в керівництві СРСР, Шелест обстоював економічні інтереси України перед «центром», виступав за надання Україні більших прав в економічній політиці. Вагомими були його виступи на захист прав української мови в шкільній освіті, друкуванні газет, журналів і книжок. Захищав від звинувачення в націоналізмі окремих українських діячів культури (зокрема, О. Гончара, І. Дзюбу). Такий курс Шелеста не задовольняв московське керівництво, тому його необхідно було усунути з України. 10 травня 1972 року Шелеста звільнили з посади першого секретаря ЦК КП України.

Події 14 лютого:

1914 – у ході виборчої реформи в Галичині українці змогли одержати третину місць у місцевому сеймі.

1918 – календар у Росії переведений на новий стиль. Після 31 січня по старому стилю наступило не 1-е, а відразу 14 лютого.

1921 – представники УСРР Ф. Кон і Ю. Коцюбинський підписали мирний договір Радянської України з Литвою.

1993 – Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону.

14 лютого відзначають:

  • День усіх закоханих (День Святого Валентина).

Чи знаєте ви, що 14 лютого:

1876 – американський винахідник Олександр Белл продемонстрував роботу першого придатного для використання телефону і подав заявку на його патентування. Белл зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.

1933 – у Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.

1946 – у Пенсільванському університеті пройшла демонстрація роботи і прес-конференція з приводу створення того, що згодом стали називати першим комп’ютером. Джон Мочлі та Джон Екерт представили «електронний цифровий інтегратор і калькулятор» – Electronic Numerical Integrator and Calculator (ENIAC). Він займав цілу кімнату, важив близько 30 тон, працював на 18 тисячах вакуумних ламп і призначався для проведення обрахунків артилерійських таблиць стрільби.

1956 – у Москві відкрився XX з’їзд КПРС, відомий засудженням культу особи і, побічно, ідеологічної спадщини Сталіна. У звітній доповіді перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов задекларував вірність справжньому ленінізму, висунув принцип мирного співіснування держав з різним політичним устроєм і оголосив про відмову практики нав’язування радянської моделі соціалізму іншим країнам.

1966 – у Москві письменники Андрій Синявський та Юлій Даніель засуджені, відповідно, до семи і п’яти років ув’язнення за антирадянську пропаганду.

1972 – радянська космічна станція «Луна-20» доставила на Землю зразок місячного ґрунту масою 50 г, взятого із свердловини на глибині 300 мм.

1981 – трагедією завершилася дискотека у День св. Валентина в Дубліні (Ірландія): у вогні пожежі загинули 48 осіб, удвічі більше було поранено.

2004 – у результаті обвалення покрівлі в московському «Трансвааль-парку» загинули 28 осіб і більше 100 постраждали.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

26 лютого

Інші дати
Леонід Позен
1849 –  скульптор, у творчості якого вперше яскраво й послідовно втілено тему життя та історії українського народу. Автор пам’ятників М. Гоголю та І. Котляревському в Полтаві, скульптурних композицій «На волах», «Оранка в Малоросії», «Лірник з поводирем», «Кобзар», «Запорожець у розвідці», «Переселенці» та ін.
Розгорнути
Любомир Гузар 
1933 – видатний церковний і громадський діяч, єпископ Української Греко-Католицької Церкви, кардинал Католицької Церкви;  з 2005 по 2011 рр. – предстоятель Української Греко-Католицької Церкви.
Розгорнути
Народився Микола Тимків
(1909, м. Косів - 1985), народний майстер. Автор понад 1200 творів декоративно-прикладного мистецтва, серед яких декоративні тарілки, скриньки, меблі тощо, зроблені плоскорізьбою, інкрустацією й інтарсією.
Розгорнути