chrome firefox opera safari iexplorer

23 березня: це цікаво знати

23 березня 2020 о 00:04

В мою кімнату зазирнуло Світло – 
Посеред ночі кинуло тепло…
Блукало сміхом і Весною квітло,
Свою яскравість у вогні несло.
Юрій Титов

У народі існує приказка, що 23 березня «туман з’їдає сніг», тобто вказує на прихід тепла. Туман також вказував на теплу середину травня, а іній – на дощовий день на Ісака Змійовика (12 червня). Сині хмари, які швидко пливуть по небу, передвіщали тепло і дощ.

А ще в цей день буває перша у новому році гроза. Рибаки зранку звертали увагу на весняні струмки: якщо вони біжать у лунку, то буде добре ловиться плотва.

За церковним календарем 23 березня вшановують мучеників Кодрата та з ним Кипріана, Діонісія, Анекта, Павла, Крискента, Діонісія (іншого), Вікторина, Віктора, Никифора, Клавдія, Діодора, Серафиона, Папія, Леоніда і мучениць Харієсу, Нунехію, Василісу, Ніку, Галю, Галину, Феодору та інших багатьох; мучеників Кодрата Нікомидійського, Саторина, Руфина та інших; препдобну Анастасію.

Іменинники 23 березня:
Віктор, Галина, Анастасія, Леонід, Денис, Ніна.

23 березня народились:
1908 – Архип Люлька український конструктор авіаційних двигунів, один із фундаторів теорії повітряно‑реактивних двигунів. Розробив проект першого турбокомпресорного повітряно-реактивного двигуна (1939).

23 березня відзначають:

  • Всесвітній день метеоролога.

Події 23 березня:

1876 – російський електротехнік і винахідник Павло Яблочков запатентував електричну лампочку.

1891 – в Англії уперше використана сітка для футбольних воріт.

1906 – у Росії дозволили вільне переселення селян.

1918 – Центральна Рада оголосила українську мову мовою діловодства.

1921 – місто Олександрівськ перейменували на Запоріжжя.

1928 – Кам’янець-Подільську фортецю оголосили історико-культурним заповідником.

1944 – засновано Київський ботанічний сад Академії наук УРСР.

1950 – засновано Всесвітню метеорологічну організацію. Цю дату відзначають, як Всесвітній метеорологічний день.

1994 – у Брюсселі підписали договір про співпрацю між Україною і Європейським Союзом.

1997 – у Маямі під час хірургічної операції 10-місячній італійській дівчинці пересаджено сім органів – рекордна кількість для однієї операції.

2005 – російський десантний корабель «Микола Фільченков» перетнув державний кордон України в районі міста Феодосія й без дозволу Києва почав висадку на полігон біля гори Опук десанту морської піхоти Чорноморського флоту.

2011 – обраний новий предстоятель УГКЦ. Ним став Верховний Архієпископ Києво-Галицький Шевчук Святослав.

Чи знаєте ви, що:

  • Найдавніше зображення театральної вистави знайдено на фресці Софійського собору у Києві, на якій зображено скоморохів епохи Київської Русі. Вистава, судячи з фрески, починалася прологом: один скоморох, відкриваючи завісу, звертається до глядачів. У центрі – танці у супроводі двох музикантів із струнними інструментами. Один, танцюючи, грає на флейті, другий б’є у тарілки.
  • Найдавніший опис драматичної вистави на території України у XVII ст. лишив нам польсько-український поет Бартоломей Зиморович у своїй «Історії міста Львова», написаній латинською мовою.
  • Початки українського аматорського театру належить до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І. Миклашевського відбулася вистава.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

7 липня

Інші дати
Різдво Іоанна Предтечі. Свято Івана Купала
«Після Івана (Купала) не треба жупана» (Народна прикмета). «Ой на Івана, ой на Купала Ой, там дівчина квіти збирала. Квітоньки збирала, віночок сплітала, Тай на синю хвилю, на Дунай пускала. Ой, пливи, віночку, та по синій хвилі, Та до тої хати, де живе мій милий. (Купальська народна пісня)
Розгорнути
Народився Петро Яцик
(1921, с. Верхнє, Львівська область – 2001) – канадський підприємець українського походження, меценат. Серед найголовніших проектів профінансованих П.Яциком –Український науковий інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій, «Енциклопедії українознавства», Міжнародний конкурс знавців української мови.  
Розгорнути