chrome firefox opera safari iexplorer

25 березня: це цікаво знати

25 березня 2020 о 00:06

Неможливо принести у ваше життя більше, якщо ви не відчуваєте вдячності за те, що вже маєте.
Ронда Берн

У народі примітили, якщо 25 березня, на Феофана, тумани – врожай на льон, овес і коноплі. У цей день по двору кидали кілька конопляних і лляних насінин для частування птахів.

Особливу турботу в цей день виявляли до коней, щоб не захворіли: «Якщо на Феофана кінь захворіє, то все літо буде хворіти, для літньої роботи він не годиться».

За церковним календарем 25 березня вшановують преподобного Феофана, сповідника, Сигріанського; праведного Фінеєса; святителя Григорія Двоєслова, папу Римського; преподобного Симеона Нового Богослова та Ліддську нерукотворну (в Лідді на стовпі) ікону Божої Матері.

Іменинники 25 березня:
Григорій, Семен, Феофан, Симон.

25 березня народились:
1747 – Олександр Безбородько – козацький полковник, канцлер уряду Катерини II. Добився відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II. Склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев’яти українських полків, які становили військо гетьмана. Засновник Ніжинського ліцею.
1880 – Гаврило Базильський – військовий діяч, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки.
1909 – Георгій Блохін (Юрій Бойко)- – український літературознавець, театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН.
1911 – Олександр Бандера – український політик, діяч ОУН від 1933. Брат Степана Бандери (загинув у концтаборі Освенцім).
1925 – Сергій Івченко – український ботанік, член Спілки письменників. Автор низки відомих науково-популярних книг про дерева та рослини, серед яких «Цікава дендрологія», «Загадки цинхони», «Дерева-пам’ятники», «Занимательно о ботанике» та ін.

25 березня відзначають:

  • День Служби безпеки України.
  • Міжнародний день пам’яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі.
  • Міжнародний день солідарності з працівниками, які утримуються під вартою чи зникли безвісти.

Події 25 березня:

1821 – Проголошено незалежність Греції від Оттоманської імперії.

1857 – Леон Скотт запатентував фонавтограф, перший прилад для запису звукових коливань.

1872 рік – випущена перша в Росії поштова картка.

1917 – вийшла постанова Тимчасового уряду про скасування смертної кари.

1992 – Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Службу безпеки України», яким було визначено основні завдання для української спецслужби.

1993 – створено центральне бюро Інтерполу України.

Чи знаєте ви:

Чому козаки селилися саме у Великому Лузі?

Великий Луг знаходився нижче від острова Хортиця, між Дніпром і річкою Конкою, та був вкритий непрохідними болотами та густими чагарниками. Тому свою твердиню, Запорізьку Січ, козаки побудували у цій місцині. Це була їхня фортеця і домівка. Великий Луг був символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали «Великий Луг-батько». Тут серед тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі, кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці.

Сьогодні ж залишилася тільки слава Великого Лугу. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

6 червня

Інші дати
Вознесіння Господнє (у християн східного обряду)
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов'язане із святом Воскресіння Ісуса Христа. Відзначається воно на сороковий день після Великодня.
Розгорнути
Євген Вульф
1885 – український та російський учений-ботанік, біогеограф, флорист. Автор гербарію кримської флори, організатор Ботанічного музею, склав першу ботаніко-географічну карту цього регіону
Розгорнути
Народився Михайло Микиша
(1885, м.Миргород, Полтавська область - 1971) – український оперний та камерний співак, педагог.
 
Розгорнути
Народився Осип Дерибас (Дон Хосе де Рибас)
(1749, м. Неаполь, Італія  - 1800) – російський адмірал іспанського походження, засновник одеського порту та м. Одеси.
 
Розгорнути
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини)
Колії́вщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Сини мої, гайдамаки! Свiт широкий, воля, - Iдiть, сини, погуляйте, Пошукайте долi. Сини мої невеликi, Нерозумнi дiти, Хто вас щиро без матерi Привiтає в свiтi? Сини мої! орли мої! Летiть в Україну, - Хоч i лихо зустрiнеться, Так не на чужинi. (Тарас Шевченко)
Розгорнути