chrome firefox opera safari iexplorer

1 жовтня: це цікаво знати

01 жовтня 2018 о 00:04

«Що було – не вернеться.
Одгуляло. Жовто…
Запливає вересень у затоку жовтня…»
Борис Олійник

От і закінчився вже вересень і, наче й непомітно, але впевнено увійшла в свої володіння осінь, котру ознаменовував один з найшанованіших у слов’ян місяців – жовтень.

Українська назва другого осіннього місяця відома ще з часів Київської Русі і, власне, не вимагає пояснень. Жовтень – від жовтогарячого кольору, в який одягаються ліси. Однак, саме цей місяць колись очікували із нетерпінням, тому що, починаючи з Покрови, можна було гуляти весілля.

А з приводу погоди у цьому місяці говорили: «У жовтні на день сім погод: сіє, віє, крутить, мутить, реве, зверху ллє, а знизу мете».

У дохристиянські часи 1 жовтня наші пращури відзначали осіннє свято матері Землі. Вони вважали, що від цього дня земля «лягає спати» на зиму. А тому починалися осінньо-зимові роботи, сезон весіль і вечорниць. Дівчата цього дня молилися про одруження.

У християнські часи 1 жовтня у народі вшановували мученицю Аріадну (Орину) і чекали відльоту у вирій журавлів. Підмічали, якщо журавлі цього дня відлетять, то варто чекати перших приморозків, а якщо ні, то до початку листопада буде тепла і волога погода.

Також у день Орини збирали шипшину, сушили її і готували з неї ліки. І спостерігали: якщо бур’ян високий – буде багато снігу.

За церковним календарем 1 жовтня православна церква вшановує преподобного Євменія, єпископа Гортинського; мученицю Аріадну; мучениць Софію та Ірину; мученика Кастора; мучеників Бидзина, Шалву і Єлізбара, князів Ксанських.

Іменинниками 1 жовтня є:

Софія, Аріадна, Іларіон, Євмен і Ірина.

1 жовтня народились:

1858 – Адріан Кащенко – український письменник. Автор історичних оповідань, повістей і романів («Під Корсунем», «На руїнах Січі» та ін.).

1897 – Валер’ян Поліщук – український поет, письменник, літературний критик (помер у радянських концтаборах 17.03.1942).

1903 – Володимир Горовиць – американський піаніст-віртуоз, народився у Києві.

1 жовтня відзначають:

 • Міжнародний день людей поважного віку.
 •  

 • День ветерана.
 • Міжнародний день архітектора.
 •  

 • День геронтолога.
 • Міжнародний день музики.

Події 1 жовтня:

1648 – козацькі полки захопили фортецю Кодак на Запоріжжі.

1768 – відкрилась Київська музична школа – перший професійний навчальний заклад у місті.

1926 – Київський оперний театр отримав назву Київська державна академічна українська опера (сьогодні Національна опера України ім. Т.Г. Шевченка).

1929 – численні арешти в Україні членів вигаданої сталінцями Спілки Визволення України (СВУ), початок масового винищення української інтелiгенцiї.

1948 – почалась експлуатація газопроводу Дашава–Київ завдовжки 513 км.

1959 – у Києві створено Товариство культурних зв’язків з українцями за кордоном.

1967 – радянське телебачення розпочало регулярні кольорові передачі.

Чи знаєте ви, що:

Дещо про каву

Багато хто звик вважати каву некорисним напоєм, але недавні дослідження виявляють, що він може поліпшити стан здоров’я, а також захистити від ряду захворювань.

Ранкова чашка ароматної кави підвищує не тільки працездатність. За твердженням вчених, вона може принести вашому організму значно більше користі. Причини цієї незвичайної корисності кави ще не ясні повністю. Але дослідники вважають, що за це треба дякувати поліфенолам та антиоксидантам, включаючи хлорогенову кислоту, що містяться в ній. Ці речовини відомі здатністю запобігати різні захворювання.

Кава містить також хром і магній, що допомагає регулювати використання нашим організмом інсуліну. Якщо ви шанувальник цього напою, ось що потрібно пам’ятати про його властивості:

 • Кава знижує ризик цукрового діабету другого типу.
  • За день 2–3 чашки зменшують на 19% ризик інсульту.
  • За день 1–3 чашки знижує на 30% вірогідність летального результату з раком простати у чоловіків.
  • За день до 5 чашок знижує на 65% протягом двадцяти років ризик розвитку в літньому віці хвороби Альцгеймера. (З сайту cikave.org.ua)

«Рідна країна»

Розділи: Календар

16 грудня

Інші дати
День пам’яті Івана Федорова
(? 1510 – 1583) – засновника книгодрукування в Україні. У Львові в 1574 році надрукував нове видання «Апостола» та перший східнослов’янський «Буквар» з власними післямовами, в Острозі – першу повну слов»янську Біблію (Острозька біблія) (1581).
Розгорнути
Народився Андрій Стечинський
(1849, с.Хрінів Львівської обл. - 1896) - український актор, режисер і драматург. Автор драм "Міщанка", "Чорний Матвій", комедії "Псотниця". Ролі: Макогоненко ("Наталка Полтавка"), Стецько ("Сватання на Гончарівці").
Ти - весь у слові, як у сповиткові, З колиски до калини при горбі... І вже коли ти похитнувсь у слові, Вважай, що похитнувся у собі. (Борис Олійник)
Розгорнути