chrome firefox opera safari iexplorer

Музей гуцульського театру Гната Хоткевича

  • с. Красноїлля Верховинський район, 78716
  • (03432) 7-66-51
  • з 10:00 до 18.15; неділя: з 10:00 до 17:00 год. Обід: з 14:00 до 15:00 год.
    Вихідні дні: понеділок, субота
Про музей:

У 1987 році, з нагоди 110-ти річчя з дня народження Хоткевича в будинку було відкрито музей. В грудні 2004 року музею присвоєно звання «народний».

Експозиція музею розміщена в кімнаті і залі з сценою, де проходили вистави першого Гуцульського театру. Експозиція складається з таких розділів: «Історія»; «Побут»; «Освіта і культура».

У першій кімнаті розповідається про історію села Красноїлля, перші письмові згадки про яке відносяться до 1661 року, а за дослідженням Петра Сіреджука 1649 року. У вітринах виставлено метрикальні церковні книги, списки членів товариства «Тверезості», фотографії учасників Гуцульського повстання 1920 року, а також речі побуту і домашнього вжитку.

Другий розділ присвячений першій школі, заснованій в 1827 році. Тут також зібрано документи про школи Косівського повіту, про першого вчителя Михайла Моровика.

Третій розділ присвячений зв'язку Г. Хоткевича з Гуцульщиною. В центрі експозиції — портрет Гната Хоткевича, фотографії учасників Першого Гуцульського театру. Перша вистава п'єси польського письменника П. Коженьовського «Верховинці», перекладена письменником на гуцульський діалект під назвою «Антін Ревізорчук», відбулася в будинку читальні села Красноїлля, друга у селі Жаб'є в 1910 року. Відтоді драматичний гурток було названо Гуцульським театром.

Четвертий розділ експозиції присвячений акторам першого Гуцульського театру. Представлено фотокопії листів та спогадів учасників театру, відгуки преси про виступи театру та гастрольні поїздки під орудою Гната Хоткевича, що був колишнім актором Петербурзького імператорського театру О. Ремеза.

П'ятий розділ експозиції розповідає про гуцульські вечори театру; презентує музичні твори для гри на бандурі, написані Гнатом Хоткевичем. Виставлено документи, присвячені повторному заснуванню Гуцульського театру в 1930 році під керівництвом Василя Костинюка. На стендах — фотографії родини Хоткевича, участь театру в першому фестивалі «Червона Рута» в 1989 року. Тут же виставлено матеріали до 120-річчя Леся Курбаса, який протягом 1912 року грав у гуцульському театрі.

Інші стенди розповідають про відзначення 125-річчя Г. Хоткевича в селі, обласного театрального свята у Верховині та гастрольної поїздки до Харкова.

21 лютого

Інші дати
Ігор Шамо
1925 – український композитор. Однаково успішно виступав у цілком різних видах, формах і жанрах музичної творчості. Народний артист України. Автор музики до гімну столиці – пісні «Києве мій»
Розгорнути
Володимир Малик (Сиченко)
1921 – український письменник, автор пригодницьких та історичних творів: «Посол Урус-шайтана», «Фірман султана», «Чорний вершник», «Шовковий шнурок», що склали тетралогію «Таємний посол»; «Князь Кий», «Черлені щити» та ін.
Розгорнути
Міжнародний день рідної мови
«Рідна мова дається народові Богом, а чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів». Василь Захарченко
Розгорнути
Народився Дмитро Нитченко (Чуб)
(1905, м. Зіньків Полтавської обл. - 1999) - український письменник, педагог, громадський діяч. Активний представник української діаспори в Австралії. Автор збірки оповідей "Живий Шевченко", книжок "Стежками пригод" та "Слідами Миклухи-Маклая", багатьох оповідань, віршів, нарисів про подорожі.
Розгорнути
Народився Вікентій Хвойка
(1850, с.Семин, Чехія - 1914) - український археолог чеського походження. Відкрив пам'ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, зробив класифікацію пам'яток і встановив час її виникнення (4–3 тис. до н. е.).
Розгорнути
Народився Дмитро Мілютенко
(1899, м. Слов"янськ - 1966), український актор, народний артист СРСР. Ролі: Пузир ("Хазяїн" Карпенка-Карого), Хлопов ("Ревізор" Гоголя), Часник ("В степах України" Корнійчука).
Розгорнути