chrome firefox opera safari iexplorer

10 березня: це цікаво знати

10 березня 2011 о 00:10

Добрий розум робить легким будь-який спосiб життя.
Григорій Сковорода

10 березня за григоріанським календарем 69 день року. До кінця року залишається 296 днів.

За церковним календарем 10 березня вшановують святителя Тарасія – архієпископа Константинопольського.

У народі вірили, що 10 березня не варто лягати рано спати; можна захворіти небезпечною хворобою.

Іменинниками 10 березня є:
Тарас, Антон, Євген, Федір.

10 березня народились:
1787 — Устим Кармелюк, український народний герой, керівник боротьби селян Поділля проти кріпацтва;
1930 — Володимир Михалевич, український вчений у галузі економічної кібернетики, директор Iнституту кiбернетики iменi В. М. Глушкова НАН України з 1982 по 1994 рр.

Події 10 березня:
1865 — у Перемишлі під час першого на Західній Україні шевченківського концерту відбулося перше публічне виконання Гімну України «Ще не вмерла України…» на слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького;
1878 — у Женеві випущене кишенькове видання «Кобзаря» Тараса Шевченка;
1990 — з’явилася перша у Києві парафія УАПЦ. Завдяки етнологу Лідії Орел для неї надали церкву святого архістратига Михаїла в Музеї народної архітектури та побуту України.

10 березня за Місячним календарем 7-й день:
Весь оточуючий світ цього дня реагує на кожне слово, навіть випадкове. Будьте обережні! Все, що скажете, втілиться у життя. Все, що побажаєте вголос комусь або собі, здійсниться. Тому небезпечно брехати.

Чи знаєте ви, що:

У місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом родина Орликів вимушено покинула Україну. Саме тому понад тридцятирічне гетьманство Пилипа Орлика здебільшого пройшло в еміграції. Але було у цьому і доля провидіння. Його син Григор Орлик став визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV. Він отримав графський титул і велику кількість європейський нагород. У 1747 році Г.Орлик одружився з Луїзою-Олені де Брюн де Дентельвіль і став володарем значної кількості земель у Франції. Під Парижем він мав замок. А у середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику побудували міжнародний аеропорт, який так і назвали «Орлі».

Аліна Астахова, «Рідна країна»

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі