chrome firefox opera safari iexplorer

Будинок Чехова в Ялті під загрозою руйнації

13 січня 2012 о 09:04

У перші дні січня 2012 року в будівлі будинку-музею А. П. Чехова в Ялті з’явилася тріщина, яка пішла якраз по стіні меморіального кабінету письменника.

Працівники музею і представники громадськості міста склали акт і направили його до органів влади та до прокуратури міста. Вже 6 січня 2012 року прокуратура Ялти видала протест, яким наказала припинити будівництво поряд з музеєм, на ділянці за адресою вул. Музейна, 2, що спричинило активізацію зсуву, який існує тут вже давно, а слідом за ним і пошкодження музею.

Проведений згодом огляд показав, що зсув активізується і далі, а це може призвести до нових пошкоджень музею письменника.

Тим часом історія будівництва на ділянці поруч із музеєм свідчить про велику кількість порушень будівельного законодавства, які й призвели до пошкодження будівлі всесвітньо відомого музею.

Як повідомив «Дню» Юрій Комов, будівництво поруч із музеєм було розпочато 3 грудня минулого року. У безпосередній близькості від Будинку-музею А.П. Чехова, менше як 30 метрів від нього, на зсувному схилі був виритий котлован. Проти цього виступила досвідчена працівниця музею Ангеліна Ханило, яка звернула увагу громадськості міста на те, що земляні роботи і будівництво можуть спричинити активізацію старого зсуву, про небезпеку якого писала ще Марія Павлівна Чехова у своєму листуванні. З її листів відомо, що зсув неодноразово активізовувався в період з 1905 по 1952 роки і був зупинений лише шестирічними реставраційними роботами у 70-ті роки минулого століття (1974—1980 рр.). Нині ця загроза знову нависла над музеєм, і вже з вини людей.

Міський громадський актив Ялти протягом минулого року неодноразово заявляв про незаконність і неприпустимість цього будівництва, проте воно тривало.

Протягом усього цього часу забудовник обіцяв припинити роботи, але вони тривали на повну потужність. Після заливки монолітної бетонної подушки розміром 10 на 10 метрів було розпочато монтаж залізобетонних конструкцій першого поверху. Будівництво велося ударними темпами у дві зміни. У відповідь на виступи громадськості вже після нового року будівництво було припинено прокуратурою Ялти, але тимчасово, до узгодження всієї документації.

І це нонсенс, оскільки громадський комітет переконаний, що «погоджувати документацію» на будівництво, яке суперечить законодавству, неможливо.

В свою чергу, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко направив звернення Президенту України стосовно необхідності втручання в ситуацію зі спорудженням будівлі поруч з будинком-музеєм Антона Чехова у Ялті та не допущення знищення унікальної пам'ятки світової культурної спадщини. Про це повідомляє прес-служба Віце-спікера.

У своєму зверненні Микола Томенко нагадав, що 1898 року видатний письменник та драматург Антон Павлович Чехов за порадою лікарів переїхав до Ялти, купив землю і збудував двохповерховий будинок з мезоніном, який згодом назвали Білою дачею. В Ялті ним були написані п'єси «Вишневий сад» і «Три сестри», оповідання «Дама з собачкою», «Архієрей», «На святках», «Наречена» та інші твори.

Віце-спікер також нагадав, що Антон Чехов відомий своїм захопленим сприйняттям України та її людей. Так, у своїх листах він писав: «Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу, музику і прекрасну пісню, сповнену чарівної мелодії. Я люблю український народ… У моїх жилах тече українська кров».

Водночас, Микола Томенко зазначив, що не дивлячись на те, що в травні 2010 року в ході відвідування музею Президентом України було дано доручення забезпечити проведення ремонтно-реставраційних робіт (за оцінками експертів, першочерговими визначено протизсувні роботи), на початку грудня 2011 року небайдужа громадськість, керівництво музею, численні ЗМІ розповсюдили інформацію щодо початку будівництва за декілька метрів від музею.

Зважаючи на критичність ситуації та беручи до уваги цінність пам’ятки Заступник Голови Парламенту попросив Президента України втрутитися в ситуацію щодо спорудження будівлі поруч з будинком-музеєм Антона Чехова у Ялті та не допустити знищення унікальної пам'ятки світової культурної спадщини.

18 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Аверін
(1885, с. Чепіль, Харківська область – 1955) – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Розгорнути
Народився Володимир Різниченко
(1870, с. Велентієве, Чернігівська область – 1932) – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях грунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
Розгорнути
Народилася Євгенія Ярошинська
(1868, с. Чуньків, Чернівецька область – 1904) – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над Днітра».
Розгорнути
Народився Сергій Єфремов
(1876, с. Пальчик, Черкаська область - 1939) — український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури. Один з найвидатніших представників неонародництва в українській літературі. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
Розгорнути