chrome firefox opera safari iexplorer

Іноземні інвестори в Україні вже сидять на валізах

19 грудня 2013 о 18:30

Не лише учасники Майдану розчаровані зміною курсу офіційного Києва. Міжнародні інвестори замислюються про доцільність роботи на українському ринку. Індекс інвестиційного клімату України впав до історичного мінімуму.

Раптова відмова української влади підписувати угоду про Асоціацію з ЄС змусила інвесторів серйозно замислитись над тим, щоб піти з українського ринку.

У 2014 році свій бізнес в Україні можуть згорнути 10 відсотків присутніх тут великих міжнародних компаній. «Інші компанії можуть суттєво обмежити рівень своєї присутності в країні або припинити нарощувати цю присутність»,- припускає президент Європейської бізнес-асоціації, генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала. Найбільш уразливим він називає галузь нерухомості та банківський сектор.

З його прогнозом погоджується голова правління Райффайзен банк-Аваль Володимир Лавренчук. «Зараз багато міжнародних операторів у нашій сфері перебувають у стадії переговорів щодо можливого виходу з українського ринку. Це не означає, що всі підуть, але те, що зараз такі переговори є – це факт», — сказав Лавренчук, відповідаючи на запитання DW.

Зміна курсу Києва розчарувала не лише громадськість, а й іноземних інвесторівЗміна курсу Києва розчарувала не лише громадськість, а й іноземних інвесторів

Ризики залишились, можливості зникли

Представники інвесторів вказують на те, що за останній місяць в Україні кардинально змінився зовнішньополітичний курс і очікувані інвесторами реформи в українського уряду нині не на часі. «В Україні завжди були ризики для бізнесу, але й були можливості для зростання, яких немає в інших країнах. Угода про Асоціацію з ЄС давала можливість знизити ризики для бізнесу – такі як корупція, бюрократичні перепони, залежність судів. Але після відмови підписати угоду надвисокі ризики залишилися, а можливості росту взагалі зникли», — коментує ситуацію директор «Крафт Фудз Україна» Тарас Лукачук.

Як наслідок індекс інвестиційної привабливості України за останній квартал цього року впав до історичного мінімуму. Останнє дослідження Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) вказує на те, що інвестори нині оцінюють інвестиційний клімат України на 1,8 бала з п’яти можливих. «Це історичний мінімум. Таких низьких показників не було навіть за часів фінансової кризи у 2008—2009 роках», — наголошує виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко. За її словами, інвестори сподівалися отримати від підписання угоди з ЄС прозорі правила роботи, а натомість вони розчаровані, що все залишається як було до цього.

Московські гроші – тимчасовий порятунок України

Найбільше інвесторів бентежить дефіцит держбюджету та дефіцит платіжного балансу країни, вказує Томаш Фіала. Він наголошує, що російські кредити, які Москва пообіцяла українському президенту Віктору Януковичу, дещо знімуть гостроту розрахунків з бюджетниками та зовнішніми кредиторами. Також знижується ймовірність різкої девальвації гривні. Однак, на його думку, це тимчасовий ефект. «Якщо так і не будуть проведені реформи судової , регуляторної системи, а їх, очевидно, московські угоди не передбачають, то через два роки Україна знову опиниться на межі банкрутства, але вже із зовнішнім боргом, на четвертину більшим, ніж зараз», — наголошує генеральний директор Dragon Capital.

Він переконаний, що короткострокове вирішення фінансових проблем України не дозволяє інвесторам будувати свої довгострокові плани щодо вкладення інвестицій в українську економіку. Тож ситуація з інвестиційним кліматом в наступному році може законсервуватися на сьогоднішньому рівні, або навіть погіршитися.

Джерело: DW
Розділи: Суспільство

26 січня

Інші дати
Михайло Жизневський
Активіст Євромайдану та журналіст, член Самооборони Майдану. Член організації УНА-УНСО, проживав у Білій Церкві. Загинув під час протистоянь на вулиці Грушевського в Києві. Герой України (посмертно)
Розгорнути
Народився Павло Кошиця (Порай-Кошиця)
(1863, с. Кирилівка, нині с. Шевченкове Черкаської обл. - 1904) - український оперний і камерний співак (тенор). Виконував оперні партії в театрах Росії, Італії, України. Був солістом Большого театру в Москві.
Розгорнути
Народився Іван Кулик (Ізраїль Юделевич)
(1897, м.Шпола Черкаська область – 1937) – український письменник, перекладач, громадський діяч. Автор збірки віршів «Мої коломийки», «Зелене серце», «В оточенні» та ін.
«Собі поети право залишають, Всі інші відкидаючи права: Належати до тих, кого вбивають, А не до тих, хто холодно вбива» (Леонід Первомайський)
Розгорнути