chrome firefox opera safari iexplorer

Як буде діяти новий порядок адміністрування ПДВ

30 жовтня 2014 о 17:00
Як відомо, прийнятий 31 липня 2014 року ЗУ №1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" запроваджує з 1 січня 2015 року електронне адміністрування ПДВ.

Поряд із загальними правилами адміністрування ПДВ, нова стаття Податкового кодексу200¹ зобов"язує Кабінет Міністрів України встановити безпосередній порядок електронного адміністрування.

Що і зробив уряд 16 жовтня 2014 року прийнявши постанову №569.

Якими ж змінами доповнює ПКУ порядок адміністрування ПДВ?

Визначено ПДВ-банк

ПДВ-банком у якому платникам податку відкриють спеціальні рахунки буде орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тобто Державна казначейська служба України (ДКСУ).

Механізм відкриття ПДВ-рахунків буде наступним. Державна фіскальна служба України надасть реєстри платників ПДВ ДКСУ не пізніше 15 грудня 2014 року, а остання відкриє ПДВ-рахунки не пізніше 25 грудня 2014 року. Після отримання повідомлення про відкриття рахунку від ДКСУ,податковий органпроінформує платника податку про реквізити його ПДВ-рахунку.

Відкриття ПДВ-рахунків здійснюватиметься безоплатно та не вимагатиме участі платника податків.

Чи враховуватиметься податковий кредит з 2014 року при видачі податкових накладних у 2015

Одне з найбільш хвилюючих питань для платників податків полягає у можливості використання податкового кредиту сформованого у 2014 році при видачі податкових накладних за новими правилами.

Відповідь на це питання невтішна — податкові накладні складені до 1 січня 2015 року та розрахунки коригування до них, не братимуть участь в обчислені суми на яку платник податків має право видати податкову накладну.

Отже платники ПДВ розпочинатимуть 2015 рік з нулем на ПДВ-рахунку.

Нагадаємо, що за новою редакцією ПКУ платник податків має право надавати покупцеві товарів/послуг лише зареєстровану в Єдиному реєстрі податкову накладну (ЄРПН). Однак щоб зареєструвати, а потім видати накладну покупцеві, її сума не повинна перевищувати суму податку обчислену за спеціальною формулою, що визначена ПКУ та дублюється у Порядку. Простіше кажучи, сума на ПДВ-рахунку повинна бути рівнозначною або більшою ніж сума податку у відповідній податковій накладній.

Так показниками формули, які збільшують суму ПДВ на спеціальному рахунку є:
- загальна сума податку за отриманими податковими накладними (Σ НаклОтр);
- загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів в Україну (Σ Митн);
- загальна сума поповнення ПДВ-рахунку з власного поточного рахунку платника (Σ ПопРах);

Тобто за виключенням поповнення рахунку з поточного рахунку, сума на ПДВ-рахунку збільшуватиметься лише за рахунок "вхідного" ПДВ отриманого у 2015 році, оскільки "вхідний" ПДВ за накладними 2014 року в показниках формули не враховуватиметься.

Таким чином, якщо з початку 2015 року компанія не придбає товарів/послуг або не здійснить імпортну операцію за новими правилами, єдиним способом видати податкову накладну своєму контрагенту — буде поповнення ПДВ-рахунку власним коштом.

Як буде використовуватися податковий кредит сформований у 2014 році

Спершу пропонуємо порівняти, що відбуватиметься із сумою ПДВ тепер і після 1 січня, якщо за результатами звітного періоду вона складатиме від"ємне значення (фактично буде податковим кредитом):

В результаті маємо три варіанти: погашення податкового боргу, бюджетне відшкодування, включення до майбутнього податкового кредиту.

Отже моделюючи від"ємне значення ПДВ за 2014 рік на нові правила розуміємо:

Що при погашенні податкового боргу за новими правилами буде враховуватися лише та частина податкового кредиту, яка не перевищує суму обчислену за спеціальною формулою.

Бюджетне відшкодування сум заявлених до 1 січня 2015 року відшкодовуватиметься в порядку встановленому старою редакцією ПКУ (згідно з перехідними положеннями закону). При цьому розуміємо що по-перше не всі платники податку мають право на бюджетне відшкодування, а по-друге навіть за наявності законних підстав — податок не завжди відшкодовується.

За відсутності податкового боргу та бюджетного відшкодування, від"ємне значення буде включено до податкового кредиту на 2015 рік. При цьому такий податковий кредит не враховуватиметься у формулі підчас видачі податкових накладних.

Виходить ситуація, що платник матиме податковий кредит, який зможе використати лише для погашення податкового боргу. Приводимо приклад.

Товариство за результатами 2014 року задекларувало податковий кредит у розмірі 100 тис. грн. У січні 2015 року товариство має намір продати товар на суму 100 тис. грн. в т.ч. ПДВ — 20 тис. грн. Оскільки у січні товариство не купувало товарів/послуг та не здійснювала імпорту, на ПДВ-рахунку нуль. Єдиний вихід зареєструвати податкову накладну і законно продати товар — поповнити ПДВ-рахунок зі свого поточного рахунку на 20 тис. грн. Поповнили. В кінці місяця декларуємо ПДВ, зменшуємо податкові зобов"язання податковим кредитом сформованим у 2014 року (зі 100 тис. грн) і знову маємо від"ємне значення у розмірі 80 тис. грн. При цьому 20 тис. грн. уже переведено на ПДВ-рахунок і вони не підлягають поверненню. А це може повторюватися неодноразово допоки у товариства не з"явиться "вхідний" ПДВ.

Таким чином, податковий кредит сформований у 2014 році хоча і буде використовуватися у податковому результаті в 2015 році, платники податків все одно будуть змушені вносити на ПДВ-рахунки кошти, якими більше не зможуть скористатися. Адже порядок передбачає рух коштів з ПДВ-рахунку лише в напрямку бюджету або на спецрахунок для платників податку, які використовують спеціальний режим оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ.

Хто, коли та що реєструє у ЄРПН

Порядок зобов"язує платників ПДВ зареєструвати у ЄРПН податкові накладні складені до 1 січня 2015 року. При цьому з дотриманням 15-денного строку на таку реєстрацію встановленого п.201.10 ст.201 ПКУ.

Враховуючи те, що податкові накладні на суму понад 10 тис. грн. і так підлягали обов"язковій реєстрації у ЄРПН з 1 січня 2012 року, розуміємо що обов"язок поширюється на накладні менше зазначеної суми.

Обов"язковій реєстрації у ЄРПН підлягають і розрахунки коригування до податкових накладних. В залежності в який бік змінюється сума у накладній обов"язок з реєстрації покладається на продавця або покупця.

Зокрема, якщо вартість товарів/послуг у накладній збільшується або сума після коригування залишається незмінною — розрахунок реєструє продавець (постачальник).

Якщо ж сума зменшується, розрахунок коригування реєструє покупець після його отримання від продавця.

Порядок набирає чинності з 1 січня 2015 року.

Прийняття нових правил адміністрування ПДВ викликало багато практичних запитань у платників податків. Очікувалось, що затверджений урядом порядок дасть відповіді на них. Всупереч очікуванням, положення акту мало чим доповнюють правила встановлені ПКУ. Одним із ключових, на нашу думку, пунктів порядку є надання ДФСУ повноважень з оприлюднення алгоритмів обрахунку показників спеціальної формули та джерел їх формування. Це означає, що податковий орган по суті в ручному режимі зможе вирішувати, які суми включати до показників формули, які збільшують або зменшують суми на ПДВ-рахунку. Тому традиційно чи не вирішальну роль у адмініструванні податку окрім податкових роз"яснень, консультацій та ін. відіграє судова практика.
Денис Іщук, юрист ЮФ "Величко Філь", про електронне адміністрування ПДВ, яке запроваджується з 1 січня 2015 року

 

Джерело: Дело
Розділи: Суспільство

9 серпня

Інші дати
Міжнародний день корінних народів світу
Свято Міжнародний день корінних народів світу відзначається в першій декаді серпня. Виникло за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН в 1994 році. Присвячене питанням збереження корінних народів на планеті, захисту їх прав, богатству культури і надбанню.
Розгорнути
Варвара Ханенко
1852–колекціонерка, меценатка, громадська діячка. Дочка цукрозаводчика, мецената М. Терещенка. Разом із чоловіком Б. Ханенком заснувала приватний;музей, на основі якого в 1921 р. в Києві було створено Музей мистецтв;(нині Національний музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків).
Розгорнути
Народилася Віра Холодна
(1893, м.Полтава – 1919) – українська актриса, «королева» німого кіно. Уславилася в фільмах «Пісня торжествуючої любові», «Міражі», «Життя за життя», «Забудь про камін…» та багатьох інших.
«Ваши пальцы пахнут ладаном, А в ресницах спит печаль. Ничего теперь не надо нам, Никого теперь не жаль. И когда Весенней Вестницей Вы пойдете в синий край, Сам Господь по белой лестнице Поведет Вас в светлый рай...» (Олександр Вертинський, посвята Вірі Холодній)
Розгорнути