chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові експонують унікальні давні забавки

11 серпня 2016 о 19:36

У Музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» у Львові вперше відкрили виставку давньої яворівської забавки, повідомляє Zaxid.net. 

Її історія починається з XVIII століття, а сам яворівський розпис, як стверджують дослідники, давніший від славнозвісного петриківського. Та роками він був майже забутий, допоки родина народних майстрів з Яворівщини не взялася відновлювати давню традицію. Тепер їхні забавки популярні навіть за межами України.

У залі майже шість сотень іграшок, які створювали десятки років. Яворівська забавка – це справа життя родини Тлустих. Саме пан Семен повернув її із забуття і розрекламував на увесь світ.

«Я викладав у художньому училищі в Івано-Франковому, де, власне, і народилася яворівська іграшка. Спочатку в нас було 100 годин вивчення забавки з дітьми, потім 80, далі 60-40… і, врешті, дійшло до того, що якось ми приходимо на роботу, а нам кажуть, що яворівську забавку взагалі викреслили з навчального плану. Тоді ми, всі майстри, і збунтували», – пригадує член Національної спілки художників України, народний майстер Семен Тлустий.

Своїм захопленням пан Семен «заразив» дружину та сина. Тепер разом створюють забавки. Все яскраве та екологічно чисте. Вирізають фігурки із сосни, а розмальовують фарбою на основі живиці. Аби іграшки були цікавими сучасним дітям, майстри додають їм інтерактивності.

«Є така іграшка «лапава», або сководінка, як її називають діти. Суть забави полягає в тому, щоби спіймати кульку в дірку. Така гра розвиває окомір, точність, виховує терпеливість. Вона була на Яворівщині, тільки виглядала дещо по-іншому. Це була така скляночка, в яку треба спіймати кульку. А вже мій чоловік її видовжив, доробив ручку, аби було зручніше дітям. Ну і давні яворівські коники були нерухомими. А в нас вони і ніжками рухають під час їзди, і гривками, і хвостами», – розповіла народний майстер Галина Шумило.

Зовсім прості, на перший погляд, забавки насправді вимагають неабиякої вправності.

«Мені дуже цікаво. Ми влаштовували з друзями змагання з «лапавкою». Хто більше зробить кульок», – поділився 10-річний Данилко.

У Львові виставка триватиме до 4 вересня. Щомісяця забавки мандрують в інше місто України, а народні майстри мають мрію, щоби яворівський розпис став таким же впізнаваним, як петриківський.

25 листопада

Інші дати
Народився Микола Пирогов
(1810, м. Москва, Росія – 1881) – видатний хірург та анатом, педагог. Засновник воєнно-польової хірургії. В розквіті творчих сил усамітнився в своєму невеликому матку «Вишня» неподалік Вінниці, де організував безкоштовну лікарню.
Розгорнути
Народився Іван Нечуй-Левицький
(1838, с.Стеблів, Черкаська область - 1918) — український прозаїк, перекладач. Автор творів «Микола Джеря», «Кайдашева сім»я»...
«Українська жизнь - то непочатий рудник, що лежить десь під землею, хоч за його вже брались і такі високі таланти, як Шевченко; то безконечний матеріал, що тільки ще жде робітників, цілих шкіл робітників на літературному полі». (Іван Нечуй-Левицький)
Розгорнути
Народився Клим Поліщук
(1891, с. Краснопіль, Житомирська область – 1937) – український письменник, публіцист, автор історичних романів «Гуляйпільський батько», «Отаман Зелений».
Розгорнути