chrome firefox opera safari iexplorer

Ювілеї видатних українців у січні 2017 року

17 січня 2017 о 08:39

2.01 – 125 років з дня народження Ярослава Пастернака (видатний учений, один із засновників української археології. Знайшов поховання князя Ярослава Осмомисла).

3.01 – 75 років з дня народження Анатолія Погрібного (український літературознавець, публіцист, освітянин. Автор понад 20 книг).

4.01 – 180 років з дня народження Павла Житецького (перший історик української літературної мови. Лінгвістично обґрунтував концепцію безперервного розвитку українського народу, його мови і традиційної культури з часів Київської Русі).

12.01 – 110 років з дня народження Сергія Корольова (український учений у галузі ракетобудування та космонавтики. Головний конструктор штучних супутників Землі та космічних кораблів).

13.01 – 140 років з дня народження Левка Мацієвича (український корабельний інженер, автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, перший український авіатор, громадський і політичний діяч).

14.01 – 135 років з дня народження Івана Огієнка (український церковний та громадський діяч, мовознавець, історик, педагог. Автор «Історії українського друкарства», «Історії української літературної мови», перекладів Біблії).

14.01 – 110 років з дня народження Василя Комісаренка (український ендокринолог та патофізіолог. Засновник і директор Інституту ендокринології та обміну речовин. Під його керівництвом у 1930-ті рр... у Харкові було налагоджено виробництво вітчизняного інсуліну).

14.01 — 80 років з дня народження Євгена Гуцала (письменника, журналіста, поет і кіносценарист).

16.01 – 165 років з дня народження Миколи Білинського (український історик, етнограф, мовознавець, видавець. Допомагав Б. Грінченкові в підготовці «Словаря української мови»).

16.01 – 125 років з дня народження Гордія Коцюби (Коцегуба) (український письменник, публіцист).

18.01 — 135 років від дня народження Богдана Комарова (український бібліограф, публіцист, лексикограф, природознавець).

19.01 – 105 років з дня народження Тимофія Левчука (український кінорежисер, народний артист, лауреат Шевченківської премії).

22.01 — 110 років з дня народження Миколи Лівицького (громадського і політичного діяча, Президента УНР в екзилі).

23.01 — 115 років від дня народження Павла Усенка (український поет, журналіст. Фундатор літературної організації «Молодняк»).

25.01 – 145 років з дня народження Миколи Скрипника (партійний і державний діяч. У 1927—1933 рр. – нарком (міністр) освіти. Активний провідник українізації).

26.01 – 120 років з дня народження Івана Кулика (український письменник, перекладач, громадський діяч).

27.01 – 175 років з дня народження Архипа Куїнджі (український живописець грецького походження, педагог).

27.01 – 90 років з дня народження Олекси Тихого (філософ, педагог, мовознавець, правозахисник, член-засновник Української Гельсінської групи. Помер у таборі для політвʼязнів).

«Рідна країна»

24 липня

Інші дати
Ігор Дмитренко
1928 – український фізик у галузі надпровідності та низькотемпературного матеріалознавства, академік. Створив надпровідниковий квантовий магнітометр і градієнтометр надвисокої чутливості, перший в СРСР магнітокардіограф, кріогенний лазерний сканувальний мікроскоп та ін.
Розгорнути
Петро Перемежко
1833 – український гістолог. Засновник кафедри гістології, ембріології і порівняльної анатомії Київського університету. Уперше описав непрямий поділ тваринних клітин.
Розгорнути
Народився Василь Мисик
(1907, с. Новопавлівка Дніпропетровської обл. -  1983) - український письменник, перекладач. Автор поетичних збірок "Трави", "Блакитний міст", "Чотири вітри", "Вибране", "Борозни", "Верховіття", "Берег" та ін.; кількох збірок оповідань та нарисів; багато перекладав з англійської та східних мов.
Розгорнути
День рівноапостольної Ольги, княгині Київської
дружини князя Ігоря, канонізованої Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.  
Що за дівчина-краса. Заговорить: думка — сонце; Очі — сині небеса. Хто вона, чия і звідки, Князь докладно розпитав, А на другий день по неї І сватів своїх послав. І за князя вийшла заміж Проста дівчина з села, І до смерті вірним другом Князю Ігорю була. (Олександр Олесь)
Розгорнути