chrome firefox opera safari iexplorer

Один із «апостолів Галичини» – доктор Кость Левицький

18 листопада 2018 о 09:47
youtube.com

Сьогодні виповнюється 159 років від дня народження відомого галицького політика, громадського діяча, першого голови уряду Західноукраїнської Народної Республіки Костя Левицького. За моральними якостями і відданістю українській справі його, поряд із митрополитом Андреєм Шептицьким, називають «апостолом Галичини». 

29 жовтня 1918 року від грипу, так званої іспанки, померла єдина дочка доктора Костя Левицького Стефанія. 1 листопада її поховали. Одразу після похорону делегація, яку очолював Левицький, прибула до резиденції галицького намісника у Львові, щоб прийняти зречення від влади графа Карла Ґеорґа фон Гуйна.

Розповідаючи про цей епізод із життя держсекретаря ЗУНР, дослідник його діяльності, доктор історичних наук, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ Ігор Андрухів наголошує на інтелігентності й стриманості політика.

«При тому Кость Левицький подякував Гуйнові за його роботу намісника – без ніякої злості, без ніякої ненависті, незважаючи на те, що у нього було величезне горе», – каже фахівець.

Шануємо більше воїнів, а не будівничих

Ігор Андрухів захопився дослідженням життя Костя Левицького ще у 1980-х роках, працюючи вчителем у Тисмениці. Саме в цьому прикарпатському містечку в священичій родині народився Кость Левицький.

Був він представником нового покоління української світської інтелігенції, людиною ерудованою (знав кілька мов), дотичною до різних сфер життя тодішньої Галичини.

Як адвокат, брав участь у процесі над Мирославом Січинським, який убив намісника Польщі графа Анджея Потоцького. Значною була його участь у становленні правничої школи і заснуванні першого юридичного часопису.

Причетним був він і до громадських організацій того часу: «Просвіти», Наукового товариства імені Тараса Шевченка, економічних товариств: кас ощадності, банків, кооперативних спілок.

Особливою сторінкою його життя було виконання обов'язків Державного секретаріату ЗУНР.

Та про тих, хто щось створює, в Україні знають значно менше, ніж про тих, хто воює, каже Ігор Андрухів.

«У нас було багато видатних осіб у різні періоди історії. Але більшість із них були пов’язані з війнами, з революціями, зі збройною боротьбою. А Кость Левицький був прихильником мирного шляху розвитку держави, здобуття влади. Він мав величезний досвід, оскільки йому довелося жити в п’яти політичних режимах – Австрія, Польща, ЗУНР, перша радянська окупація, німецька окупація. І цей досвід міг бути використаний», – вважає дослідник.

Недостатньо вивчений і пошанований

Радянська історіографія віднесла Костя Левицького до «буржуазних націоналістів». До цього часу професор Ігор Андрухів не може вивчити архівні матеріали, пов’язані з кількамісячним ув’язненням 82-річного Костя Левицького на Луб’янці в Москві.

Цікавими були б глибші дослідження й віденського періоду, коли він був депутатом австрійського парламенту і галицького сейму.

Важливим вивчення подій того часу є, навіть із огляду на сьогоднішній день, міжпартійні чвари, боротьба за лідерство в українській історії повторюються, каже історик.

Наразі є кілька дисертацій і невелика книжечка, яку науковці Прикарпатського юридичного інституту видали до 150-річчя політика, громадського діяча і правника.

У Тисмениці, де народився Кость Левицький, одна з вулиць названа його іменем, встановлений барельєф, є куточок у місцевому музеї. А в Івано-Франківську, де він вчився вісім років, де працював в уряді ЗУНР, навіть вулиці на його честь нема.

Опитування ж пересічних людей показують: про Костя Левицького щось чули, але знають мало.

Джерело: radiosvoboda.org
Розділи: Видатні постаті

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути