chrome firefox opera safari iexplorer

28 серпня 1923 року народився Яким Запаско – відомий   книгознавець, історик  українського друкарства

28 серпня 2019 о 07:27
uk.wikipedia.org

«Якщо в науці є місце для подвигу,   

 то його в наші дні здійснив  

відомий львівський учений  

Яким Прохорович Запаско».

Олександр Федорук,  

доктор мистецтвознавства

Яким Запаско справедливо вважається найкращим знавцем історії друкарства України, людиною енциклопедичних знань. Йому належить понад 200 опублікованих наукових праць, серед яких: «Першодрукар Іван Федоров», «Мистецтво книги в Україні у XVI–XVIII ст.»,  «Українське декоративно-прикладне мистецтво. Тканини. Вишивка. Килимарство», «Мистецтво української рукописної книги», «Українське декоративно-ужиткове мистецтво: Словник» та багато інших. 

Я.Запаско дослідив  понад 800-річний шлях розвитку книжкового мистецтва в Україні — до кінця ХVIII ст. — яке становить неоціненну  спадщину  української національної духовності.   

Яким Прохорович Запаско народився  у с. Розсішки Христинівського району на Черкащині.

 1950р. закінчив редакційно-видавничий факультет Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (м.Львів). Протягом 1950-58р.р. працював художнім редактором у Львівському книжково-журнальному видавництві; науковим співробітником, завідувачем відділу    у Львівському музеї етнографії та художнього промислу.  

У 1958–1971р.р. — ректор; у 1971–1999р.р. — завідувач кафедри, у 1999—2007р.р.— професор кафедри історії та теорії мистецтва Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (Львівської академії мистецтв).

За цикл досліджень, присвячених українській рукописній книзі та стародрукам, Я.Запаско був обраний дійсним членом Міжнародної асоціації дослідників слов'янської кириличної книги, а його праця «Пам'ятки книжкового мистецтва. Українська рукописна книга» була відзначена   премією ім. І.Франка АН України.

Академік Вищої школи Яким Запаско входив до Національної спілки художників України, Наукового товариства ім.Т.Шевченка. Упродовж 10 років очолював  Правління Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури.

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

4 березня

Інші дати
День пам’яті князя Ярослава Мудрого
Ярослав Мудрий (бл. 983 – 1054) – великий князь Київський, видатний державний діяч і полководець Київської Русі. За князювання Ярослава мудрого значно розширилися і зміцнилися міжнародні зв"язки Київської Русі. Фактично об"єднав всі руські землі під своєю владою. Як високоосвічена людина дбав про освіту і культуру свого народу, заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку. За його ініціативою почалася в Києві праця над перекладами грецьких та інших книг на церковно-слов"янську мову, переписувано багато книг. Київська Русь Ярослава Мудрого - велика і могутня держава Європи.
Розгорнути
Народився Михайло Вербицький
(1815, с. Явірник-Руський, Польща – 1870), український композитор, громадський діяч, автор музики до Гімну України.
Розгорнути
Народився Володимир Івасюк
(1949, м.Кіцмань Чернівецька область – 1979) - український композитор і поет. Один з основоположників української естрадної музики.
«Червону руту Не шукай вечорами, - Ти у мене єдина, Тільки ти, повір. Бо твоя врода – То є чистая вода, То є бистрая вода З синіх гір.» (Володимир Івасюк)
Розгорнути