chrome firefox opera safari iexplorer

28 вересня: це цікаво знати

28 вересня 2019 о 00:43

«Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо.»
Василь Сухомлинський

В останні дні вересня перше бабине літо вже прощається з нами. Світловий день коротшає, ночі стають довшими і холоднішими.

28 вересня за дохристиянським календарем – Свято пасічників. Цього дня заносили вулики з вулиці у хліви.

Пізніше 28 вересня почали вшановувати Микиту-гусятника, бо з цього часу вже починали різати домашніх гусей. Одного з них без голови обов’язково кидали у водойму, задобрюючи тим самим водяника, голову ж приносили додому, для хатнього.

За церковним календарем 28 вересня православна церква відзначає Післясвято Воздвиження та згадує знайдення мощей святого Акакія, спововідника, єпископа Мелітинського; великомученика Микиту; мучеників Максима, Феодота, мученицю Аскліаду (Аскліпіодоту); мученика Порфирія; знайдення мощей першомученика архідиякона Стефана; преподобного Філофея, пресвітера; святого. Йосифа, єпископа Алавердського.

Дрібка духовних порад цього дня
Ми багаті не тим, що маємо, а тим, що віддаємо. Якщо ви хочете служити Богу – служіть своєму ближньому, навіть тому, який бажає вам зла. Не бажайте того, що вам не належить.

Іменинниками 28 вересня є:

Акакій, Богдан, Максим, Микита, Порфирій, Стефан, Федот та Філофея.

Ім’я Богдан має старослов’янське коріння і означає даний Богом. Зазвичай буває пізньою дитиною у батьків. Маленькі Богдани хворобливі, боязкі і трохи ліниві. Дорослі Богдани – спокійні і знаючі собі ціну чоловіки. У сімейному житті вимагають лідерства. Дружину обирають тиху і покірну. Однолюби. Вміють заробляти гроші, однак не люблять їх витрачати.

28 вересня народились:

1918 – Василь Сухомлинський – видатний український педагог, публіцист, письменник, поет. Автор праць «Праця і моральне виховання», «Моральні заповіді дитинства і юності», «Серце віддаю дітям».

1921 – Дмитро Яблонський – український архітектор. Сприяв відродженню сакрального напрямку в сучасному будівництві України. У 1990–1991 рр. звів перший після тривалої перерви православний храм у Києві (церкву Входу Господнього до Єрусалима в Дарниці).

28 вересня відзначають:

  • Всесвітній день боротьби зі сказом.

Події 28 вересня:

1618 – у Брюсселі відкрився перший у світі ломбард.

1651 – між Богданом Хмельницьким і поляками укладений Білоцерківський мир.

1773 – на Уралі і в Поволжі почалося повстання під керівництвом донського козака Омеляна Пугачова.

1794 – у Петербурзі створено альянс Росії, Англії й Австрії проти Наполеона.

1864 – у Лондоні створено Перший Інтернаціонал (міжнародне товариство робітників).

1920 – війська Врангеля зайняли Маріуполь.

1939 – підписано договір між СРСР та Німеччиною, за яким ліквідувано Польщу.

1973 – скасоване рішення ЦК КПУ про створення на острові Хортиця у Запоріжжі державного заповідника.

1989 – відправлений у відставку голова Компартії України В. Щербицький.

2000 – афганський рух «Талібан» зажадав від Москви компенсації за десятилітню участь СРСР в афганській війні.

Чи знаєте ви, що:

Найпопулярніша книга Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям», що вийшла 25 мовами і витримала майже 50 видань, вперше побачила світ у 1968 році в Німеччині. У себе вдома Сухомлинський не міг її опублікувати. Рукопис кочував з одного видавництва в інше і отримував негативні рецензії.

Зокрема, зверталася увага на те, що автор однобічно (в основному, на матеріалі природи) вирішує питання морального і естетичного виховання школярів 1–4 класів, що у рукописі ніде не згадується слово «партія», що дітям потрібно більш чітко розповідати про поняття класової боротьби і що собою являє сучасний імперіалізм.

Після того, як книга з’явилася у Німеччині й одразу ж стала популярною, Василя Олександровича викликали у партійні органи і він отримав партійну догану. Адже вихід книги першодруком за кордоном у ті часи був категорично заборонений. Вітчизняним видавцям було наказано у короткий термін видати книгу в Україні. І в 1969 році «Серце віддаю дітям» з’явилося у видавництві «Радянська школа».

«Рідна країна»

Розділи: Календар

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути