chrome firefox opera safari iexplorer

14 жовтня: чотири свята українців

14 жовтня 2019 о 07:00
korrespondent.net

Справді, 14 жовтня об’єднує чотири великих свята: Покрова Пресвятої Богородиці, День української козацтва, День УПА  і День захисника України.

Пречиста Мати була нашою захисницею від часів хрещення Руси-України. 1037 року, одержавши перемогу над печенігами, що облягли були Київ, великий князь Ярослав Мудрий у церкві Благовіщення  на Золотих воротах «віддав народ свій під опіку Матері Божої». 

У «Молитві», що завершує собою «Повчання дітям» князя Володимира Мономаха є прохання  до Матері Божої зберегти і зміцнити Київ: «Град Свій сохрани, Діво-Мати чистая, який під покровом твоїм незмінно царствує! Хай тобою він укріпляється і на тебе надіється, побіждає в усіх бранях, повергає противників і змушує впокоритися».

Пречисту Матір, як свою небесну заступницю і покровительку, та свято Покрови глибоко шанували українські козаки. З 40 січових церков 13 були збудовані на честь Покрови Пресвятої Богородиці, в тому числі й перша – на Чортомлицькій Січі 1659р.

Покрова була одним з найголовніших козацьких свят. На Покрову обирали гетьманів, кошових отаманів і старшину. Цього дня збиралися козацькі ради для вирішення доленосних питань. Перша у Європі  Конституція гетьмана Пилипа Орлика  («Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»),  ухвалена 5 квітня 1710р., передбачала скликання законодавчої влади – Генеральної Ради – тричі на рік: на Різдво Христове, Великдень та Покрову. 

У далекі походи й на криваві битви козаки брали з собою хоругви із зображенням Богородиці та ікони Пречистої Діви. Перед кожним походом і по його завершенні Покрові служили молебні. А перед боєм все військо ставало  на коліна: «Під твою милість прибігаємо, Богородице Діво…» 

Особливе пошанування  Матері Божої спостерігається за часів Гетьманщини – козацької держави 1649—1764р.р  Розквітає «козацьке бароко» — унікальний напрям в українських живописі, архітектурі, літературі, музиці, що передає  козацькі звитягу і волелюбність, силу незламного козацького духу. Новий  різновид ікони – «Козацька Покрова», де під омофором (покровом) Пречистої Матері з’являються зображення  церковних ієрархів, гетьманів, старшини.

Донині збереглося трохи більше десятка таких ікон, частина – у вигляді копій. Серед них: «Покров Богородиці», де зображені архієпископ Лазар Багранович  та гетьман  Богдан Хмельницький; «Покров Богородиці» з наказним гетьманом Іваном Сулимою, його правнуком – переяславським полковником Семеном Сулимою — та козацькою старшиною;  «Покров Богородиці» із зображеннями гетьмана Івана Мазепи, переяславського полковника Івана Мировича та префекта Києво-Могилянської академії Феофана Прокоповича;  січова ікона «Покров Богородиці» з останнім кошовим отаманом Петром Калнишевським, запорозькими суддею, писарем  та старшиною.  

(Принагідно додамо, що традицію козацького іконопису зберегли і продовжили сучасні художники. Так у середині 1930-х Юліян Буцманюк створив фреску «Покрова Пресвятої Богородиці» в церкві отців Василіян у Жовкві (Львівщина). На ній зображені митрополит Андрей Шептицький; керманичі УНР Михало Грушевський, Симон Петлюра; гетьман Павло Скоропадськй; діячі ЗУНР Є.Петрушевич, К.Левицький; інші видатні особистості).

Просили благословення у Божої Матері бійці Армії Української Народної Республіки, вирушаючи на герць проти більшовицької навали.

Перед останнім у цьому житті боєм підносили  до Богородиці  молитву своїх юних сердець Герої Крут.

На знак тяглості й неперервності української історії національно-визвольних змагань 14 жовтня було визначено Днем заснування УПА.  У наказі Головного командира УПА Романа Шухевича від 14 жовтня 1947р.говориться: «В місяці жовтні 1942р. на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Українській повстанчій армії. Для зафіксування цього історичного моменту визнається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА». 

День захисника України встановлений 2014р. Це свято часом називають «одним з наймолодших» в Україні. Насправді ж, як бачимо,  воно сягає своїм корінням сивої давнини і має тривалу та славну історію.

Героїчна боротьба українських воїнів  за свободу і незалежність України проти російського агресора в Донбасі стала свідченням генетичного успадкування сучасними українцями  звитяжного духу і невмирущої слави княжих дружин, козацьких полків, армії  УНР, бійців УПА, — всіх великих наших попередників-борців за волю України.

Пречиста Мати, як і багато віків тому, тримає свій святий омофор над Україною, нашим народом і нашими славними воїнами-оборонцями.

Олена Бондаренко,

 Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

Розділи: Унікальне

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути