chrome firefox opera safari iexplorer

29 червня – 131 рік від дня народження композитора Тадея Маєрського

29 червня 2020 о 06:59
uk.wikipedia.org

Відомий український композитор, піаніст, педагог Тадеуш (Тадей) Станіславович Маєрський народився у Львові. 

1911р. закінчив філософський факультет Львівського університету і водночас — Консерваторію Галицького Музичного Товариства  по класах фортепіано та композиції.

1912-14р.р. вдосконалював  майстерність гри на фортепіано у Лейпцігській консерваторії.    

До 1920 р. давав  концерти в Польщі — як соліст і в складі ансамблю. Разом з братом – Яном Маєрським, тенором, співаком Паризької опери — здійснив турне західноєвропейськими столицями (Белград, Відень, Будапешт). У Львові 1923р. дав кілька концертів зі співачкою А.Яновською. Від 1927р. виступав ускладі тріо з С. Кребсом та А. Шмаром.

Починаючи з 1920 р., викладав фортепіано і методику фортепіанної гри в Консерваторії  Галицького Музичного Товариства (ГМТ).  З 1927 р. –  професор вищого і концертного курсів ГМТ.

У 1910-і роки Тадей Маєрський створив Товариство аматорів музики і опери, писав музику, викладав  майстерність гри на фортепіано, виступав у пресі як музичний критик.    

У 1939—1941 рр. та 1944—1955 рр. Т.Маєрський викладав фортепіано у Львівській державній консерваторії. 

Маєрський – композитор приділяв увагу різним жанрам інструментальної та вокальної музики. У 1930-х роках він  спробував застосувати у своїх творах додекафонну техніку.й став одним з двох музикантів – не лише у Львові, а й загалом у цілій Польщі – які засвоїли цю складну композиторську техніку. (Додекафонія – техніка музичної композиції, за якої використовуються серії з «дванадцяти лише між собою співвідносних тонів». Її винайшов видатний австрійський музикант А.Шьонберг  на початку 1920-х років).

Головний додекафонний твір Т.Маєрського — «Симфонічні етюди» для великого оркестру — з успіхом виконувався у Львові й Базелі.  

 1948 р. композитора звинуватили у «формалізмі» з усіма політичними оцінками, характерними для епохи «соцреалізму».

Помер Т.С. Маєрський 16 жовтня 1963р. у Львові.

До спадщини композитора належать  музична комедія «Місс Елліс» («Блакитний вітер»); музика до вистав Е.Ростана «Далека принцеса», П.Рибіцького «Снігова ніч»; оркестровка незакінченої опери М. Леонтовича «На русалчин Великдень»; численні твори для фортепіано, скрипки з симфонічним оркестром та скрипки соло; твори для органа.

Т.Маєрський також є автором музично-педагогічних праць: «Школа гри на фортепіано», «Методологія гри на фортепіано», та статей про творчість відомих композиторів.

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

  

28 січня

Інші дати
Семен Брауде
(28 січня 1911, Полтава — 30 червня 2003, Харків) — український радіофізик і радіоастроном. Академік АН УРСР (з 1958), доктор технічних наук, професор. Засновник радіоокеанографії та декаметрової радіоастрономії.
Розгорнути
Народився Володимир Високович
(1854, м. Гайсин Вінницька область - 1912), паталогоанатом, бактеріолог та епідеміолог. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів.
Розгорнути
Народився Василь Масютин
(1884, м. Рига, Латвія - 1955) - український художник, скульптор, майстер гравюри, представник символізму. Автор гравюр "В Буковині", "Маніфестація" та ін. Оформлення літературних творів Гоголя, Блока тощо. Пам"ятник Глінці у Берліні.
Розгорнути
Народився Юлій Мейтус
(1903, м. Єлисаветград, нині м. Кіровоград, - 1997) - український композитор єврейського походження. Автор 17 опер ("Гайдамаки", "Украдене щастя", "Ярослав Мудрий" та ін.), близько 300 романсів на слова Лесі Українки, Івана Франка, Тараса Шевченка, Андрія Малишка, Павла Тичини та ін.
Розгорнути