chrome firefox opera safari iexplorer

8 грудня: це цікаво знати

08 грудня 2020 о 00:43

«Як не горю – я Не живу.
Як не люблю – я не співаю.
Але цього я ще не знаю,
Бо завжди я – як полум'я».
Павло Тичина

У народі 8 грудня, вшановуючи Климента або по-народному Клима-Холодного, говорили, що зима цього дня клин клином вишибає, тобто, зазвичай, варто очікувати великих морозів. А ще говорили, якщо півні заспівали раніше звичного – варто чекати відлигу.

За церковним календарем 8 грудня відзначають Віддання свята Введення, а також вшановують мучеників Климента та Петра.

Іменинники 8 грудня:

Клим, Клавдія, Симон і Петро.

8 грудня народились:

1876 – Марія Крушельницька (Слобода) – українська драматична акторка українського театру товариства «Руська бесіда», письменниця, громадська діячка. Брала участь у виданні читанок, організації театральних гуртків та культурно-освітніх закладів.

1907 – Антон Хижняк – український письменник, журналіст, головний редактор «Літературної газети» (1950 – 1961). Автор збірок оповідань «Львівські оповідання», «Килимок», «Краса життя», повістей «Невгамовна», «Онуки спитають», «Нільська легенда» та ін.

Події 8 грудня:

1868 – у Львові засновано культурно-освітню громадську організацію «Просвіта».
1991 – Відбулася зустріч лідерів України, Білорусі та Російської Федерації у Біловезькій Пущі. Зустріч завершилася підписанням Біловезької угоди, що юридично засвідчила факт припинення існування СРСР як держави.
2004 – Верховна Рада України проголосувала за так званий «великий пакет» – внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування та закон «Про особливості застосування закону України «Про вибори Президента України» при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року».

Чи знаєте ви, що:

Про тотемного птаха давніх українців – лелеку

Цього птаха у різних місцинах ще називають бузьком або буслом. Віддавна він користувався повагою людей, бо не лише «приносив до хати дітей».

Вважалося, що хата, де лелека звів собі гніздо, буде щасливою. А якщо господарі його зруйнують, то в оселю вдарить блискавка і спалить її. Якщо ж лелека сам покидав своє кубло й не повертався, це значило, що буде пожежа або хата стане пусткою.

Також люди вірили, якщо навесні вперше побачиш лелеку, який летить, то будеш літати, тобто, матимеш здоров’я протягом всього року, а якщо він сидить у гнізді – то сидітимеш цілий рік удома, хворітимеш.

«Рідна країна»

 

Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути