chrome firefox opera safari iexplorer

28 липня: цікаво знати

28 липня 2021 о 06:18

Сьогодні, 28 липня, вшановують одного з найбільших реформаторів часів Київської Русі – Великого князя Володимира, у хрещенні Василія.

Володимир – онук княгині Ольги та син Святослава і простої дівчини Малуші. У ранньому віці був запрошений на правління новгородцями. Під керівництвом свого дядька Добрині пішов до варягів та зібравши там військо оголосив війну старшому братові Ярополку.

Ярополк загинув від рук варягів, а Володимир почав князювати у Києві з 980 року. Найголовнішою справою його життя було освячення Київської землі християнством, звичайно, після того, як він об’єднав Київські землі. Після хрещення винищував язичницьких ідолів, скидаючи їх у ріку Почайну, та будував церкви, зокрема, Десятинну. Також займався благодійницькою та просвітницькою діяльністю, за що у народі його почали називати «ясне сонечко». Помер Володимир Великий 28 липня 1015 року і був похований у Десятинній церкві.

Дослідники вважають, що діяльність князя Володимира Великого призвела до «європеїзації» Київської Русі – держава посіла своє місце нарівні із сусідами в міжнародних стосунках та долучилася до загальноєвропейського культурно-релігійного простору.

За народним календарем цей день вважався серединою літа. Казали, що у день Володимира-Ясне Сонечко і сонце ясніше сяє. Можливо, так воно і є.

За церковним календарем 28 липня – день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира – хрестителя Київської Русі. Також цього дня згадують мучеників Кирика та Уліту; мученика Авудима.

Іменинники 28 липня:
Володимир, Улита, Василь.

28 липня відзначають:

  • День хрещення Київської Русі.
  • День працівників торгівлі.
  • Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Події 28 липня:

1497 – у таборі під Заславом великий князь литовський Олександр видав грамоту на переведення Луцька з волинського на магдебурзьке право.

1765 – у Петербурзі видається Указ про ліквідацію полкового устрою на Слобожанщині.

1858 – відбитки пальців вперше використані для ідентифікації.

1914 – Австро-Угорщина оголосила війну Сербії.

1986 – радянський лідер Михайло Горбачов оголосив про початок виводу військ з Афганістану.

Розділи: Календар

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути