chrome firefox opera safari iexplorer

Артефакти з Єгипту знайшли в могильнику біля Чигирина

05 липня 2021 о 11:00

На розкопках слов’янського могильника І-ІІ століть н.е. в селі Івківці Черкаського району археологи знайшли чотири намистини у вигляді жуків-скарабеїв та єгипетського бога Анубіса.

Про знахідку повідомляє фейсбук Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини.

Зазначається, що серед знахідок артефакти пізньозарубинецької культури, речі сарматського, германського і античного походження. "Серед останніх – імпорт з Римської імперії, зокрема ритуальні речі з римського Єгипту (скарабеї, Анубіс)», – йдеться в повідомленні.

«Такі знахідки більше властиві сарматським похованням. Вони виготовлені або в Єгипті, або в Сирії. У слов’ян трапляються дуже рідко. Досі було знайдено лише дві такі намистини. І ось тепер – відразу чотири. Хронологічно це І-ІІ сторіччя нашої ери, час розквіту Римської імперії», – розповів у розмові з кореспондентом Укрінформу науковий співробітник інституту археології відділу ранніх слов’ян Юрій Башкатов.

Директор черкаського музею археології Середньої Наддніпрянщини Михайло Сиволап повідомив, що розкопки почалися в травні. Наразі усе знайдене описане й задокументоване київськими археологами. Знахідки виставлять у музеї. В липні розкопки триватимуть. Цього разу археологи копатимуть не могильник, а саме поселення.

«Поселення в Івківцях ми розкопуємо п’ятий рік. Все почалося з того, що чорні археологи зачепили слов’янський могильник. Це стало відомо нам. Такі люди зі своїми металошукачами не «бачать» знахідки, яка перебуває на глибині більше двох метрів. Але шкоди можуть наробити. В багатьох країнах ходити з металошукачем – злочин. У Греції таких людей відразу відводять у поліцію. В Саудівській Аравії застосовують тілесні покарання. А в нас вони вільно копають, де їм заманеться», — зауважив Михайло Сиволап.

Анубіс – єгипетський бог, якого зображували з головою шакала. Вважався охоронцем могил та мумій, провідником до царства мертвих, що мав дар передбачення. Жуки-скарабеї поширені в Єгипті. Стародавні єгиптяни виготовляли їх із каменя як амулети та прикраси.

За останні 10 років в Черкаській області чорні археологи знаходили скіфський меч-акінак, грецькі амфори та скіфський казан. Усе знайдене в них викупили для музеїв меценати.

Фото: Черкаський археологічний музей

Розділи: Унікальне

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути