chrome firefox opera safari iexplorer

Артефакти з Єгипту знайшли в могильнику біля Чигирина

05 липня 2021 о 11:00

На розкопках слов’янського могильника І-ІІ століть н.е. в селі Івківці Черкаського району археологи знайшли чотири намистини у вигляді жуків-скарабеїв та єгипетського бога Анубіса.

Про знахідку повідомляє фейсбук Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини.

Зазначається, що серед знахідок артефакти пізньозарубинецької культури, речі сарматського, германського і античного походження. "Серед останніх – імпорт з Римської імперії, зокрема ритуальні речі з римського Єгипту (скарабеї, Анубіс)», – йдеться в повідомленні.

«Такі знахідки більше властиві сарматським похованням. Вони виготовлені або в Єгипті, або в Сирії. У слов’ян трапляються дуже рідко. Досі було знайдено лише дві такі намистини. І ось тепер – відразу чотири. Хронологічно це І-ІІ сторіччя нашої ери, час розквіту Римської імперії», – розповів у розмові з кореспондентом Укрінформу науковий співробітник інституту археології відділу ранніх слов’ян Юрій Башкатов.

Директор черкаського музею археології Середньої Наддніпрянщини Михайло Сиволап повідомив, що розкопки почалися в травні. Наразі усе знайдене описане й задокументоване київськими археологами. Знахідки виставлять у музеї. В липні розкопки триватимуть. Цього разу археологи копатимуть не могильник, а саме поселення.

«Поселення в Івківцях ми розкопуємо п’ятий рік. Все почалося з того, що чорні археологи зачепили слов’янський могильник. Це стало відомо нам. Такі люди зі своїми металошукачами не «бачать» знахідки, яка перебуває на глибині більше двох метрів. Але шкоди можуть наробити. В багатьох країнах ходити з металошукачем – злочин. У Греції таких людей відразу відводять у поліцію. В Саудівській Аравії застосовують тілесні покарання. А в нас вони вільно копають, де їм заманеться», — зауважив Михайло Сиволап.

Анубіс – єгипетський бог, якого зображували з головою шакала. Вважався охоронцем могил та мумій, провідником до царства мертвих, що мав дар передбачення. Жуки-скарабеї поширені в Єгипті. Стародавні єгиптяни виготовляли їх із каменя як амулети та прикраси.

За останні 10 років в Черкаській області чорні археологи знаходили скіфський меч-акінак, грецькі амфори та скіфський казан. Усе знайдене в них викупили для музеїв меценати.

Фото: Черкаський археологічний музей

Розділи: Унікальне

25 квітня

Інші дати
Вероніка Черняхівська 
1900 – українська письменниця, поетеса-лірик, перекладачка (медичні праці, «Місячна долина» Дж. Лондона, «Прорість» Е. Золя, «Олівер Твіст» Ч. Діккенса). Онука письменника М. Старицького.
Розгорнути
Народився Микола Трублаїні (Трублаєвський Микола)
(1907, с. Вільшанка, Вінницька область – 1941) - український письменник, автор творів для дітей та юнацтва - «Мандрівки», «Шхуна «Колумб», науково-фантастичного роману «Глибинний шлях».
«Будь хоробрим, витривалим. Це потрібно для Батьківщини, для тебе самого. Учись у мужніх, кмітливих, стійких, наслідуй їх. Вони допоможуть тобі стати справжнім громадянином...» (Микола Трублаїні)
Розгорнути