chrome firefox opera safari iexplorer

Музей гуцульського театру Гната Хоткевича

  • с. Красноїлля Верховинський район, 78716
  • (03432) 7-66-51
  • з 10:00 до 18.15; неділя: з 10:00 до 17:00 год. Обід: з 14:00 до 15:00 год.
    Вихідні дні: понеділок, субота
Про музей:

У 1987 році, з нагоди 110-ти річчя з дня народження Хоткевича в будинку було відкрито музей. В грудні 2004 року музею присвоєно звання «народний».

Експозиція музею розміщена в кімнаті і залі з сценою, де проходили вистави першого Гуцульського театру. Експозиція складається з таких розділів: «Історія»; «Побут»; «Освіта і культура».

У першій кімнаті розповідається про історію села Красноїлля, перші письмові згадки про яке відносяться до 1661 року, а за дослідженням Петра Сіреджука 1649 року. У вітринах виставлено метрикальні церковні книги, списки членів товариства «Тверезості», фотографії учасників Гуцульського повстання 1920 року, а також речі побуту і домашнього вжитку.

Другий розділ присвячений першій школі, заснованій в 1827 році. Тут також зібрано документи про школи Косівського повіту, про першого вчителя Михайла Моровика.

Третій розділ присвячений зв'язку Г. Хоткевича з Гуцульщиною. В центрі експозиції — портрет Гната Хоткевича, фотографії учасників Першого Гуцульського театру. Перша вистава п'єси польського письменника П. Коженьовського «Верховинці», перекладена письменником на гуцульський діалект під назвою «Антін Ревізорчук», відбулася в будинку читальні села Красноїлля, друга у селі Жаб'є в 1910 року. Відтоді драматичний гурток було названо Гуцульським театром.

Четвертий розділ експозиції присвячений акторам першого Гуцульського театру. Представлено фотокопії листів та спогадів учасників театру, відгуки преси про виступи театру та гастрольні поїздки під орудою Гната Хоткевича, що був колишнім актором Петербурзького імператорського театру О. Ремеза.

П'ятий розділ експозиції розповідає про гуцульські вечори театру; презентує музичні твори для гри на бандурі, написані Гнатом Хоткевичем. Виставлено документи, присвячені повторному заснуванню Гуцульського театру в 1930 році під керівництвом Василя Костинюка. На стендах — фотографії родини Хоткевича, участь театру в першому фестивалі «Червона Рута» в 1989 року. Тут же виставлено матеріали до 120-річчя Леся Курбаса, який протягом 1912 року грав у гуцульському театрі.

Інші стенди розповідають про відзначення 125-річчя Г. Хоткевича в селі, обласного театрального свята у Верховині та гастрольної поїздки до Харкова.

20 квітня

Інші дати
Павло Луспекаєв
1927 –  кіноактор. Знімався в фільмах: роль Верещагіна («Біле сонце пустелі»), «Республіка ШКІД», «Піднята цілина», «Вся королівська рать».
Розгорнути
Ґео (Юрій) Шкурупій 
1903 – український прозаїк, поет, представник напрямку панфутуризм; редактор, кіносценарист.
Розгорнути
 Володимир Шульгін 
1894 – студентський діяч, син Якова Шульгіна, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві. Загинув у бою під Крутами.
Розгорнути