chrome firefox opera safari iexplorer

«Прив'язаність виникає з турботи». Як живеться татусям у декреті

16 квітня 2016 о 10:27

Дитячі майданчики, черги до педіатрів, візочки на вулицях – в Україні на цих локаціях можна зустріти переважно жінок.

Мами беруть декретні відпустки, відмовляються від кар'єри і сидять з дітьми роками, часто ізолюючи себе від соціуму.

Про те, що опція «декрет» доступна і для татусів, знають не всі.

А якщо і знають, то переважно нею не користуються.

Натомість за кордоном чоловічі декрети – цілком звична річ. І навіть деколи обов'язкова.

Скажімо, у Фінляндії та Швеції чоловіки мусять просидіти з немовлятами мінімум кілька місяців, розділивши період відпустки з дружиною.

А у Німеччині гроші на дитину виплачують протягом 14 місяців замість 12, якщо в декрет іде чоловік. Таким чином влада заохочує татів брати активнішу участь у вихованні дітей від народження.

В Україні ж про масовість чоловічих декретів не йдеться.

Чому на дитячих майданчиках лише мами, і як бути татусем у декреті – ми поговорили з фотографом Максом Левіним і журналістом Артемом Чапаєм. А ще дізналися, чому любов до дитини – це не вроджене, а набуте.

МАКС ЛЕВІН

Фотограф, фотокореспондент lb.ua, знімав для агентства Assosiated Press, журналів «Фокус», «Український тиждень».

Одружений, має трьох синів: Орест (6,5 роки), Ярема (4,5 роки), Устим (2,9 роки).

 Фотограф Макс Левін пішов у декрет, щоб виховувати трьох синів

Декрет Макса триває вже півтора роки і саме добігає кінця.

Хоча справжньою відпусткою цей час назвати важко, адже паралельно із вихованням трьох хлопців Макс їздив у відрядження на війну. Каже, знімати виходило тільки там: якщо він у Києві, то займається виключно дітьми.

Тепер молодші підросли – їх разом віддали у дитячий садок. І це звільнило трохи часу для зйомок. Старший вже ходить у школу, регулярно займається в басейні.

Раніше ж доводилося домовлятися з купою людей, аби вирватися у відрядження бодай на тиждень – на допомогу приходила, точніше приїжджала бабуся, або ж дружина брала вихідний.

Багато речей ми робимо або наслідуючи батьків, або на противагу батькам. Я, мабуть,більше роблю на противагу. Мама з татом розлучилися, і мені хотілося бути супер-батьком і мати велику родину з купою дітей. Коротше, була ідеальна мрія.

Рішення піти у декрет для Макса було комплексне: з одного боку, хотілося більше часу проводити з дітьми, з іншого – піти назустріч дружині.

Рішення піти у декрет для Макса було комплексне: з одного боку, хотілося більше часу проводити з дітьми, з іншого – піти назустріч дружині

Після трьох років декрету дружина була, звісно, не в захваті. У неї теж були свої плани на життя і кар'єру. Зараз вона рада, що в нас багато дітей. І розуміє, що робота – це не найважливіше.

Але коли з'явилася перша дитина, їй було 21. Здавалося, що діти – це тільки сидіти вдома, ні з ким не спілкуватися, жити поза соціумом. Зрештою, для більшості мам так і є, якщо вони нічим не займаються. Для неї це було страшно. Тим паче, після першої дитини майже одразу народилася друга.

Хоч дружина і спілкувалася з людьми, працювала в «Українському тижні», брала телефоном коментарі, але це було психологічно важко. Тож коли народилася третя дитина, ми домовились, що поміняємося місцями.

Офіційно у декреті Макс не був – тільки дружина. За нею зберігалося робоче місце в «Українському тижні», але про виплати мова не йшла. На роботі рішення Макса сприйняли з подивом.

Переважно будували здогадки навколо війни і досвіду поїздок на Схід.

У редакції всі подумали, що дружина не хоче більше мене відпускати на війну. Казали, що після Іловайська я налякався і так далі. Наші бабусі сприйняли так само. Хоча я і в декреті регулярно, раз на місяць чи два, там бував.

З наслідками після війни допомагали впоратися саме діти, розповідає Макс. Поїздки були щораз психологічно важкими, а діти здатні розвантажувати. Хоча й вимагали серйозного менеджменту: потрібно детально знати розпорядок дня, відвести-привезти, позайматися, погодувати.

З останнім, щоправда, часто допомагала дружина – готувала звечора. Інші обов'язки на кшталт прибирання і прання ділили навпіл.

Макс у декреті в компанії трьох синів, він майструє їм іграшки

Насправді це дуже короткий період, коли можеш проводити з дітьми ледь не весь день. Приходить три-чотири роки – вони йдуть в садочок, потім у школу. Тому дуже важливо бути з дитиною перші два-три роки. Не можна просто забити на дитину.

Мене дивують такі люди, які в чотири місяці віддають дитину няні і йдуть працювати.

Ми або живем, щоб працювати, або працюємо, щоб жити. Батьки чомусь завжди думають, що найважливіше – забезпечити дитину матеріально. Але який у цьому сенс, якщо в дитинстві ти не проводив з нею часу?

У перші роки дитині дуже важливо відчувати підтримку дорослих. Для трирічної дитини батьки – носії правил, пояснює Макс. І коли дорослий кричить, дитина відчуває себе непотрібною – на неї кричать.

Звісно, не треба сюсюкати весь час. Але ми намагаємося говорити так, щоб не принижувати. Є правила: якщо ти їх не виконуєш, не отримаєш солодощів. Найсуворіше, правда, покарання – це обмеження рибалки для Ореста. Траплялося один чи два рази. Він марить океанами, морями і рибалками. Але дітям потрібне право на бешкетування. Їм треба час від часу казитися.

Тепер можливість бешкетувати набула нових масштабів – торік сім'я купила будинок в Житомирській області і проводить там літо. Поряд ліс, річка.

Робимо рух у сторону природи. Дітям потрібен простір. Минулого тижня їхали звідти і натрапили на оленя – він просто перебігав дорогу. Так виходить, що всі мрії, які були у мене в дитинстві, я намагаюсь реалізувати в дітях.

Найсуворіше покарання – це обмеження рибалки для Ореста. Траплялося один чи два рази

Про сімейні, ба більше, виключно чоловічі правила виховання Макс не багатослівний. Каже, головне правило – не обманювати дитину.

У нас траплялися випадки, коли на прийомі в лікаря батьків просили залишитися за дверима. Ми були категорично проти, оскільки залишити дитину в такій стресовій ситуації саму – це неправильно.

Кажемо, що буде укол, але ми будемо поруч. Тобто дитина розуміє, що батьки її не залишають. А коли я приходжу в поліклініку сам з дитиною, без дружини, питають, де мама. Чомусь відповідь «на роботі» дуже дивує лікарів.

Треба поступово давати суспільству розуміння, що чоловічі декрети – це нормально. Точніше, власними прикладами.

Цей принцип виховання соціуму працює за тією ж схемою, що й виховання дітей: роби своє і показуй альтернативу.

Проте чи сприйме українське суспільство таку гендерну революцію, Макс не певний.

Чи буде якийсь суспільний осуд, залежить від того, яку вагу ти маєш у суспільстві. Щоб не викликало враження, що ти людина, яка не здатна заробити, тому йде глядіти дітей.

Ти маєш бути реалізованим до початку декретної відпустки.

В принципі, так само й із жінками: тебе сприймають на зовсім іншому рівні, якщо ти займаєшся у житті чимось, крім домогосподарства.

Декретна відпустка дала Максу зрозуміти, що він хоче робити далі. Точніше, чого не хоче.

Повертатися на роботу на повний день з 9 до 18 він не збирається. Відтак, і фотографом на «Лівий Берег» вже не піде. Займатиметься цікавими проектами, зйомками, їздитиме на війну. Тобто зніматиме лише те, що подобається.

А поки спливає його півторарічна відпустка у компанії трьох синів, він майструє їм іграшки.

Коли діти просять щось купити, ми переводимо все у площину «а давай, може, самі зробимо?» Так у нас з'явилися хенд-мейд санчата, ми намагалися змайструвати дерев'яний велосипед (нічого не вийшло), машинку, динозаврів. Орест зараз мріє про яхту і питає, чи можна її зробити самостійно.

АРТЕМ ЧАПАЙ

Журналіст, письменник. Дружина – Оксана Дутчак, соціолог.

Виховують двох синів: Устима (4 роки) і.Омеляна (1,9 року).

 Журналіст і письменник Артем Чапай звільнився у декрет за власний рахунок

Офіційно Артем не в декретній відпустці, а просто без роботи. Він звільнився за власний рахунок.

Розповідає, що бюрократична тяганина з оформленням документів не вартувала тих кількох сотень гривень, які він би отримував на місяць.

У цьому й відмінність України від тих країн, де чоловічі декрети – звична річ. У Швеції, скажімо, за людиною зберігається 100% зарплати і робоче місце.

Натомість тіньові українські зарплати унеможливлюють отримання адекватних грошей під час догляду за дитиною.

Про те, що вихованням Артем і Оксана займатимуться разом, домовилися одразу: перший рік за молодшим доглядає вона, другий – він. Однак склалося трохи інакше.

Вихованням Артем і Оксана займатимуться разом, домовилися одразу: перший рік за молодшим доглядає вона, другий – він

У жінки тоді було дві роботи. Я відчував себе емоційно виснаженим, бо писав переважно про соціальні наслідки війни, а це трохи било по мізках.

Ще я в лютому потрапив під обстріл і зрозумів, що треба припиняти. Вийшло так, що через свій психологічний надлом і пішов у декрет на чотири місяці раніше.

Так Артем став сидіти з дітьми, а Оксана – на пішла роботу і сіла писати дисертацію.

Попри те, що обов'язки чоловіка й жінки у декреті нічим не відрізняються, чоловіки все одно залишаються у привілейованому стані, розповідає Артем.

Дружина не лишала його без допомоги: щодня мінімум годину сидить із дітьми, щоб він міг писати книги.

Розумієш, що ти потрошку, але щось робиш. Інакше переслідує відчуття сповільнення розвитку, може накривати і зривати планку. Особливо коли немає можливості спілкуватися із дорослими, а всі розмови зводяться до «А покажи, де в тата очі».

Хоча в декреті я – Оксана набагато більше робить, ніж робив би середній чоловік, який працює. Все, що складніше за макарони і сосиски, готує вона.

Негативний відгук про своє цілодобове батьківство Артем чув лише раз. Як правило, усі реагують привітно. Зрештою, у Києві нікому немає до цього діла – особливу увагу не звертають.

Жінки переважно тішяться, а чоловіки зі мною про це не говорять. Здається, я тільки раз чув щось на кшталт «Что ты как женщина», але це сказав якийсь алкоголік.

Ще бабуся якась повчала, як треба поводитись. Думала, мабуть, що я вперше залишився наодинці з дитиною.

Артем: «Бабуся якась повчала, як треба поводитись. Думала, мабуть, що я вперше залишився наодинці з дитиною»

Старше покоління, батьки, не здивувалися Артемовому декрету.

Ну ми з самого початку були трохи дивні, – сміється Оксана.

Вони просто звикли. Ми ще до того, як одружились, трохи неформально жили, не як усі. Замість того, щоб з 9 до 18 сидіти на роботі – ми то в Мексику поїхали, то сіли на мотоцикли гасати по Україні. Були такі... з дивацтвами. Тому навіть моя бабуся поставилась до декрету нормально, не те що мама, – згадує Артем.

Екзотичність чоловічих декретів в Україні – це структурна проблема, пояснює Оксана.

Часто жінка просто заробляє менше за чоловіка. Не можна казати: якщо ми змогли, то кожен зможе.

Бо не зможе. Якщо жінка працює медсестрою чи лікаркою, їй не вдасться заробити стільки, щоб утримувати сім'ю. Їй скільки хочеш можна казати: «І твій чоловік може піти у відпустку». Але це не матиме жодного сенсу.

Насправді це якесь замкнене коло, – додає Артем. – Одне посилює інше. Чоловіки заробляють більше, а це посилює стереотип, що жінка має йти в декрет.

А ще через те, що жінки ходять в декрет, у них знижуються можливості для розвитку і самореалізації. І через це вони заробляють менше.

Звісно, ідеться про те, яку хто має роботу і чим займається. Скажімо, коли Артем працював на Insider, то їздив у відрядження, писав матеріали, міг кілька днів бути вдома перед наступним завданням. Працювати від дзвінка до дзвінка не потрібно. Тому у випадку креативного класу це простіше.

Але якщо чоловік працює водієм маршрутки чи якимось експедитором, а його жінка медсестрою, то навряд чи вони можуть помінятися. Вони просто не виживуть, – додає Артем.

 Артем каже, що батьківський інстинкт – міф. Любов і прив'язаність виникає з турботи

Про природність материнства, якою часто спекулюють, не йдеться, каже Артем:

З жінками все це сприймається нормально, бо у неї нема вибору. А у чоловіка – є. І це сумно.

Вважається, що коли лише мати займається дітьми – це природньо. Хоча, по суті, природа – це тільки час грудного вигодовування.

Зараз взагалі багато хто надає перевагу пляшечкам, тому тут йдеться про якісь соціальні штуки.

А ще Артем каже, що батьківський інстинкт – міф. Любов і прив'язаність виникає з турботи.

Коли народився другий син, була середина 2014 року, розпал війни.

Коли Ляся (Омелян – ред.) народився, Чапай не відчував до нього те саме, що до Устима, – згадує Оксана. – Бо коли Ляська народився, він був переважно з Устимом, а я з Ляською, бо його треба годувати. І ще він постійно їздив у відрядження.

Так і виходить, що ця прив'язаність виникає з турботи. Якщо батько турбується про дитину від народження, то й прив'язаність сильніша. У нас це спрацьовувало 100%".

Артем: Я тоді почав боятись, що до Устима відчуваю прямо таку ніжність, що болить у серці, а до Омеляна нічого. Причому, коли Устим народився, я теж нічого не відчував.

Ти починаєш відчувати любов до дитини тільки тоді, коли міняєш памперс, купаєш. Прив'язаність виникає якраз із турботи.

Думаю, так і в дорослих стосунках відбувається. Але я ще не рефлексував на цю тему.

 

18 березня

Інші дати
День працівника податкової та митної справи України
Свято встановлено указом Президента України від 11 жовтня 2013 року на заміну Дня митної служби України (25 червня) та Дня працівника державної податкової служби України (2 липня).
Розгорнути
Народився Федір Муравченко
(1929, с. Запоріжжя-Грудовате Дніпропетровська область – 2010) – головний конструктор Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес», доктор технічних наук, академік. Герой України. Брав участь у створенні понад 50 типів і модифікацій авіадвигунів.
Розгорнути