chrome firefox opera safari iexplorer

12 січня: це цікаво знати

12 січня 2018 о 02:58

«Жива віра, віра, що не спиняється перед жертвами – та, що перемагає»
Олег Ольжич

У народному побуті 12 січня, на Анисію, колись варили шлунки свиней і різали гусей, а потім на нутрощах гадали на зиму. І ще вірили, що саме цього вечора нечиста сила влаштовує найстрашніші та найжорстокіші шабаші, а тому намагалися ввечері ніде поодинці не ходити, а у дворі, щойно сідало сонце, з ланцюгів спускали  обак.

Народні повір’я:
Про собак. «Без пса і двір німий», казали колись по селах і не було двора, де б собака не гримів ланцюгом. Про життя пса, його звички та прикмети, пов’язані з ним, існує безліч легенд.

Зокрема, не можна бити пса ногами, бо ноги хворітимуть. Пес виє проти ночі – біду врочить: якщо виє, тримаючи голову вгору – на пожежу, коли схиливши до низу – хтось помре. Щоб запобігти цьому, радили спустити його з прив’язі і прогнати з двору.

Або ж: якщо дівчина на Святвечір, Новий рік або Андрія виносить сміття у двір й у ту мить десь у селі гавкає пес, з того боку варто чекати сватів. І ще – якщо кудись йдеш, а назустріч біжить пес – ознака того, що тобі пощастить.

За церковним календарем 12 січня вшановують мученицю Анисію, преподобного Зотика, апостола Тимона, преподобну Феодору та святого Макарія.

Іменинниками ж 12 січня є:
Онисій, Федір, Макар, Ірина, Антон.

12 січня народились:

1873 – Василь Кричевський – видатний український архітектор, графік, творець стилю українського модерну в архітектурі, перший художник українського кіно, автор дизайну національного герба України – «Тризуб». Фундатор мистецької освіти в Україні.

1878 – Василь Пачовський – український поет, мислитель. Автор творів «Сон української ночі»,
«Світова місія України».

«Вдивім ся в себе, побачимо себе, спізнаймо своє «я», високе з природи, перебудуймо себе, перекуймо сльозаву тугу на крицьову енерґію – а тодї до нас стосувати ся будуть і прийдуть до нас учити ся, бо в нашій душі є велике творче жерело духа, на яке ми повинні і можемо бути гордї!» (Василь Пачовський)

1894 – Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський) – український поет, журналіст, політичний і державний діяч, публіцист і письменник.

«Ні слова про втому! Ні слова про спокій! Хай марші лунають бадьорі й гучні… Хоч ніч облягає,та в пітьмі глибокій Вже грають-палають досвітні вогні…» (Василь Еллан-Блакитний)

1906 – Сергій Корольов – провідний учений у галузі ракетобудування і космонавтики. Головний конструктор штучних супутників Землі та космічних кораблів.

1909 – Марія Примаченко – українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»).

Події 12 січня в Україні:

1939 – У місті Полтава почали курсувати перші шість таксі.
1944 – Опубліковано звернення президії Верховної Ради УРСР і ЦК КП(б)У до населення окупованих областей України. У ньому виголошено заклики до боротьби з окупантами та українськими націоналістами.
1950 – В СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.
1954 – Опубліковані «Тези про 300-річчя возз’єднання України з Росією», схвалені ЦК КПРС. Тези були написані на замовлення голови агітпрому спеціально організованою з цією метою в 1952 р. групою провідних московських і київських істориків.
1955 – У Дніпропетровську відкрито регулярний рух поїздів по новому залізничному мосту через Дніпро, довжина мосту – 1,5 км.
1974 – В’ячеслав Чорновіл звернувся з заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що, починаючи з 12 січня 1972 р. (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні так і після, відзначатиме одноденною голодовкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

Це цікаво знати:

 • Кістки людини на 50% складаються з води.
 • У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
 • Люди із блакитними очима більш чутливі до болю, ніж всі інші.
 • Майже половина всіх кісток людини знаходиться у зап’ястях і ступнях.
 • Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю приблизно 90 метрів у секунду.
 • При народженні в тілі дитини близько 300 кісток, у дорослому віці їх залишається всього 206.
 • Найдужчий м’яз у людському організмі – язик.
 • Жінки моргають приблизно в 2 рази частіше, ніж чоловіки.
 • Чхнути з відкритими очима неможливо.
 • Людське око здатне розрізняти 10 000 000 колірних відтінків.
 • Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
 • Права легеня людини вміщає в собі більше повітря, ніж ліва.
 • Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

18 березня

Інші дати
Василь Мурашко
1894 –  військовий льотчик, командир Київського авіаційного загону Повітрянoгo флоту УНР, начальник Управління Повітряного флоту УНР (1921–1922).  
Розгорнути
День працівника податкової та митної справи України
Свято встановлено указом Президента України від 11 жовтня 2013 року на заміну Дня митної служби України (25 червня) та Дня працівника державної податкової служби України (2 липня).
Розгорнути
Народився Федір Муравченко
(1929, с. Запоріжжя-Грудовате Дніпропетровська область – 2010) – головний конструктор Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес», доктор технічних наук, академік. Герой України. Брав участь у створенні понад 50 типів і модифікацій авіадвигунів.
Розгорнути