chrome firefox opera safari iexplorer

21 січня: це цікаво знати

21 січня 2021 о 00:02

«У літописців є найстрашніша зброя – замовчування.»
Павло Загребельний

У народі 21 січня називається днем Опанаса, Пів-Івана, або останнім Різдвяним днем. Його святкують переважно жінки, бо кажуть, що «Пів-Івана полоще ложки». Цей день ще називали «виряджанням» або «проганянням свят».

Якщо 21 січня вітер був зі сходу, літо мало бути холодним і дощовим, а з півдня – спекотним і грозовим.

За церковним календарем 21 січня вшановують преподобних Георгія Хозевіта та Еміліана, сповідника; преподобну Домніку; преподобного Григорія, чудотворця Києво­Печерського, в Ближніх печерах; преподобного Григорія, затворника Києво­Печерського, в Дальніх печерах; священномученика Ісидора, пресвітера, та з ним 72­ох, що в Юр’єві Ліфляндському постраждали; преподобного Паїсія Углицького; священномученика Картерія, пресвітера Кесарії Каппадокійської; мучеників Феофіла, диякона, та Елладія; мучеників Юліана, Келсія, Антонія, Анастасія, мучениць Василісу і Маріонилу, сімох отроків та 20­ох воїнів; преподобного Іллю Єгипетського.

Іменинники 21 січня:
Григорій, Євген, Василина, Домна, Юліан, Сидір, Антон, Агнеса.

21 січня народились:

1913 – Григорій Нудьга – український літературознавець, фольклорист, критик. Досліджував, зокрема, літературу передошевченківської доби, походження українських пісень.

21 січня святкують:

 • Міжнародний день обіймів.
 • Події 21 січня:
 • 1919 – відбулися Закарпатські всенародні збори, де було ухвалене рішення щодо возз’єднання Закарпаття з Україною.
  1978 – Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації України.

Чи знаєте ви, що:

Міжнародний день обіймів – одне із найбільш незвичайних свят, яке відзначають у світі. Згідно з традицією, в цей день стиснути у дружніх обіймах можна навіть незнайомих людей.

Свято з’явилося в 70-х роках XX століття в студентському середовищі західноєвропейської молоді. Саме в цей день хлопці й дівчата обнімали один одного без усякого інтимного підґрунтя.

На думку вчених, одне додаткове обіймання тривалістю 20 секунд допомагає людині почувати себе більш щасливою, а діти, яких обнімають щодня, розвиваються швидше своїх однолітків.

Існують й інші наукові обґрунтування корисності обіймів: дружелюбні дотики підвищують імунітет, стимулюють центральну нервову систему, підвищують рівень гемоглобіну в крові, а також іншого гормону – окситоцину, що викликає доброзичливу прихильність до інших людей.

Вірджинія Сатир, всесвітньо відомий американський психолог дослідила: «Нам потрібно до чотирьох обіймів в день для виживання. Нам потрібно до восьми обіймів у день для підтримки. Нам потрібно до дванадцяти обіймів у день для росту».

Обійми набагато корисніше, ніж може здатися на перший погляд. Вони сприяють нормалізації як фізичного, так і психічного стану людини.

У клінічній психології існує навіть цілий розділ, присвячений цьому питанню. Учені й психологи, провівши ряд досліджень, з’ясували:

 • У процесі обіймів в організмі виділяється більше ендорфінів – речовин, які знімають біль і викликають почуття ейфорії. У зв’язку з цим, обійми також стимулюють імунну систему людини.
 • Діти, яких багато обіймали батьки, мають краще здоров’я й стійкішу психіку. Нестача обіймів може призвести до того, що дитина виросте емоційно холодною, нездатною любити.
 • Суспільства, де люди схильні до прояву емоцій, у тому числі й до обіймів, більш дружелюбні й терпимі.
 • Обійми допомагають людині відчути себе захищеним, улюбленим, необхідним, знижують тривожність.
 • Вони приносять психологічне й фізичне задоволення.

Уже підраховано: найбільш щедрі на цей дружній жест – європейці, а найбільш скупі – англійці й американці. У той час, як європейці торкаються один одного при зустрічі, в середньому, 100 разів за годину, американці – усього лише 2 або 3 рази.

«Рідна країна»

 

Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
 • День винахідника і раціоналізатора України.
 • День фармацевтичного працівника України.
 • День миру.
 • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути