chrome firefox opera safari iexplorer

Нескорена Алла Горська

18 вересня 2023 о 11:26
НЕСКОРЕНА Алла ГОРСЬКА або
як Алла Горська і Василь Симоненко в УРСР пропагували вітання «СЛАВА УКРАЇНІ!»
«Ти знаєш, весь час хочеться писати українською мовою. Розмовляєш по-українськи — і думати починаєш українською…»
Із листа Алли Горської до батька. 1961 рік.
Сьогодні згадуємо незлим, добрим словом українську художницю і дисидентку, «душу шістдесятництва» Алллу Горську, яка народилася 18 вересня 1929 року в Ялті.
В колі ВЕЛИКИХ УКРАЇНОК 20 століття Алла Горська мусила б бути серед найперших, найбільш знаних і пошанованих.
Але є так як є!…

Тож чекаємо на нові книги і фільми про людину, яка, за словами її соратниці Людмили Семикіної «народилася для протесту, була оборонцем, смолоскипом, абсолютно свідомо йшла на жертви, ніколи не боялася казати правду».
Також мріялося, щоб у вестибюлі Червоного корпусу Київського університету Тараса Шевченка знову появився вітраж «Шевченко. Мати», створений Аллою Горською, Опанасом Заливахою, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук і Галиною Зубченко в 1964 році з нагоди 150-річчя Тараса Шевченка.
Нагадаю, що у центрі цієї композиції було зображено гнівного Шевченка, який однією рукою пригортає жінку-Україну, а в іншій тримає книжку й виголошує при цьому свої знамениті слова:
«Возвеличу малих, отих рабів німих,

Я на сторожі коло них поставлю слово!»

Цей символічний вітраж було розбито тодішнім…ректором Університету Швецем ще до його урочистого відкриття.
А ще мусимо знати, що Василь Симоненко і Алла Горська, 60 років тому, домовилися вітатися словами — «СЛАВА УКРАЇНІ!»
У своєму листі до поета, літературознавця і шістдесятника Івана Світличного від 27 серпня 1963 року Василь Симоненко пише таке:
«За все літо я бачив дуже мало живих людей, найяскравішими серед них були панянки Зубенко та Горська. В останню я майже закохався. Никаючи по Каневу, ми зголосилися на тому, що слід ввести таке вітання:
— Слава Україні!
— Навіки слава!
Агітую тебе приставати до нашого тріумвірату…»
На 9 день після смерті Василя Симоненка Алла Горська намалює оригінальний портрет поета, який буде стояти на вечорі памʼяті в Києві.
На червоно-чорному потртеті Симоненка вона передасть всю трагічність, жертовність і водночас неупокореність поета.
Менше як за 7 років після смерті Василя Симоненка, 28 листопада 1970 року, буде вбито й Аллу Горську. Тодішній КДБ радянської України на чолі з Федорчуком зробив все, щоб перетворити смерть Горської на побутове вбивство. Тому відкриття повної правди про це політичне вбивство «душі шістдесятництва»теж вкрай важливе.
Тож памʼятаємо і шануємо нашу історію і наших визначних українок не лише в їх день народження.

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути