chrome firefox opera safari iexplorer

14 січня: це цікаво знати

14 січня 2021 о 06:37

«Не цураймося своєї мови... Цуратися мови – то цуратися народу... Хто зраджує й кидає свою рідну мову та переходить на чужу, той легко зрадить і батьківській вірі, і церкві, і зрештою стане безвірним та бездушним перекидьком.»
Іван Огієнко

У народі 14 січня колись говорили «Старий рік у ноги – Новий у пороги». І тому з цим днем було пов’язано багато різноманітних повір’їв і прикмет.

Зокрема, аби впродовж року були обновки, на старий Новий рік зазвичай одягали все нове, а інколи навіть одяг змінювали кілька разів. А для того, щоб на столі протягом року була смачна їжа, – готували різноманітні страви і серед них обов’язково було смажене порося.

Оскільки Василь Великий вважався покровителем землеробства, вдосвіта потрібно було засіяти збіжжям оселю. Здебільшого, це робили хлопчики, бо люди вірили, що вони приносять щастя, особливо Василі.

Підмічали цього дня і погоду. Якщо 14 січня вранці зійде сонечко – весь рік буде щасливий, якщо падатиме сніг, рік буде щедрим на врожай.

За церковним календарем 14 січня відзначають Новий рік за юліанським календарем та Обрізання Господнє. Цього дня вшановують святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської; святителя Петра Могилу, митрополита Київського і Галицького, та всієї Руси; мученика Василія Анкирського; святу Емілію, матір святого Василія Великого.

На восьмий день після Свого народження Ісус Христос за старозавітним законом прийняв обрізання, установлене для всіх немовлят чоловічої статі. Під час цього обряду Він отримав ім’я Ісус, як сказано було Архангелом Гавриїлом Пресвятій Діві Марії ще до Його народження.

Іменинники 14 січня:
Василь, Григорій, Петро, Феодосія, Феодот та Емілія.

14 січня народились:

1855 – Опанас Сластіон (Сластьон) – маляр і графік романтично-народницького напряму, етнограф і педагог.

1882 – Іван Огієнко (церковне ім’я Іларіон) український церковний та громадський діяч, митрополит УАПЦ, мовознавець, історик церкви, педагог. Автор «Історії українського друкарства», «Історії української літературної мови», перекладів Біблії та Св. Письма українською мовою.

«Немає в людини нічого милішого над свою рідну землю. Де хто народився, де провів свої дитячі роки, до тієї землі прив’язується він усією душею на ціле життя. А хто, буває, відірветься від своєї рідної землі, той мріє завжди про неї, як про святість найбільшу…» (Іван Огієнко)

1907 – Василь Комісаренко – український ендокринолог та патофізіолог. Засновник і директор Інституту ендокринології та обміну речовин. Під його керівництвом у 1930-ті рр. в Харкові було налагоджено виробництво вітчизняного інсуліну.

1937 – Євген Гуцало – український кіносценарист, журналіст, а також поет і прозаїк доби течії «шістдесятників» у національній літературі. Автор кількох десятків збірок прози і поезії, публіцистики («Ментальність орди»).

Події 14 січня:

604 – відкрилася Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I для обговорення вимог пуритан про зміну доктрини Англіканської церкви.

1943 – війна на Тихому океані: почалася евакуація японських військ з острова Гуадалканал.

1953 – Йосип Броз Тіто зайняв пост президента Югославії.

2005 – космічний зонд «Гюйгенс» здійснив посадку на Титан.

Чи знаєте ви, що:

День соборності України, який ми відзначаємо 22 січня, свого часу був введений як державне свято саме з ініціативи Івана Огієнка.

Відома пісня «Не питай, чому в мене заплакані очі», яка давно стала народною, має автора – Івана Огієнка.

Іван Огієнко помер і похований у Канаді. Він заповів передати на батьківщину свою бібліотеку, але за умови, що Україна та українська церква стануть вільними. Проте, канадська сторона вважає, що умови для виконання заповіту ще не настали, а тому не поспішає повертати нам доробок ученого.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство