chrome firefox opera safari iexplorer

12 січня: це цікаво знати

12 січня 2020 о 02:58

«Жива віра, віра, що не спиняється перед жертвами – та, що перемагає.»
Олег Ольжич

У народному побуті 12 січня колись варили шлунки свиней і різали гусей, а потім на нутрощах гадали на зиму. І ще вірили, що саме цього вечора нечиста сила влаштовує найстрашніші та найжорстокіші шабаші, а тому намагалися ввечері ніде поодинці не ходити, а у дворі, щойно сідало сонце, з ланцюгів спускали собак.

«Без пса і двір німий», казали колись по селах і не було двора, де б собака не гримів ланцюгом. Про життя пса, його звички та прикмети, пов’язані з ним, існує безліч легенд.

Зокрема, не можна бити пса ногами, бо ноги хворітимуть. Пес виє проти ночі – біду врочить: якщо виє, тримаючи голову вгору – на пожежу, коли схиливши до низу – хтось помре. Щоб запобігти цьому, радили спустити його з прив’язі і прогнати з двору.

Або ж: якщо дівчина на Святвечір, Новий рік або Андрія виносить сміття у двір й у ту мить десь у селі гавкає пес, з того боку варто чекати сватів. І ще – якщо кудись йдеш, а назустріч біжить пес – ознака того, що тобі пощастить.

За церковним календарем 12 січня вшановують мученицю Анісію; преподобного Зотика, пресвітера; апостола від 70­ох Тимона; мученика Філітера Нікомидійського; преподобну Феодору Кесарійську; преподобну Феодору Царгородську; святого Макарія, митрополита Московського.

Іменинниками ж 12 січня є:
Онисій, Федір, Макар, Ірина, Антон.

12 січня народились:

1873 – Василь Кричевський – видатний український архітектор, графік, творець стилю українського модерну в архітектурі, перший художник українського кіно, автор дизайну національного герба України – «Тризуб». Фундатор мистецької освіти в Україні.

1878 – Василь Пачовський – український поет, мислитель. Автор творів «Сон української ночі», «Світова місія України».

«Вдивім ся в себе, побачимо себе, спізнаймо своє «я», високе з природи, перебудуймо себе, перекуймо сльозаву тугу на крицьову енерґію – а тодї до нас стосувати ся будуть і прийдуть до нас учити ся, бо в нашій душі є велике творче жерело духа, на яке ми повинні і можемо бути гордї!» (Василь Пачовський)

1894 – Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський) – український поет, журналіст, політичний і державний діяч, публіцист і письменник.

«Ні слова про втому! Ні слова про спокій! Хай марші лунають бадьорі й гучні… Хоч ніч облягає,та в пітьмі глибокій Вже грають-палають досвітні вогні…» (Василь Еллан-Блакитний)

1906 – Сергій Корольов – провідний учений у галузі ракетобудування і космонавтики. Головний конструктор штучних супутників Землі та космічних кораблів.

1909 – Марія Примаченко – українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»).

Події 12 січня в Україні:

1939 – у місті Полтава почали курсувати перші шість таксі.
1944 – опубліковано звернення президії Верховної Ради УРСР і ЦК КП(б)У до населення окупованих областей України. У ньому виголошено заклики до боротьби з окупантами та українськими націоналістами.
1950 – в СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.
1954 – лпубліковані «Тези про 300-річчя возз’єднання України з Росією», схвалені ЦК КПРС. Тези були написані на замовлення голови агітпрому спеціально організованою з цією метою в 1952 р. групою провідних московських і київських істориків.
1955 – у Дніпропетровську відкрито регулярний рух поїздів по новому залізничному мосту через Дніпро, довжина мосту – 1,5 км.
1974 – В’ячеслав Чорновіл звернувся із заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що, починаючи з 12 січня 1972 р. (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні так і після, відзначатиме одноденною голодовкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

Це цікаво знати:

 • Кістки людини на 50% складаються з води.
 • У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
 • Люди із блакитними очима більш чутливі до болю, ніж всі інші.
 • Майже половина всіх кісток людини знаходиться у зап’ястях і ступнях.
 • Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю приблизно 90 метрів у секунду.
 • При народженні в тілі дитини близько 300 кісток, у дорослому віці їх залишається всього 206.
 • Найдужчий м’яз у людському організмі – язик.
 • Жінки моргають приблизно в 2 рази частіше, ніж чоловіки.
 • Чхнути з відкритими очима неможливо.
 • Людське око здатне розрізняти 10 000 000 колірних відтінків.
 • Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
 • Права легеня людини вміщає в собі більше повітря, ніж ліва.
 • Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.

«Рідна країна»

Розділи: Суспільство

4 березня

Інші дати
День пам’яті князя Ярослава Мудрого
Ярослав Мудрий (бл. 983 – 1054) – великий князь Київський, видатний державний діяч і полководець Київської Русі. За князювання Ярослава мудрого значно розширилися і зміцнилися міжнародні зв"язки Київської Русі. Фактично об"єднав всі руські землі під своєю владою. Як високоосвічена людина дбав про освіту і культуру свого народу, заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку. За його ініціативою почалася в Києві праця над перекладами грецьких та інших книг на церковно-слов"янську мову, переписувано багато книг. Київська Русь Ярослава Мудрого - велика і могутня держава Європи.
Розгорнути
Народився Михайло Вербицький
(1815, с. Явірник-Руський, Польща – 1870), український композитор, громадський діяч, автор музики до Гімну України.
Розгорнути
Народився Володимир Івасюк
(1949, м.Кіцмань Чернівецька область – 1979) - український композитор і поет. Один з основоположників української естрадної музики.
«Червону руту Не шукай вечорами, - Ти у мене єдина, Тільки ти, повір. Бо твоя врода – То є чистая вода, То є бистрая вода З синіх гір.» (Володимир Івасюк)
Розгорнути