chrome firefox opera safari iexplorer

Виставка «Від Святої Катерини до Святого Василя»

Дата події:23 грудня 2010 - 19 січня 2011
Місце події:Музей книги та друкарства Київ, вул. І. Мазепи, 21 Телефон для довідок: 280-22-10,280-79-76, 280-52-56
Більше про подію:

З 23 грудня 2010 по 19 січня 2011 в Музеї книги та друкарства у Києві триватиме виставка «Від Святої Катерини до Святого Василя» в народній іконі та стародруках.

Цей захід є спільним проектом двох установ – Музею книги і друкарства України та Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара». Концептуальною ідеєю виставки є простеження багатогранної іконографії образів Святих, пов’язаних зі святами зимово-різдвяного циклу. Образи Св. Катерини, Св. Андрія, Св. Варвари, Св. Миколая, Св. Василя, сюжетів Різдва Христового, Богоявлення представлені на прикладі книжкової гравюри в українських стародруках та народних іконах.

Музей книги і друкарства України презентує стародруки XVII – XVIII століть, видані в друкарнях Львова, Києво-Печерської Лаври, Почаївського монастиря.

Гравюра українського ренесансу, барокко творилась професійними митцями і виросла на грунті мініатюри, багатої на «реалізм умовних деталей». «Об’єднання епох» у гравюрі, вимовлена у змалюванні інтер’єрів, сучасних художнику. Фігурні композиції українських граверів тривалий час лишалися «іконними». Проте водночас вони несли двояку природу образів. З одного боку, зовнішня статика, як данина традиціям візантизму, з іншого – психологічна напруженість, готовність діяти. Середньовічне правило: «Не людина коментує канонічні книги, а вони коментують людину» — стало розумітися навпаки і доповнилося новою формулою: «Людина – міра всіх речей». Для художників, творців української гравюри, характерна така система художнього мислення, яка з одного боку була пов’язана з релігійним світоглядом, але при цьому позбавлена нетерпимості і догматизму. Поетикою пройняті народна поезія, живопис, гравюра. У всіх своїх регістрах – від палкого пієтету до зворушливої простоти – народна емоційність запліднювала професіональне мистецтво. А тому так цікаво прослідкувати це на прикладі співставлення образів в народній іконі та гравюрі.

Музей Івана Гончара представляє на виставці ікони XVII – поч. XХ століть, написані народними митцями в різних регіонах України, зокрема на Черкащині, Київщині, Полтавщині, Вінничині, Чернігівщині, Галичині та Поділлі.

На відміну від строгих, часом «неприступних і відстороненних» образів візантійських, балканських і до певної міри, російських ікон, українська ікона, і, зокрема народна, була дуже близька людському сприйняттю.

Виставка діє щодня, крім вівторка, з 10:00 до 17:30.

Вхід у музей для дорослих – 15 грн., для дітей та пенсіонерів – 5 грн.

Джерело: rukotvory.com.ua

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути