chrome firefox opera safari iexplorer

2010 рік: книжки-скандали і книжки-цукерки

28 грудня 2010 о 20:42

Серед переможців «Книжки року–2010» — «Берестечко» Ліни Костенко, «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко і повна академічна збірка текстів Григорія Сковороди…

Без несподіванок

До хорошого швидко звикаєш, от і традиція влаштовувати святомиколаївські книжкові ярмарки в Києві прижилася: цього року у столиці перед Новим роком їх пройшло аж два — дитячий благодійний книжковий ярмарок в Українському домі (16—19 грудня) і «Медвін: Книжковий Миколай–2010» в експоцентрі «Спортивний» (23—25 грудня).

На жаль, ужгородський «Книжковий Миколай» перестав бути традицією — в ентузіастів–організаторів закінчився ентузіазм. Грудневий медвінівський ярмарок об’єднався з всеукраїнським рейтингом «Книжка року», покупці орієнтувалися на наліпки на книжках–номінантах, письменники влаштували гала–автограф–сесію, а ввечері 24 грудня в актовому залі Інституту фізкультури підбили остаточні видавничі підсумки 2010 року.

Похибка вибірки, як у соціології: скажімо в рейтингу не враховані зовсім свіжі новодруки, що вийшли у грудні, той же роман Ліни Костенко «Записки українського самашедшого», якого, за словами співробітниці стенду видавництва «А–Ба–Ба–Га–Ла–Ма–Га», у день церемонії «Книжки року» продали 1200 примірників. Ясна річ, наступного року це претендент №1 у номінації «Красне письменство».

Утім у рейтингу «Книжка року–2010» «Берестечко» Ліни Костенко з ілюстраціями Сергія Якутовича, видане «Либіддю», посіло перше місце в «поетичній» підномінації.

Узагалі, у номінації «Красне письменство» лауреатські лаври здобули винятково книжки зіркових авторів: сучасна українська проза\есеїстика\драматургія — Оксана Забужко «Музей покинутих секретів» («Факт»), жанрова література — Марія Матіос «Вирвані сторінки з автобіографії» («Піраміда»), сучасна зарубіжна проза\есеїстика\драматургія — Салман Рушді «Флорентійська чарівниця» (Видавництво Жупанського).

До речі, 17 грудня у львівському видавництві «Піраміда» двоє працівників Шевченківського РОВД м. Львова шукали письменницю Марію Матіос, мовляв, ветерани Другої світової війни звернулися з листом до міліції з проханням вилучити з продажу її «Вирвані сторінки з автобіографії», бо їх ображає порівняння київського пам’ятника перемоги (обеліск на площі Слави. — Авт.) із фалосом. Справу зам’яли, але в iнтернеті її активно відкоментували, а книжці від того скандалу тільки додалося піару.

А з приємного — Галя і Леся Тельнюк між процедурою оголошення лауреатів виконали кілька вишуканих пісень на вірші Василя Стуса, Оксани Забужко і блюз на вірші Ліни Костенко.

Дитячі та свої

У номінації «Хрестоматія» «найкласичнішою» визнали Повну академічну збірку текстів Григорія Сковороди харківського видавництва «Майдан», більше того, 22 голосами експертів цьому виданню присудили Гран–прі, яке вручив співзасновник рейтингу і багаторічний меценат «Книжки року» Анатолій Толстоухов.

У підномінації «Літературознавство» першість віддали монографії директора Інституту літератури НАНУ Миколи Жулинського «Нація. Культура. Література. Національно–культурні міфи та ідейно–естетичні пошуки української літератури» («Наукова думка»), а найкращим у підномінації «Критика\біографія\мемуари» став «Щоденник» Володимира Винниченка, том третій, видавництва «Смолоскип».

Ще один диплом «Смолоскип» отримав за ґрунтовний енциклопедичний довідник «Рух опору в Україні: 1960–1990» у однойменній підномінації.

Власник двох дипломів також — видавництво «А–Ба–Ба–Га–Ла–Ма–Га», видавець Іван Малкович випустив найкращу книжку для дошкільнят і молодших школярів — Сашко Дерманський «Чудове Чудовисько в Країні Жаховиськ» і найкращу книжку для середніх і старших школярів — Володимир Рутківський «Джури і підводний човен».

У номінації «Пізнавальна та розвиваюча література» переміг подарунковий формат — ліцензійна «Океанологія. Правдивий звіт про подорож на «Наутилусі» видавництва «Махаон–Україна».

Експерт у номінації «Дитяче свято», журналіст, письменник Олександр Гаврош сказав «УМ»: «Плюсом я вважаю те, що вже другий рік поспіль перемагають книжки українських авторів. Не Марк Твен виграв, а Сашко Дерманський, а Зірка Мензатюк, Андрій Кокотюха — на другому місці, тобто маємо власну хорошу дитячу прозу.

З’являються молоді імена, для мене відкриття цього року — письменник Олекса Росич і його «Джовані Трапатоні», це вже друга книжка цього автора, випущена Видавництвом Старого Лева. Але, на жаль, вона вийшла восени і ще не прочитана належним чином експертами.

У цьому й полягає мінус рейтингу — експерти не встигають реально прочитувати книжки, і голосування відбувається швидше інтуїтивно, і перемагають переважно ті книжки, які мають хороші рекламні кампанії й тривале життя — і книжка Дерманського, і «Джури» — це книжки–продовження, книжки з серії».

Попадання в десятку суспільних очікувань

У найскладнішій технологічно і найдорожчій номінації «Візитівка» переможцями стала монографія львів’янки Віти Сусак «Українські мистці Парижа. 1900—1939» («Родовід») та «Опішнянська мальована миска другої половини ХІХ — початку ХХ століття (у зібранні Російського етнографічного музею в Санкт–Петербурзі)» в етнографічно–фольклорній підномінації («Опішне: українське народознавство»).

Обидва видання претендували на Гран–прі. У підномінації «Краєзнавча і туристична література» лауреатські лаври дісталися «Покуттю» («Манускрипт–Львів»).

У поміч митцям львівське видавництво «Аверс» видало майже 500–сторінковий том І.Туманова «Рисунок, живопис, скульптура: Теоретико–методологічні основи комплексного навчання» — високої якості мистецький підручник, який і переміг як спеціальна література у номінації «Обрії».

Ставка львівського видавництва «Свічадо» на книжку польського ксьондза Ксаверія Кнотця «Секс, якого не знаєте. Для подружніх пар, які люблять Бога» спрацювала: перемога в підномінації «Науково–популярна література». «Європейський словник філософій. Лексикон неперекладностей. Том перший» — грандіозний труд видавництва «Дух і літера», завдяки якому ми можемо читати цей філософський бестселер раніше, ніж філософи–росіяни, взяв приз у підномінцаії «Зарубіжна гуманітаристика», вітчизняний переможець — шеститомник вибраного Мирослава Мариновича, виданий Українським греко–католицьким університетом.

Книга Михайла Відейка Ukraine from Trypillia to Rus принесла перемогу видавництву «Кріон» як найкраща історична белетристика, Україна: десятитомник «Антологія пам’яток державотворення Х—ХХ ст.» — видавництву «Основи» в підномінації «Документи\дослідження», а книга «Гетьман: Шляхи: Осмислення» — двотомник мазепіани у подарунковому форматі зробив «Темпору» переможцем у підномінації «Біографії\мемуари».

За традицією, по комплекту книжок–лауреатів отримали бібліотека Національного педуніверситету і бібліотека Фонду сприяння розвитку мистецтв.

P. S. Я завжди критикувала церемонію «Книжки року», але цього року вертеп від студентів педуніверситету, завзяті експериментатори з «ТаРути», ф’южн від сестер Тельнюк і чудовий спів учениці Ніни Матвієнко Руслани Лоцман органічно вписалися в передноворічний настрій, у тріумф хорошої літератури, в спілкування поважної академічної публіки, богемних літераторів і романтично–прагматичних видавців. Імідж найспівочішої нації не зганьбили, і попрацювали над тим, щоб вона була ще й читаючою:)

Валентина Клименко, «Україна молода» 

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути