chrome firefox opera safari iexplorer

На Львівщині відсвяткують 440-річчя з дня народження Сагайдачного

21 грудня 2010 о 22:36

На Львівщині відбудуться урочистості з нагоди 440-річчя з дня народження гетьмана Петра Сагайдачного. 21 грудня о 10:00 в Академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного відбудеться круглий стіл на тему «Петро Сагайдачний – лідер українського козацтва».

Участь у круглому столі зокрема візьмуть: перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків, голова Львівської обласної ради Олег Панкевич, начальник Академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного Павло Ткачук, заступник голови Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, доцент Олег Омельченко.

У межах круглого столу відбудеться презентація книги Українського інституту національної пам’яті – «Козацька старшина гетьманщини. Енциклопедія», яку видано з нагоди 440-річчя від дня народження гетьмана Петра Сагайдачного. Після круглого столу відбудеться виступ капели бандуристів УТОС «Карпати» та дуету «Бандурна розмова».

22 грудня відбудеться низка заходів у с.Кульчиці Самбірського району. Зокрема: відвідання Музею гетьмана Петра Сагайдачного у с.Кульчиці Самбірського району, покладання квітів до пам’ятника гетьману Петру Сагайдачному, огляд експозиції музею гетьмана Петра Сагайдачного та тематичної кав’ярні Ю. Кульчицького, уродженця Кульчиць, та Української хати кін. ХІХ ст, що розташована на території музею. Виїзд журналістів на висвітлення заходів у с. Кульчиці відбудеться о 9:00 від Львівської ОДА 22 грудня (прохання акредитуватися до 16.00 21 грудня).

Участь у заходах зокрема візьмуть перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків, голова Львівської обласної ради Олег Панкевич, представники громадськості.

Довiдка

Петро Сагайдачний (1570—1562 рр.) народився в селі Кульчищі на Самбірщині в сім'ї шляхтича, був сином Конона (за тодішньою вимовою «Конаша») Сагайдачного, звідки й походить його ім'я по батькові, яке вважають, звичайно, за родове. Про виховання Петра Конашевича відомо тільки те, що він навчався в училищі, яке виникло завдяки опіці князя Костянтина Острозького в Острозі на Волині, школі Львівського братства, служив домашнім учителем. Під час Хотинської битви (1621 р.) в результаті якої було перекрито шлях туркам до Європи, гетьман був тяжко поранений і у 1622 р. помер. Він похований в Києві — на території Києво-Могилянської академії.

Музей Гетьмана Сагайдачного знаходиться у селі Кульчиці Самбірського району Львівської області. Ідея створення музею виникла у 1992 році, коли був відкритий пам’ятник Гетьману Війська Запорізького Петру Конашевичу Сагайдачному. Тоді оргкомітет вирішив створити музей у рідному селі Сагайдачного. Починаючи з 1993 року, у кожну третю неділю квітня, щорічно біля пам’ятника Петру Сагайдачному проводяться урочистості під назвою «День пам’яті Сагайдачного».

Музей було влаштовано у колишньому приміщенні початкової школи. За своїм профілем музей — історико-краєзнавчий. У фондах музею нараховується близько 900 експонатів.

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути