chrome firefox opera safari iexplorer

5 кроків медичної реформи

25 лютого 2011 о 16:16

Через три роки всіх нас обслуговуватимуть не звичні дільничні, які лікують окремо дітей і дорослих, а сімейні лікарі, «швидка» приїжджатиме не пізніше, ніж через 20 хвилин в будь-яке село (у місті — через 10 хвилин), а лікарні перестануть скаржитися на брак ліжок і ліків.

Все це повинно стати реальністю в ході медичної реформи, яка спочатку пройде у вигляді експерименту в трьох областях: Вінницькій, Донецькій і Дніпропетровській (він тут вже запускається).

Офіційно ж експеримент стартує, швидше за все, в березні, після того, як в Раду буде поданий відповідний законопроект.

Як запевняє куратор реформи, заступник керівника президентського секретаріату Ірина Акімова, реформа йтиме у трьох напрямам: зміна мережі лікувальних установ, системи фінансування і контролю якості.

Ключовий аргумент: Україна — на одному з перших місць в Європі по кількості ліжко-місць і одночасно — по рівню смертності. А це означає, що у нас багато лікарень, що «з`їдають» бюджетні гроші, де не можуть надати гідної допомоги.

Госпітальні округи

Реформа припускає ліквідовувати звичну мережу районних лікарень. Всю країну поділять на госпітальні округи, в кожному з яких будуть лікарні чотирьох типів.

Наприклад, в Донецькій області передбачається створити не менш 39 госпітальних округів і 74 центри надання первинної меддопомоги, де працюватимуть сімейні лікарі, розповіла «Сьогодні» перший заст. начальника Донецького УОЗ Тамара Циганок. У Вінницькій — близько 10 округів.

Скорочуватимуть?

Лікарі побоюються, що в ході реформи їх скорочуватимуть. «Нас збирали на нараду. Тих, хто молодший 50 років, пропонують за півроку перепрофілювати на сімейних лікарів, які лікуватимуть і дорослих, і дітей, — розповіла лікар-педіатр Ірина К. — А педіатри вважатимуться вузькопрофільними фахівцями. Але якщо педіатрові легко переключитися на лікування дорослих, то терапевтові на дітей — складно. А що буде з тими, хто старший 50 — не говорять, напевно, звільнятимуть».

Втім, чиновники запевняють, що скорочень не буде. «Питання про звільнення лікарів зараз взагалі не стоїть», — запевняє Акимова. «У нас брак лікарів. Але невелика кількість медиків перенавчатиметься», — відзначила Циганок.

«Швидка»

У Дніпропетровській області, де вже йде реформа, поки що задоволені не всі. Наприклад, недавно тут помер молодий чоловік, що страждав епілепсією, не дочекавшись «швидкої».

Місцеві жителі звинувачують реформу — мовляв, раніше була своя «швидка», що приїжджала за лічені хвилини, тепер же бригада добирається до них з райцентру.

Губернатор Дніпропетровщини, навпаки, завірив, що після реформи «швидка» приїжджатиме набагато швидше. Зокрема планується, що на виклик виїжджатиме найближча машина. Всі «швидкі» передбачається оснастити GPS-навігаторами.

Відомий лікар Євгеній Комаровський вважає, що адекватний сімейний лікар може економити державі тисячі тисяч, причому і «швидкій» доведеться виїжджати набагато рідше: «Але спочатку треба «зробити» сімейних лікарів, а потім вже реформувати лікарні і інше». Інакше, вважає він, через велику кількість неграмотних сімейних медиків люди не одержуватимуть нормальну допомогу.

П’ять кроків медичної реформи

  1. Кожна область буде поділена на госпітальні округи (кожен обслуговуватиме 100 000 осіб). У окрузі буде одна багатопрофільна лікарня, лікарня інтенсивного лікування, одна лікарня для відновного лікування, одна лікарня для планового лікування хронічно хворих, один хоспис і один заклад медико-соціальної допомоги.
  2. У простих випадках (простуда, невеликі травми) допомогу надаватимуть сімейні лікарі, як дорослим, так і дітям, а у разі потреби — направляти на лікування в стаціонар. На сімейних лікарів перенавчатимуть вузькопрофільних фахівців, яких дуже багато.
  3. Вимоги до «швидкої допомоги» будуть жорсткішими: бригада повинна буде приїхати на виклик в місті за 10 хвилин, а в селі — за 20 хвилин (зараз норматив по місту 15 хвилин, по сільській місцевості — 30 хвилин).
  4. Зарплата лікарям складатиметься з двох частин: ставка і доплата за якість роботи, правда, по яких критеріях їх оцінюватимуть, поки що точно невідомо (коефіцієнти належить затвердити МОЗу).
  5. Зараз реформа стартувала в трьох областях: Донецькій, Дніпропетровській і Вінницькій як експеримент, який триватиме три роки.

21 липня

Інші дати
21 липня відзначають:
  • День металурга (День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості).
Розгорнути
Народився Золтан Шолтес
(1909, с. Прикопа, Словаччина - 1990) - пейзажист, заслужений художник України. Автор картин "Весна", "Зима на Верховині", "Буря над Бескидами". Твори зберігаються в музеях Європи, Японії та США.
Розгорнути
Народилася Олена Теліга
(1906, Росія - 1942) — українська поетеса, літературний критик, громадський діяч.  
«В хаосі жіночих образів нашої літератури, в плутанині перехрес¬них бажань, між прокльонами рабинь і амазонок і захопленнями тими й другими, українська жінка все ж таки зуміла створити собі ідеал, найбільш відповідний добі, і простує до нього невпинно. Вона не хоче бути ні "рабинею" ні "вампом" ні "амазонкою". Вона хоче бути Жінкою». (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Олег Ольжич (Кандиба Олег Олександрович)
(1907, м.Житомир – 1944), український поет, вчений-археолог, політичний діяч, син Олександра Олеся.  
«Жити повно, широко і скоро І урвать, як спів. Як колись, горіти і п'яніти, Шоломом п'ючи, І життя наопашку носити На однім плечі.» (Олег Ольжич)
Розгорнути