chrome firefox opera safari iexplorer

15 березня: це цікаво знати

15 березня 2011 о 00:02

Виховані люди поважають людську особистість, а тому завжди поблажливі, лагідні, ввічливі, поступливі.
Антон Чехов

15 березня за григоріанським календарем 74 день року. До кінця року залишається 291 день.

“Ой весно, весно, ти красна,
Що ж ти, весно красна, нам принесла?”
Принесла вона нам збільшення тривалості світлового дня майже на 4 години у порівнянні з 21 грудня — днем зимового сонцестояння.

За церковним календарем 15 березня вшановують мученика Федота, святителя Арсенія, преподобного Агафона.

У народі 15 березня підмічали, якщо на Федота день холодний і вітряний, то трави ще довго не буде.

Іменинниками 15 березня є:
Федот, Сава, Богдан, Арсен, Йосип, Агафон.

Народжені 15 березня, як правило, незвичайні люди. Головний їхній козир – інтуіція. А якщо вони інколи здаються повільними і далекими від мирської суєти, то знайте, що ви помиляєтеся. Ці “рибки” підприємливі і честолюбні.

15 березня народились:
1924 — Володимир Самойлов, актор театру і кіно. Знявся у фільмах «Весілля в Малинівці», «Шосте липня», «Крах», «Зорі не гаснуть», «Премія», «Доля», «Сибіріада», «Ціна голови».

Події 15 березня:
1850 — Оноре Бальзак побрався з місцевою красунею Евеліною Ганською у містечку Бердичів Житомирської області в костьолі Святої Варвари. У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, крім написання музики він також керував роботами по реставрації тамтешнього органу.
1884 — у Києві розгромлена підпільна типографія народовольців.
1917 — у ході Лютневої революції з Бутирської в'язниці звільнений Нестор Махно — майбутній лідер українських анархістів.
1939 – проголошена повна державна самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція Карпатської України (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані синьо-жовтий стяг і український національний гімн «Ще не вмерла Україна».

15 березня святкують:
Всесвітній день прав споживачів

Чи знаєте ви, що:

Можна було б зібрати словник українських прізвищ, спотворених російськими чиновниками у ході русифікації.

Так, український рід Чехів у ХІХ столітті став чомусь Чеховими. Дід Антона Чехова ще був Чехом. Сам А.Чехов писав, що дід його — українець. Досить кумедно, що Дейнеки перетворились на Денікіних. Козаки Розуми стали Розумовськими, Чайки — Чайковськими.

Дід Петра Чайковського, великого композитора — Петро Чайка — закінчив Києво-Могилянську академію і його, як медика, російський уряд відрядив штаб-лікарем у Вятку.

Ймовірно, українська атмосфера в родині Чайковських збереглася набагато краще, ніж у Чехових, бо з 24-річного віку майбутній композитор майже щороку по кілька місяців жив в Україні, де написав понад 30 творів, серед яких опери “Коваль Вакула” (”Черевички”), “Мазепа”, пісня-романс “Садок вишневий коло хати”, дует “На вгороді коло броду” на слова Т.Шевченка. В жорстокі часи наступу імперії на українську мову, він домагався постановки “Тараса Бульби” М.Лисенка, використав у своїх творах багато українських народних пісень.

Аліна Астахова, «Рідна країна»