chrome firefox opera safari iexplorer

8 Березня очима церкви

07 березня 2011 о 15:01

Церкви закликають вірян не святкувати 8 Березня. Цього року Міжнародний жіночий день збігається у даті із початком Великого посту. З проханням утриматись від гучних забав до віруючих звернулись представники найбільших християнських конфесій.

Архієпископ Луцький та Волинський УПЦ КП, владика Михаїл: «Є державне свято – День матері, або ж свято жінок-мироносиць. І тому я не думаю, що потрібно робити багато ажіотажу навколо 8 Березня. Тим більше, що тлумачення цього свята різнобарвне, і я не хотів би, щоб у першу неділю Посту ми придумували собі якісь заходи, і не потрібно в перший тиждень посту собі щось вигадувати, щоб потім гадати, добре це чи погано. Тому ми пропонуємо вірним нашої церкви, якщо вони налаштувалися у цей весняний період звернути увагу на жінок, то зробити увагу в неділю – дарувати подарунки, чи все, що вони собі запланували».

Митрополит Луцький і Волинський Ніфонт (УПЦ МП) хоча й не закликав відверто ігнорувати свято, проте наголосив, що відзначати його в піст миряни мають скромно: «Звичайно, приємно дівчаткам, жінкам, бабусям і нашим мамам дорогим отримати привітання і весняні квіти... Вітати можна, але плясання, п’янки, широкі «увєсілітєльні» заходи все ж таки проводити не потрібно, тому що оскорбляти Господа, церкву не можна, бо через це не буде на нас Божого благословіння».

Митрофорний протоієрей УАПЦ, настоятель церкви Святого Миколая-Чудотворця у Рівному отець Іван зазначив, що день, який встановлювала церква, не є приводом для особливих обговорень: «Ми повинні святкувати такі дні, як Ангела-охоронителя (навіть не день народження). А такі дні, як 8 Березня – церква ніяк до того не ставиться, бо для жінки Днем вшанування, поваги має бути кожен день. Ставлення не може змінюватися в кращий чи гірший бік. А категорично заборонити це неможливо. Якщо ми категорично ставимося – чи церква, чи держава – це, навпаки, спонукає до збурень».

Священик Греко-католицького храму Святого Миколи Чудотворця отець Іван вважає: жінки заслуговують щоденної шани: «Чому не привітати 8 Березня? Але чому не привітати і сьомого, дев’ятого? Господь ніколи не хотів сказати, що прийшов скасовувати людські закони. Але коли людські закони суперечать Божим (світське свято – посту – авт.), то ми для себе, напевне, повинні взяти Божий закон і ставити його на перше місце. А з цього починати дотримуватися й людських законів. Великодній Піст зобов’язує нас до утримання від гучних забав, м’ясних страв, гамірливих акцій. І тут виникає дилема, бо церква ніби обмежує права жінок. Але коли ми будемо внутрішньо очищені постом, багаті духовно – ми будемо ставитися до жінки так, як би вона цього чекала (а до цього нас закликає Господь) – цілорічно, а не відкуповуватися одного дня, щоб потім упродовж року ставитися до неї зневажливо».

Пресвітер Церкви Повного Євангелія «Осанна» Сергій Качан каже – з одного боку, не може ігнорувати день, який позиціонують як день вшанування жінок: «Настільки я поважаю і люблю свою дружину, взагалі жінок, як прекрасну половину, останнє ноу-хау в творінні Божому – тому говорити щось критично дуже важко. Але є інший бік, історія цього свята, наше минуле радянське, і до цього в мене позиція інша. Хотілося б, щоб ми як народ, як нація, створили щось своє, щоб це мало нашу ментальність... Я б радив, щоб ми зробили акцент на святі Матері».

Вікарій рівненської римо-католицької парафії святих Петра і Павла отець Григорій Драуз пояснив: піст у католиків починається 9 березня, тому цього дня вони ще можуть вживати скоромне. Втім, церква не радить зловживати спиртним навіть у велике свято.

«Якщо ж у Міжнародний жіночий день чоловіки звернуть більшу увагу на геній жінки, звернуть увагу на її роль берегині домашнього вогнища, котра часто вдома є і медсестрою, і вихователькою, і вчителькою, і економкою, якщо буде більша повага до жінки, яка дає життя – то це дуже добре. Ми не говоримо про походження цього дня. Але цій традиції можна надати добрий сенс. Про це йде мова – більше поважати жінку як матір. Проблема в тому, що часто жінок не шанують упродовж року – не оцінюється належно її домашня праця, чоловіки не ставляться відповідально, покидають жінок, які самі виховують дітей. Це проблема, а не святкування. Тим часом святкування, висловлення вдячності і поваги до жінки не повинне виражатися в танцях і пияцтві».

Пастор Української євангельсько-реформованої церкви нагадує: про свято Восьмого березня у Біблії – жодного слова: «Якщо, наприклад, чоловіки вважають, що це добре – один раз у рік привітати своїх дружин, більше їх любити – не думаю, що це добре. Біблійний принцип трішки інший. Бог створив чоловіка і жінку, щоб вони разом могли розділяти радість і горе, всі життєві будні. Тому – шкода, що це свято підкреслює зовсім не біблійну рису – що один раз у рік можна зробити свято, а потім можна про це забути. На церковному рівні жодного богослужіння ми не робимо, але якщо чоловіки хочуть привітати своїх дружин – хай вітають. Для нас і для нашої історії важливіший день Матері. Тому до цього свята ми ставимося більш прохолодно».

Проти святкування 8-го березня цього року виступили деякі громадські організації. Так молодіжні об’єднання Львова напередодні провели акції із закликом урочисто відзначати День матері, а не день жінки.

Вони назвали 8 березня радянським святом. При цьому активісти розповідали учасникам акцій історію жіночого дня: наприкінці ХІХ століття в Західній Європі і в США восьме березня був днем громадських виступів повій.

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути