chrome firefox opera safari iexplorer

Дніпропертовщина святкує свій «кривавий» ювілей

24 лютого 2012 о 11:47

У п’ятницю Дніпропетровщина офіційними та розважальними заходами відзначатиме 80-річчя створення області. В урочистостях, як очікується, візьме участь Президент України Віктор Янукович. Тим часом частина істориків та громадських активістів висловлюється з пересторогами щодо святкувань: 1932 рік – рік заснування області, нагадують вони, був роком початку Голодомору. 

Комунальники демонструють ентузіазм – миють, чистять, фарбують, лагодять… Через візит Віктора Януковича і ювілей області черга дійшла навіть до парканів та зупинок у віддаленому районі, вони не бачили ремонту понад десятиліття. За дивним збігом обставин, усі роботи – вздовж маршруту руху президентського кортежу. Вибоїни на дорозі спішно заклали. Комунальники не приховують: у відлигу, коли все тане, такий «ремонт» простоїть недовго.

«Це копійчана справа, це не асфальтування. Президент приїздить», – кажуть працівники комунальної служби.

До ювілею області влада готувалась кілька місяців. В облдержадміністрації заявили: урочистості «пройдуть на високому рівні в усіх населених пунктах». Виставки, конкурси, видання книжок, яких чекали роками, зйомки документальних фільмів і навіть спортивні змагання – все відбувалось під знаком ювілею. Наразі із 80-річчям область привітала низка українських урядовців, кілька послів, а також глава РПЦ Кирил. Президент Віктор Янукович, як очікується, візьме участь у головних урочистостях в Оперному театрі та вручить державні нагороди.

До істориків не дослухались

А втім, історики досить стримано ставляться до гучних ювілейних святкувань. Нагадують: офіційним «днем народження» Дніпропетровської області вважається 27 лютого 1932 року, коли президент ЦВК СРСР спецпостановою затвердив створення на території Україні 5 областей: Київської, Харківської, Вінницької, Одеської та Дніпропетровської. Все робилось для того, аби легше було керувати, зокрема, й продзаготівлями на місцях. Нагадують також про те, що 1932 рік – рік заснування області – був роком початку Голодомору.

«До того моменту вся Україна була поділена на райони. Був районний поділ. Області ж були створені для того, щоб було зручніше керувати, адже з Харкова керувати 334-ма районами було дуже складно, зокрема, зручніше проводити хлібозаготівельну кампанію», – зазначає старший науковий співробітник Дніпропетровського історичного музею Людмила Маркова.

Невдоволення гучними святкуваннями ювілею області висловлюють в опозиції.

«Ну давайте тоді святкувати й річницю утворення Катеринославської губернії… А я думаю, що правильніше святкувати утворення Кодацької і Самарської паланок Війська Запорозького низового. Просто нашим чиновникам легше, комфортніше і зрозуміліше починати свій адміністративний родовід від радянських часів. Але завдання істориків – проводити роз’яснювальну роботу», – зазначив Радіо Свобода, координатор громадської організації ГРАД Андрій Денисенко.

2007 року, за президентства Віктора Ющенка, Дніпропетровщина відзначала 75-річчя свого утворення теж з помпою: у містах та районах організовували концерти, конкурси, виставки та автопробіги.

27 лютого 1932 року на базі 5 округів губернії була утворена Дніпропетровська область. До її складу входили 54 адміністративні одиниці – 4 міста та 50 районів. Пізніше, в 1938 та 1939 роках, частина території Дніпропетровської області увійшла до складу новостворених Запорізької, Миколаївської та Кіровоградської областей.

Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути