chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні знову можуть початися масові звільнення

30 жовтня 2012 о 14:02

Ситуація у вітчизняній економіці усе більше нагадує найважчі кризові роки. У вересні обсяг промвиробництва знизився на 7% (рік до року). За підсумками дев’яти місяців темпи його падіння досягли -1,2%.

«Темпи падіння у металургійній галузі прогнозовано скоротилися до -9,4% (рік до року) з -13% у серпні. Але поліпшення статистики відбулося лише через більш низьку порівняльну базу. Інші ж великі галузі, разом із машинобудуванням, хімічною і харчовою промисловістю просіли набагато більше, ніж очікувалося», — прокоментувала головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Промисловий обвал пов’язаний із комплексом причин — від різкого падіння попиту на зовнішніх ринках, що змушує підприємства згортати виробництво, до практично повної зупинки банківського кредитування, через що підприємства не мають змоги навіть елементарного поповнення оборотних коштів.

З огляду на незадовільну ситуацію в європейській економіці й поступове охолодження ринків, яку розвиваються, розраховувати на поліпшення ситуації найближчим часом не доводиться.

«Ми вже погіршили наш прогноз динаміки промислового виробництва на 2012 рік до -1,6% у річному обчисленні», — розповідає аналітик Concorde Capital Олександр Паращій. Лише найоптимістичніші аналітики вважають, що вітчизняний національний продукт за підсумками року зросте на 1%. Близька до нульової позначки динаміка росту ВВП збережеться і у перші кілька місяців наступного року.

Серйозні виробничі проблеми змушують підприємства далі оптимізувати видатки. Як показує практика, насамперед за рахунок витрат на персонал. А це значить, що безробітних знову різко побільшає.

За даними Держстату, рівень безробіття в Україні за методологією МОП (в % до економічно активного населення працездатного віку) в першому півріччі 2012-го становив 8,4%, що вже досягло рівня одного із найкризових — 2009-го.

«Думаю, за підсумками першого кварталу 2013 року цей показник зросте до 10–10,5%. Ринок праці доволі інертний. На економічні проблеми він відреагує з деяким запізненням», — прогнозує провідний експерт Центру Разумкова Павло Розенко. Ситуація почне вирівнюватися тільки ближче до літа, коли стартує туристичний сезон і пожвавлення у сільськогосподарській галузі.

А втім, офіційний показник безробіття — лише слабке відображення проблем, які зріють на ринку праці. Як і протягом 2008–2009 року криза зайнятості зараз активно маскується під часткову зайнятість, (неповниний робочий день) або відпустки за власний рахунок. 

«Звичайно, ці методи не цілком законні, деякі з них за рамками правового поля. Але саме вони врятували країну протягом 2008–2009 року від різкого сплеску безробіття. На початку кризи показники зайнятості населення різко впали. Але протягом шести-дванадцяти місяців вони майже відновилися в міру відновлення виробництва люди повертали собі робочі місця», — наголосив Павло Розенко.

Зараз, щоправда, далеко не всі підприємства ризикнуть маніпулювати зайнятістю. Нещодавно уряд переглянув критерії, за якими визначатиметься частота перевірок Держінспекції з питань праці. Раніше контролери частіше відвідували підприємства, на яких працюють представники соціально незахищених верств населення або ж перевіряли факти порушення колективного договору або перевищення лімітів робочого часу.

Тепер же орієнтиром для інспекторів є наявність заборгованості по зарплаті або її виплаті на рівні мінімально встановленому законом. Тож тепер працедавцеві, щоб не потрапити в поле зір інспекції, простіше буде погодитися на масове скорочення, ніж перевести свій персонал на «мінімалку». Адже небезпека наразитися на санкції за порушення трудового законодавства тепер цілком реальна.

З початку року Держінспекція з питань праці перевірила майже 22 тис. компанії (причому деякі — не один раз). За результатами таких ревізій до адміністративної відповідальності притягнуто 18,809 тис. керівників підприємств, понад 2 тис матеріалів перевірок подано до прокуратури.

За прогнозами економістів, кількість українців, які перебувають на обліку в центрах зайнятості, найближчим часом може збільшитися утроє-вчетверо.

За даними Держстату, зареєстрованих безробітних на 1 жовтня 2012 року було 416,1 тис. осіб. Протягом трьох-п’яти місяців цей показник може зрости до 1,2-1,5 млн.

Джерело: Коментарі
Розділи: Суспільство

22 жовтня

Інші дати
22 жовтня відзначаємо:
  • Всесвітній день людей з вадами мовлення.
Розгорнути
Борис Олійник
1935 – поет і громадський діяч. Лауреат Шевченківської премії. Автор книг: «Стою на земле», «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Дума про місто» та ін.
Розгорнути
Народився Віктор Протопопов
(1880, с. Юрки, Полтавська область - 1957) – видатний український психіатр та фізіолог, засновник патофізіологічного напряму в психіатрії. Разробив оригінальні методи¬ки дослідження вищої нервової діяльності, описав «Синдром Протопопова» (Тріада Протопопова) - комплекс симптомів при маніакально-депресивному психозі.
Розгорнути
Народився Іван Бунін
(1870, м. Воронеж, Росія – 1953) – російський поет, письменник українського походження, Нобелівський лауреат. Багато років жив та творив в Україні (Харків, Полтава, Одеса, Київ). Автор статті «Пам’яті Т. Г. Шевченка», творчістю якого захоплювався, перекладів Шевченкових віршів «Закувала зозуленька» та «Заповіт», а також низки віршів Б.Грінченка.
Великий і багатий край, краса його нив і степів, хуторів і сіл, Дніпра й Києва, народ сильний і ніжний, у кожній дрібниці побуту свого красивий і охайний…» (Іван Бунін про Україну)
Розгорнути