chrome firefox opera safari iexplorer

Нововведення, якими держава залазить у нашу кишеню

05 вересня 2013 о 11:06

Народні обранці пачками штампують закони, що спрощують відкриття та ліквідацію підприємств, обмежують права контролерів та й в цілому зменшують втручання держави у ведення підприємницької діяльності. До речі, згаданий рейтинг відмітив значне спрощення відкриття бізнесу. Уряд не менш активно схвалює програми підтримки промисловості і малого бізнесу, обіцяючи залити підприємців державними грошима, а Президент у припадку турботи про підприємців раз у раз видає нові доручення підготовки чергових нормативів, що мають сприяти розвитку приватної ініціативи, пише сайт texty.org.ua.

Та підприємці, вважають нинішні часи найгіршими. І не тільки через економічний спад. Згідно останнім дослідженням Європейської бізнес асоціації, ситуація у фіскальній сфері погіршується. «Невдячні» підприємці чомусь скаржаться на непередбачуваність податкового законодавства і посилення фіскального тиску. Це підтверджують і опитування Research & Branding Group щодо якості інвестиційного клімату в Україні. То які ж «покращення» так не догодили вітчизняним підприємцям?

ПОДАТОК ЗНИЗИЛИ, А СУМУ ПЛАТЕЖІВ ЗАЛИШИЛИ

Вміння вітчизняних фіскалів наповнювати бюджет, на перший погляд, суперечить усім засадам економічної теорії. Згідно з Податковим кодексом з цього року ставка податку на прибуток знизилася з 21% до 19%. При цьому бюджетом-2013 передбачене несуттєве зменшення надходжень від цього податку (56,64 млрд грн. проти 58,23 млрд грн. торік). Нині ж, коли вітчизняна економіка вже кілька місяців поспіль перебуває у рецесії, такі плани видаються просто фантастичними, та не для співробітників Міндоходів: у першому півріччі вони виконали план із збирання податку на прибуток аж на 102,5%.

Утім, цьому є просте пояснення: з 1 січня набули чинності нові правила сплати податку на прибуток. Якщо досі підприємства мали сплачувати його раз на квартал, то тепер їм доводиться перераховувати платежі щомісяця. Та головне, що сума цього внеску складає 1/12 від суми цього податку, нарахованого у минулому році.

Себто нині при ставці податку на прибуток у 19% підприємства сплачують до казни стільки ж, скільки платили, коли діяла ставка 21%. Це не враховуючи можливого зменшення прибутків через загальну кризу в економіці. Ситуація повториться і наступного року, коли ставка податку знизиться до 16%. Безумовно, за результатами року підприємствам мають повертати суми переплат. Та усім добре відомо, як держава розраховується з боргами.

СПД ДЛЯ ОЛІГАРХА. «СПРОЩЕНЦЯМ» ДАЛИ ПЕРЕПОЧИНОК

Чергову порцію покращень отримали цього року і платники єдиного додатку, головним чином «свої». З 1 січня «спрощенці» п’ятої та шостої груп (фізособи-підприємці та юрособи з річним доходом від 5 до 20 млн грн.) сплачують 5% з доходу плюс ПДВ, або 7%, якщо не є платниками ПДВ, тоді як раніше ставки податку для них складали 7% і 10% відповідно. Щоправда, податкові консультанти завважують, що п’яту та шосту групи “спрощенців” створили (у серпні минулого року незадовго до ухвалення згадуваних змін) спеціально, щоб розширити можливості великого бізнесу для податкових мінімізацій.

Бо ж переважна більшість представників малого бізнесу не дотягує до таких обсягів прибутку: найбільш поширеною наразі є друга група, до якої належить 60% усіх зареєстрованих фізосіб- підприємців (постачальники послуг та ресторани, зареєстровані на приватних підприємців, з доходом до 1 млн грн. на рік).

Наразі вони сплачують від 2% до 20% від мінімальної зарплати (ставку податку визначає місцева влада). Та вже скоро податкове навантаження на них може суттєво зрости. МВФ вже оприлюднив відповідні рекомендації уряду і офіційних зауважень на ці рекомендації чиновники не надали. Чому б замість ускладнювати життя тим, хто ледве виживає не закрити фіртку через яку великий бізнес уникає оподаткування?Так, я про п’яту і шосту групу «спрощенців»

ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ ВІДКЛАЛИ, АЛЕ ЗАПЛАТИТИ ПРИЙДЕТЬСЯ

Не аби який подарунок зробили власникам житла народні обранці. Перед канікулами вони ухвалили закон, який ще на рік звільнив їх від сплати податку на нерухомість, а заразом змінив порядок його нарахування і розширив перелік пільговиків.

Зокрема, фізособам, що володіють різними видами нерухомості, у наступному році доведеться платити в казну тільки в тому випадку, якщо сумарна житлова площа цих об’єктів перевищує 370 кв. м (податок буде стягуватися тільки з “зайвих” метрів: не оподатковується житлова площа квартир до 120 кв. м. і домів – до 250 кв. м. ).

Тоді як за раніше діючими нормами податок розраховувався окремо по кожному об’єкту нерухомості. Таким чином, новації звільнять від сплати податку на нерухомість багатьох власників житла, а сам підхід до нарахування податку стане більш справедливим.

Варто зазначити, що податок на нерухомість один з тих, які дійсно необхідні. Саме за кошти отримані від оподаткування нерухомості в більшості розвинених країн утримується міська інфраструктура, освіта і медицина.

Та поки депутати роздумували над перенесенням строку набуття чинності податку на нерухомість, деякі сумлінні громадяни вже встигли його сплатити. За даними Міндоходів, на момент ухвалення згадуваного закону 3949 фізосіб перерахували до бюджету 2,03 млн грн. Щоправда, юристи поки не радять радіти тим, хто не встиг цього зробити. Бо ж Міндоходів з якогось дива у своєму роз’ясненні нового закону вказує на “відстрочку” в 2013 р. до 2014 р. сплати фізичними особами податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки. Таке трактування закону не виключає, що наступного року ДПСУ може зажадати від громадян заплатити податок на нерухомість ще й за нинішній рік.

 ДОПЛАТИ ДЯДІ: УТИЛІЗАЦІЙНИЙ ЗБІР

Чи не найбільш резонансним покращенням цієї осені став утилізаційний збір на іномарки. Його потрібно платити з 1 вересня і він становитиме від 4,7 тыс. грн. до 30 тыс. грн. в залежності від об’єму двигуна. Вочевидь, самі імпортери не будуть сплачувати цей новий податок із власної кишені, а перекладатимуть тягар на плечі покупців.

Цього року автівки дорожчають вже вдруге: навесні були запроваджені спеціальні ввізні мита на авто іноземного виробництва. Ціна підскочила на 5-15%. Від усіх цих нововведень виграє хіба що бюджет. Вітчизняним виробникам, які лобіювали введення утилізаційного збору і спец мит в надії привернути увагу покупців до своєї продукції, новації аж ніяк не допомогли. Наприклад, продажі “ЗАЗу” збільшилися всього на 1,2% (до 1,8 тис. машин). Цікаво, що свій добробут місцеві виробники планують поліпшувати не стільки за рахунок нарощування продажів, скільки завдяки підвищенню цін. Хоча нові податки їх не зачепили. Приміром, “Єврокар” вже заявив про підвищення цін на автомобілі Scoda з вересня в середньому на 7,3 тис. грн.

КУПУЄШ КВАРТИРУ? ПОДІЛИСЯ З БАНКОМ. ГОТІВКА ВИХОДИТЬ З ОБІГУ

Загалом, в ЄС заборона на дорогі покупки готівкою звична справа. Але одна справа Європа, інша – ми. Ті хто тепер придбаватиме дорогі речі, нестимуть додаткові витрати. 1 вересня всі покупки понад 150 тис. грн потрібно буде оплачувати за безготівковим розрахунком згідно з постановою правління НБУ № 210 від 06.06.2013 р. « Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою ». Даним документом вводиться ліміт у розмірі 150 тис. грн на розрахунки готівкою за договорами , що укладаються фізичними особами і підлягають нотаріальному посвідченню.

Якщо сума договору перевищує обмеження , розрахунки слід здійснювати в безготівковій формі. Іншими словами , тепер всі покупці товарів або об’єктів, ціна яких перевищує 150 тис. грн , повинні будуть розраховуватися з продавцем по безналу , інакше нотаріус не зареєструє договір купівлі -продажу.

Зробити це можна буде декількома способами: перерахувати необхідну суму зі свого рахунка на рахунок продавця ; внести потрібну суму готівкою на рахунок продавця через касу банку; перерахувати гроші на депозит нотаріуса, з якого вони будуть переведені продавцю. Виконуючи новаторську постанову НБУ, покупець і продавець понесуть додаткові витрати , серед яких може бути і відкриття рахунку в банку , і оплата комісії за банківський переказ. За попередньою оцінкою, це зробить дорожчим загальну суму угоди в середньому на 1,5-3 %.

 СМУЖКА ПАПЕРУ ПОДОРОЖЧАЛА У ТРИЧІ. КОПІЙКА БЮДЖЕТ БЕРЕЖЕ

Ще активніше наповнювати бюджет тепер допомагатимуть курці та любителі розслабитися за чаркою чи бокалом вина. З 1 вересня алкогольні та тютюнові компанії мають використовувати акцизні марки нового зразку, вартість яких росла майже втричі (для алкогольних виробів – з 10 до 27 коп., для сигарет – з 5,5 до 14,2 коп).

Хоча попередню вартість марки фахівці вважали завищеною, а нинішню – просто абсурдною. Приміром, при вартості марки на алкоголь у 27 коп акциз із пляшки вина складає 70 коп. Виходить, що 27 копійок коштує інформація про те, що згадувані 70 копійок сплачені належно до бюджету. Якщо раніше акцизні марки друкувала виключно держава, то тепер цим можуть зайнятися і приватні компанії.

Виробники витрачають мільйони на купівлю акцизних марок, які по факту сплачують знову ж таки ті самі покупці. Якщо вважати, що в 2012 році було випущено близько 120 млн. пляшок вина, то витрати виноробів на акцизні марки в 2012 році склали близько 12 млн.грн.

Аналогічно можна розрахувати і витрати на марки по міцному алкоголю. Враховуючи, що в роздробі було продано 249,5 млн. пляшок (0,5 л) різного виду алкоголю і 4,7 млрд. пачок сигарет (по 20 сигарет кожна), то загальна сума сягає 260 млн.грн. Самі експерти оцінюють річні витрати на акцизні марки в суму близько 300 млн.грн., А підвищення вартості марок збільшить витрати виробників приблизно в 2,5 рази, тобто до 750 млн.грн.

 ПОТОРГУЙСЯ І ДОВЕДИ ПОДАТКОВІЙ, ЩО ТИ НЕ ТРАМВАЙ. ОФШОРИ ДЛЯ «СВОЇХ»

Найбільшою проблемою для вітчизняного бізнесу стануть нові правила податкового контролю за торгівельними операціями з офшорами. 1 вересня набули чинності норми закону про трансфертне ціноутворення, які мають запобігати використанню однієї з найпоширеніших схем ухилення від сплати податку. Мова йде про оборудки, за якими товари з України за ціною, що ледь перевищує собівартість, продають дочірнім компаніям, зареєстрованим в офшорних зонах. А офшорна “дочка” своєю чергою перепродує їх кінцевому покупцеві за вищою, ринковою ціною, і саме на її рахунках осідає основний прибуток. З цією схемою безумовно потрібно боротися.

Відтепер, якщо податкові органи виявлять, що операція проведена за ціною нижче середньоринкової, продавцеві донарахують податкові зобов’язання, розраховані виходячи з недоотриманого прибутку.

Однак з цього правила є виключення. Приміром, великий платник податків зможе заздалегідь погоджувати з податковою свої контракти. У цьому випадку всі операції, що проводяться в рамках домовленостей з фіскалами, будуть автоматично вважатися безпечними.

Фактично це означає, що, маючи зв’язки на найвищому рівні, компанія може отримати індульгенцію на подальше використання мінімізаційні схем за допомогою офшорів. Для решти класичні офшорні схеми закриються назавжди і навіть гірше: не факт, що «середньоринкова ціна» від податкової не буде у двічі вища від ринкової. Відкривається значне поле для торгів з інспектором.

ПОДАТОК НА НАРОДЖЕННЯ ДИТИНИ

З 1 липня вступив у силу закон, який змушує роботодавця платити відрухування в Пенсійний фонд з допомоги, яку отримує вагітна від Фонду соцстраху. Для жінок, які працюють на великих підприємствах і держустановах це добре, бо збільшується стаж. Але для малого і середнього бізнесу – накладно, відповідно жінок, які можуть завагітніти на роботу намагатимуться не брати.

Ви працюєте через WebMoney легально? Ми йдемо до вас

Заборона на конвертацію у гривню електронних переказів WebMoney. За оцінками експертів найбільше від заборони постраждали компанії, котрі легально працювали і платили податки. На їхніх рахунках зависло сотні тисяч гривень. Оскільки система міжнародна і вона продовжує працювати, то люди знайшли, як вивести свої кошти. Не без втрат, звичайно. Проте заборона на WebMoney ускладнила життя багатьом дрібним підприємствам.

Джерело: Сorrupt.ua
Розділи: Суспільство

16 липня

Інші дати
Данило Демуцький
1893 – класик українського і світового кіно, кінооператор і фотограф. Кінооператор О. Довженка («Арсенал», «Земля»), Б. Барнета і І. Савченко. Заслужений діяч мистецтв Української РСР (1954). Заслужений діяч мистецтв Узбецької РСР (1954). Лауреат Сталінської премії першого ступеня (1952). Жертва сталінських репресій.
Розгорнути
1990 р. — прийняття Декларації про державний суверенітет України
«Верховна Ради Української РСР, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, ПРОГОЛОШУЄ державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах». («Декларація про державний суверенітет України»).
Розгорнути
Народився Василь Барка (Очерет)
(1908, с.Солониця, Полтавська область - 2003) - український письменник і перекладач.  Автор роману «Жовтий князь».  
Розгорнути