chrome firefox opera safari iexplorer

На фармацевтичному ринку назріває новий скандал

11 жовтня 2013 о 10:53

Українські дистриб'ютори фармпродукції обурені затримками їхніх товарів на кордоні через митні перевірки, а МЗС Індії звинувачує Україну в переслідуванні індійських фармкомпаній, повідомляють українські ЗМІ.

За інформацією ZN.UA з джерел в українському уряді, 8 жовтня індійські дипломати викликали посла України в країні Олександра Шевченка, вручивши йому ноту, в якій «м'якими словами, але гранично жорстко» описали свою стурбованість нібито існуючим переслідуванням індійських фармацевтичних компаній українськими контролюючими і регулюючими органами. Видання стверджує, що йдеться про системне вимагання держструктур. Голова Державної служби лікарських засобів України Олексій Соловйов, до якого звернулася ZN.UA за коментарями, спілкуватися з пресою поки не став.

Крім того, в асоціації дистриб'юторів ФармУкраїна вчора поскаржилися, що митна служба посилила контроль над операціями з ввезення в Україну лікарських засобів. «Зараз вантаж перевіряють на відповідність митній декларації, виймають упаковки ліків, а також проводиться повільна і не дуже зрозуміла процедура фотографування в реальному часі», — цитує  КоммерсантЪ-Украина повідомлення асоціації. За даними видання, перевіряється товар тільки семи компаній, на яких припадає 65% імпорту ліків: БаДМ, Оптіма фарм, Альба Україна, Фармстандарт-Біолік, Центрофарм, Вектор фарм і Людмила-фарм.

У Міндоходів повідомили, що перевірки проводяться на підставі звернення одного з головних управлінь СБУ. «Ми отримали лист, в якому зазначалося, що можуть бути допущені порушення законодавства під час переміщення через митний кордон України лікарських засобів на адреси семи суб'єктів господарювання», — розповіли у відомстві. У СБУ цю заяву поки прокоментували.

Дистриб'ютори стверджують, що не мають претензій до роботи митниці, але вони стурбовані відсутністю часових рамок перевірок. «Випадки перевірок товару за ініціативою СБУ звичайні на ринку. Але раніше встановлювалися якісь терміни. І це стосувалося конкретних ліків або препаратів, які були випущені конкретним заводом в конкретній країні. Зараз же перевіряються всі товари і тільки семи компаній», — розповів виконавчий директор ФармУкраїни Денис Шевченко. Він стверджує, що сьогоднішні затримки при розмитненні товару в 2,5 годин можуть перерости в тижні, а це завдасть збитків компаніям.

У Міністерстві охорони здоров'я вважають, що затримка на митниці товару на кілька днів на контракти компаній, що виграли тендер, ніяк не вплине. «Адже тендери проходять раз на рік. Так, за кількома групами ліків. Але ми вважаємо, що ця ситуація некритична», — цитує видання своє джерело у відомстві.

Перевірки товару митницею (за ініціативою СБУ) без обмеження термінів вже проводилися не раз, наголошують в Європейській бізнес асоціації (ЄБА). «Це стосувалося інших секторів. Тоді за підсумками перевірки нічого не було знайдено. Але в деяких випадках через тривалі процеси компанії зазнавали збитків, які вони потім закладали у вартість товару», — зазначає виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев'янко.

За словами юристів, правомірність таких перевірок вельми сумнівна. «Перевірки регуляторними органами, в тому числі перевірки фармацевтичних засобів, що ввозяться в Україну, не можуть проводитися щодо всіх поспіль імпортерів і на постійній основі. Для перевірки конкретної партії товару того чи іншого суб'єкта господарювання повинна бути вагома інформація про можливі порушення з його боку», — пояснює партнер юридичної фірми Arzinger Віталій Касько. Будь-які інші підходи, за його словами, можуть означати зупинку діяльності імпортерів і грубе порушення їхніх прав. «За нашими відомостями, нічого кримінального митниці поки знайти не вдалося», — зазначили у ФармУкраїні.

Нагадаємо, що через появу нових стандартів сертифікації GMP в Україні під заборону потрапило близько 14% всіх медикаментів.

17 червня

Інші дати
Віктор Некрасов
1911 –  український письменник. У 1960–70-ті рр. виступав на захист української культури, проти антисемітизму і переслідувань дисидентів Росії та України, підписав відомий лист 139 діячів науки і мистецтв України до керівництва СРСР з приводу арештів і політичних переслідувань інакодумців. 
Розгорнути
Народився Валентин Бичко
(1912, м.Харків  - 1994) - український поет, перекладач. Автор багатьох книг для дітей, а також  лібрето опер «Перекоп» і «Гайдамаки».
Є книг багато – радісних, печальних. Товстих, тонких, барвистих, наче жар. Але одна – книжкам усім начальник, І звуть її по-простому – Буквар. Із нього слів не вируба сокира, Це маленятам кращий в світі дар, І мова в нім – легка, співуча, щира, Дитячі душі гріє він – Буквар. (Валентин Бичко)
Розгорнути
Народився Володимир Ладижець
(1924, с. Харківці Хмельницької обл. - 1991) - український письменник, журналіст, видавець. Автор повістей, оповідань, романів, публіцистики, збірок віршів для дітей "Ластівки з Карпат", "Орлиний дім" та ін.
Розгорнути