chrome firefox opera safari iexplorer

День Святого Миколая. Як святкувати цей день і які подарунки дарувати дітям

18 грудня 2013 о 12:40

Грекокатолики і православні християни відмічають 19 грудня свято на честь святителя Миколи, архієпископа Світ Лікійських, чудотворця — одного з самих шанованих на Русі і у всьому православному світі святих.
Святитель Микола жив в III — IV повіках і прославився як великий угодник Божий, тому в народі його зазвичай називають Миколою Угодником.

Християни вірять, що і до цього дня він здійснює безліч чудес людям, що в допомогу моляться йому.
Крім того, Святий Миколай вважається покровителем усіх мандруючих.

Святий Миколай народився в місті Патаре в Малій Азії (нині — територія Туреччини) в сім'ї благочестивих батьків і став священиком, а потім і єпископом міста Світи Лікійські.

Про шанування Святого Миколая

Образ Святителя Миколи можна побачити практично у будь-якому православному російському будинку.

Перед його лицем люди моляться про допомогу в усіх більш менш важких обставинах свого життя.
Прості селяни склали про святого Миколая безліч прислів'їв і приказок :

«Немає за нас поборника проти Ніколи»
«Попроси Ніколу, і він скаже: Врятую»
«Залишив злодій на дорозі — Нікола підбери»
«Усім богам по чоботях, а Ніколі більш, що ходить більш»
«Від Холмогора до Коли тридцять три Ніколи».

На Русі в ім'я святителя Миколи був в 866 році хрещений київський князь Аскольд — перший російський князь-християнин.
Над могилою Аскольда в Києві свята княгиня Ольга побудувала перший в російській церкві храм на честь святого Миколая.

Церковне віддання зберегло свідчення не лише чудес, здійснених святим Миколаєм, але і його надзвичайного милосердя. Так, коли один раніше багата людина задумала для порятунку сім'ї від голоду «віддати на розпусту одіяння» трьох своїх дорослих дочок, святитель, туживши про гинучого грішника, вночі таємно кинув йому у вікно три мішечки із золотом, чим врятував страждущих.

Здійснюючи паломництво в Єрусалим, Микола Чудотворець на прохання подорожніх, що зневірилися, молитвою заспокоїв море, що розбушувалося. По його молитві ожив матрос, що впав зі щогли і розбився на смерть. Утримавши меч ката, святий Миколай врятував від смерті трьох чоловіків, безневинно засуджених користолюбним градоначальником.

Святитель Микола помер в середині IV століття в глибокій старості.

Легенди про Святого Миколая

Його життя пов'язане з творінням чудес. Його духовний досвід передається людьми з покоління в покоління. Багато чудес створив святитель Микола, не лише за життя, але і по смерті. Хто не здивується, чуючи про чудові чудеса його! Бо не одна країна і не одна область, але уся піднебесна виконалася чудес святого Миколая.

А ще легенда свідчить, що ще багато добрих справ вчинив Микола для бідних городян, залишаючись непоміченим і бентежачи усе місто. Він непомітно приносив в їх будинки іграшки і теплі речі для дітей, ліків для хворих. Одного разу вночі люди відслідкували Миколу. Ось вже вони ніяк не чекали, що цей замкнутий, сором'язливий юнак мав таке добре серце. І тоді городяни вибрали Миколу своїм єпископом.

Віддання свідчать, що першою в Західну Європу у кінці Х століття історію про Миколу привезла візантійська принцеса Теофана, що стала дружиною германського князя Оттона II. Ймовірно, Теофана була прекрасною оповідачкою, бо вже в ХI столітті уся Європа вірила, що варто домагатися милості святого, що обдаровує золотом і виручає у важких ситуаціях. Микола Угодник став найулюбленішим в народі заступником. Католицька церква вимушена була також оголосити єпископа Миколу святим.

Оскільки Православна Церква дотримується юліанського календаря, ми відмічаємо Николин день 19 грудня (за новим стилем), що відповідає 6 грудня по старому.

Його зображують мудрим старим, одягненим в червоний багатий одяг. Проте він був звичайною людиною, яка одягалася просто, адже він допомагав усім бідним.

Іноді діти вважають, що це може зробити Дід Мороз або Санта Клаус, який мчиться на сріблястих оленях, візши казку.

Частково це так. Але це так по-різному в різних країнах шанують Святого Миколая. Подарунки — це лише частинка тих благ, що дає нам святий цього дня.

Коли в протестантських країнах «відмінили» святі, ці традиції практично в незмінному вигляді перекочували в різдвяну ніч (католики, грекокатолики і православні виявилися людьми не гордими і, обдарувавши дітей в день святого Миколая, потім проробляють ту ж процедуру повторно — під Різдво). Неважливо, що в кожній країні у дарувальника подарунків було своє ім'я, а про святого Миколая ніхто не згадував. Він адже і раніше вважав за краще діяти таємно.

Як святкувати цей день?

Святий Миколай давно став символом добра і правди у немилосердному світі. Цього дня сироти особливо вірять, що Новий рік принесе їм диво — маму і папу.

Це свято турботи і любові до ближнього. Коли кожен може принести подарунок, написати лист тим, з ким не бачилися багато років. Вчіться творити дива!

Свято Святого Миколая — це перше новорічне свято, яке дарує дітям подарунки і відчуття передноворічної атмосфери.

Святий Миколай — символ доброго духу, що дбайливо спостерігає за дитиною впродовж року. Якщо дитина робить хороше, — він радіє, якщо погане, — засмучується. І хороші вчинки, і погані святий Миколай записує в спеціальну книгу.

Але малюки, як правило, в очікуванні свята і, звичайно, подарунків, не бешкетують, намагаючись дати зрозуміти Святому Миколаю, що вони завжди готові бути хорошими. Так само прийнято, щоб до малюків Святий Миколай приходив зі своєю свитою. Його супроводжують двоє ангелів і двоє бісів. Перші повинні повідомляти свого покровителя про хороших дітей, другі ж нашіптують Миколі об усіх провинностях винуватців урочистості. Перемагає завжди добро: ніхто з малечі не залишається без подарунків.

У цю святу ніч усі хочуть бути щасливими. І ті, хто роблять подарунки, і ті, хто їх приймають. А найвище щастя — це робити добро. Зазвичай маленьким дітям ховають подарунки під подушку, щоб уранці дитина могла зрадіти бажаним і таким довгожданим подаруночкам.

З давніх часів День Святого Миколая святкувався весело. Заздалегідь готували подарунки, пекли печиво, запрошували музикантів, скликали гостей.

І, звичайно ж, чекали головного нічного гостя — Миколи-чудотворця, запалювали свічки, читали молитви.

Говорять, Микола весь день перед святом працює, він випікає зірочки в подарунок дітям. Ці зірочки, потрапляючи в мішок Миколи, стають схожими на свого майстра, тому печиво, яке діти знаходять під подушкою уранці, називають николайчиками.

А в Західній Європі батьки напередодні свята в дитячі черевички, виставлені біля порогу, або шкарпеточки, повішені біля каміна, з незапам'ятних часів кладуть подарунки. Вважається, що подарунки отримують тільки слухняні діти, а неслухняним покладаються різки або камені.

Проте одному встигнути скрізь не легко, і йому допомагають добрі ангели. Де біда або стихія — там звучить молитва до Миколи-чудотворця. Він допоможе в скрутну хвилину, дасть раду і розраду. Але не можна ображатися, якщо допомога не приходить швидко. Адже Микола на небі не сидить, а на землі добрі справи робить...

Джерело: terrawoman.com
Розділи: Новини культури

1 грудня

Інші дати
День працівників прокуратури
Указом Президента України від 02.11.2000 року встановлено професійне свято - День працівників прокуратури - 1 грудня.
Розгорнути
Народився Микола Леонтович
(1877, с.Монастирок, Вінницька область - 1921) – український композитор, хоровий диригент, Його обробка для хору народної пісні «Щедрик» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».
Розгорнути
Народився Платон Воронько
(1913, с. Чернеччина, Сумська область – 1988) – український письменник, публіцист. Автор поетичної збірки «Повінь».
«У моєї доні Оченята сонні, Рученьки, Мов з вати, Доня Хоче спати... Ніч прийшла Тихенька, Спи, Моя маленька...» (Платон Воронько)
Розгорнути
Народився Платон Майборода
(1918, с.Пелехівщина, Полтавська область – 1989) –український композитор, автор численних пісень і хорів, обробок народних пісень ( «Пісня про рушник», «Якщо ти любиш», «Ми підем де трави похилі», «Київський вальс»).
А чи ранньою, чи пізньою, Як цвістимуть всі сади, Я прийду до тебе піснею, Тільки прагни, тільки жди…(Платон Майборода)
Розгорнути
Народився Георгій Майборода
(1913, с. Пелехівщина Полтавської обл. - 1992) - український композитор. Автор багатьох опер, симфоній, концертів для голосу з оркестром, для скрипки з оркестром, симфонічних варіацій для віолончелі з оркестром, хорів, романсів.
Розгорнути