chrome firefox opera safari iexplorer

Смартфон військового призначення

18 серпня 2014 о 14:00

Бойові роботи, автономні дрони, екзоскелети та всевидющі супутники – такі технології постійно потрапляють у стрічки новин як перспективні розробки для майбутніх армій. Однак військові використовують і цивільні пристрої, наприклад, стільникові телефони. Це не звичайні гаджети, які вільно продаються в магазинах, а про те, чим вони відрізняються та як їх адаптували до поля бою, читайте нижче.

Десятки років звичним засобом зв’язку у військових були спеціальні рації, однак вони не витримують жодного порівняння з будь-яким смартфоном. Адже останній є мобільним комп’ютером, у який можна записувати різноманітні програми на всі випадки життя. І тому військові США почали впроваджувати подібну технологію у свої ряди.

Адаптацією телефонів для армії займаються фахівці агентства перспективних досліджень DARPA. Вона складається з двох аспектів: адаптація апаратної частини та підготовка екосистеми мобільних програм під назвою Transformative Apps. Останнє являє собою магазин утиліт, у якому розміщуються доробки для військових.

Навіщо солдату смартфон

У DARPA кажуть, що «розумні» телефони потрібні солдатам завдяки своїм великим можливостям, які можна адаптувати до поля бою. Це мапи, зручний миттєвий зв’язок, довідники, розмовники, інструкції тощо в одному гаджеті вагою кілька сотень грамів. Вільний простір у солдатському ранці можна заповнити припасами та необхідними речами.

«Смартфон – це велика річ, – каже голова програми DARPA TransApp Доран Майклз. – Я не знаю, чи ми колись зможемо усвідомити наслідки того, як ми сьогодні отримуємо та ділимося інформацією. У людській еволюції зараз відбуваються великі зміни».

Сьогоні смартфон не входить до стандартного обмундирування військових через те, що цей гаджет розкриває свій потенціал лише при наявності стільникової мережі та доступу в інтернет. Без цього «розумний» мобільник стає більше схожим на дорогий калькулятор.

Однак на полі бою відсутність мережі – звичне явище, адже навіть якщо інфраструктура мобільних операторів вціліє, ворог може глушити мобільний сигнал. Саме на це і націлена програма Transformative Apps, під якою розроблюються утиліти, здатні працювати автономно та у складних умовах.

Зв’язок на полі бою

Оскільки військові не можуть покладатися на інфраструктуру цивільних мобільних операторів, яку можуть зруйнувати або блокувати, вони вимушені розгортати свою. Для цього в DARPA знайшли рішення: ретрансляторами будуть слугувати самі смартфони, а також військове обладнання. Вони будуть передавати інформацію по ланцюгу – від одного доступного гаджета до іншого і так до кінцевого пункту призначення. Власники Android, наприклад, також можуть спробувати подібну технологію в цивільному виконанні.

Саму систему TransApp почали розроблювати в 2010 році та виділили для неї бюджет у $79 на чотири роки роботи. Перші польові випробування розробка пройшла в 2011 році, коли в Афганістані розгорнули близько 3 тисяч сумісних пристроїв.

Доран каже, що програма отримала дуже позитивні відгуки. Військові, яким випало тестувати систему, завдяки їй змогли використовувати смартфони замість різноманітного спеціалізованого обладнання. Причому вибір виробника мобільників припав на Samsung.

Військові намагалися зробити власний смартфон, однак спроби виявилися невдалими, оскільки такі гаджети мали гірші характеристики, ніж ті, що випускалися для цивільних. Команда TransApp склала список зі смартфонів і планшетів, які підходять під поставлені завдання та які можна модифікувати для спеціальних армійських потреб. Пристрої тестувалися в умовах, максимально наближених до бойових, і виявилося, що найкраще вимогам відповідають вироби Samsung.

Особливу симпатію розробники TransApp висловлюють Samsung Galaxy Note першого покоління і тому розробляють для нього навіть спеціалізовані військові аксесуари. Наприклад, спеціальний пластиковий короб-підсумок, який кріпиться спереду до бронежилета. Завдяки такому розміщенню обидві руки залишаються вільними, і водночас дисплей залишається в полі зору. А на зворотному боці чохла встановлена додаткова акумуляторна батарея, завдяки якій смартфон отримав тиждень автономної роботи.

«Кінцевий пристрій для користувача є найважливішою частиною системи, – каже Доран. – У нас є реєстр виробників апаратного обладнання, які готові нам постачати його. Ми тестуємо гаджети, наприклад, кладемо їх у духовку та перевіряємо екран на яскравому сонячному світлі. Ми маємо рухатись динамічно, і не обов’язково, щоб всі солдати мали один і той самий пристрій. Однак вся система має працювати злагоджено».

Магазин програм для військових

Для сумісності різних поколінь військових смартфонів та можливості швидкого розвитку у DARPA вирішили зупинитися на Android. Тому солдати, які також мають власні гаджети на цій ОС, зможуть до неї легко адаптуватися. І їм буде не важко встановлювати утиліти зі спеціального магазину програм TransApp.

Створити подібні додатки досить складно, кажуть розробники. «Більшість програмістів, які працюють над бойовими системами, ніколи не були в бою, – зазначає Доран. – Проте вони мають створити продукт, який будуть використовувати ті, хто воює».

 

Джерело: portaltele.com.ua
Розділи: Суспільство

13 квітня

Інші дати
Народилася Оксана Іваненко
(1906, м. Полтава - 1997) - українська письменниця, педагог, видавець. Автор численних казок та оповідань для дітей, повістей "Друкар книжок небачених", "Рідні діти", "Богдан Хмельницький", біографічних романів "Тарасові шляхи", "Марія", книжки спогадів "Завжди у житті".
Розгорнути
1928 — на екранах Києва відбулася прем’єра художнього фільму Олександра Довженка «Звенигора»
Сюжет фільму охоплює дві тисячі років буття і розповідає про багато етапів історії України: від скіфів і варягів до більшовиків та білогвардійців. За цю картину О.Довженко був «таврований» клеймом буржуазний націоналіст.
«Фільм усе більше починає звучати невимовною чарівностю. Чарівностю своєрідної манери мислення. Дивним переплетенням реального з глибоко національною поетичною вигадкою. Гостросучасного і разом з тим міфологічного. Гумористичного і патетичного. Чогось гоголівського. В повітрі носилося: серед нас нова людина кіно, майстер з власним обличчям.» (Сергій Ейзенштейн)
Розгорнути