chrome firefox opera safari iexplorer

Письменники і видавці протиставляють культуру війні та агресії

11 вересня 2014 о 11:51

 Попри бойові дії на Сході України, економічні негаразди й складний для українців час, у Львові розпочався традиційний Форум видавців. 11 вересня відкривається і книжковий ярмарок. Письменники і видавці заявляють – культура, освіта врятують світ від агресії. Форум видавців цього року – це 960 заходів. 12 вересня презентуватиме книжку і Радіо Свобода.

Український письменник Андрій Курков привіз до Львова великий хліб від литовців. Літератор щойно повернувся з Литви, де розповідав про ситуацію в Україні. Хлібом почастувались письменники, видавці, журналісти. Цей литовський хліб довго зберігається.

«Варто побажати нашій літературі, щоб вона теж ніколи не черствіла і щоб ніколи не черствіла цікавість до української книжки і не тільки, у Львові і по всій Україні», – зауважив Андрій Курков.

Захід розуміє Україну менше, аніж мав би

Нині світ спостерігає за тим, що відбувається в Україні. І письменник Андрій Курков вважає своєю місією розповідати світові правду. Цю правду про Україну хоче дізнатись від українських друзів австрійський письменник Мартін Поллак. Відтак на Форумі аж ніяк не оминуть обговорення подій в Україні.

«Одна з причин моральної кризи на Заході, що ми розуміємо Україну менше, аніж мали б. Цей Форум дуже важливий, бо тут ми отримаємо потрібну інформацію. Для мене, австрійського письменника, важливо показувати, що культура важливіша війни», – каже Мартін Поллак.

Російських видавців немає

За чотири дні проведення Форуму на літературних зустрічах, книжковому ярмарку побувають тисячі людей різного віку. Очікують, що цьогоріч його відвідає близько 50 тисяч осіб і кожен винесе щось корисне для себе. Тому Форум є таким важливим для Львова і відбувається вже двадцять перший раз. Однак вперше без участі російських видавців. Адже це було вимогою групи львівських активістів «Бойкот російських товарів». Але приїхали кілька російських письменників, серед них Людмила Уліцкая. Письменниця розповіла Радіо Свобода, що боялась перетинати російсько-український кордон.

«Я хвилювалась, що можу не перетнути кордон, але все було дуже добре. Ми ніколи не очікували такої ситуації між Росією і Україною. Є багато для мене неприємних моментів, коли з’ясувалось, що російських видавців не запросили, мені це видалось неправильно. Бо є комерційні видавництва, які видають усяке різне, але є дуже достойні видавці, яким було неприємно, коли вони збирались їхати, а їх не хочуть бачити. Це слід виправити. Бо у Росії багато людей, особливо у культурній сфері, для яких сьогоднішня ситуація дуже болюча і страждальна. Ми дуже засмучені, що політики намагаються підпорядкувати собі культуру. Але культура завжди вища», – наголосила Людмила Уліцкая.

До Львова російська письменниця приїхала сказати, що культурний простір вищий політичного, і його слід зберегти. Бо, в іншому випадку, втратять і росіяни і українці. Але Людмила Уліцкая вірить, що культура і освіта – рушійні сили, які можуть врятувати світ від хаосу війни та агресії.
Загалом у Форумі видавців беруть участь майже 200 видавництв, понад 300 письменників з 23 країн світу. Програма книжкового Форуму різноманітна попри фінансові труднощі.

«Фінансова ситуація дуже погана, ми повинні знайти додаткові джерела. Ми не роздаємо запрошень, їх мізер, просимо людей купувати квитки, які по 10 гривень, тим підтримають наш Форум», – каже президент Форуму видавців Олександра Коваль.

У рамках Форуму видавців відбудеться фестиваль дитячого читання, проходить фестиваль «Молода республіка поетів», бібліотечний форум, міжнародний літературний фестиваль, також волонтери збирають книжки для жителів Сходу.

4 лютого

Інші дати
Галина Кальченко
1926 –  український скульптор. Найкращі роботи: пам’ятники Лесі Українці в Києві та Ялті, М. Леонтовичу в Тульчині, П. Гулаку-Артемовському в Городищі, І. Котляревському та М. Заньковецькій у Києві.
Розгорнути
Тимофія-напівзимника
Якщо схопиться хурделиця, то весь тиждень буде негожий; коли ж опівдні усміхнеться сонце, то закличе в гості ранню весну
Розгорнути
Народився Сидір Мидловський
1885 –  український і польський психолог, лікар, психоаналітик та філософ, який своїми численними статтями і фундаментальними працями створив підвалини психології виховання, персонології, розвив вчення психоаналізу, чим створив ґрунтовну для свого часу наукову теорію особистості в Україні та Польщі, яка не втратила своєї цінності і в наші дні.
Розгорнути
Народився Климент Квітка
(1880, Київ – 1953) - український музикознавець-фольклорист, чоловік Лесі Українки. Зібрав понад 6000 народних пісень.
По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу. Стан високий, лист широкий Марно зеленіє, Кругом поле, як те море Широке, синіє. (Українська народна пісня)
Розгорнути
Народився Степан-Максим Балей
(1885, с. Великі Бірки Тернопільська область – 1952) – український і польський психолог, педагог, філософ.
Розгорнути