chrome firefox opera safari iexplorer

Україна запускає проект «електронного уряду»

31 березня 2015 о 12:22

Нова ініціатива «електронного уряду» дозволить громадянам України брати участь у реформах, що проводяться, та прийнятті найважливіших законодавчих актів.

Державні відомства і експерти вважають, що проект зможе допомогти в боротьбі з корупцією і значно полегшить спілкування між громадянами та урядом, а також між державними установами.

Влада намічає створення державного веб-порталу відкритих даних, який буде збирати статистичну інформацію, представлену державними органами в єдиному форматі, включаючи дані реєстрів юридичних осіб та індивідуальних підприємців, генеральні плани розвитку міст, а також інформацію про державні закупівлі та використання бюджету.

Ще один проект надає громадянам доступ до державних джерел інформації через Інтернет і допомагає їм звертатися до органів державної влади по електронній пошті. 4 березня президент України Петро Порошенко заявив, що цей проект також дозволяє подавати петиції через веб-сайт президента, що істотно спростить спілкування між громадянами та органами влади, і навів як приклад прикордонний режим в зоні антитерористичної операції (АТО).

«Ганебно, коли у нас пропуски для перетину лінії зіткнення в АТО, які видають на клаптику паперу і 70% з яких підробляються, виготовляються півтора місяці, і людина повинна їздити за ними чотири рази, — сказав Порошенко. – Це все має вирішуватися по електронній пошті. Ми, нарешті, повинні прийти до електронного управління. Весь світ готовий нам допомогти у цьому питанні».

Відповідно до огляду ООН «Електронний уряд 2014», Україна посідає 87-е місце серед 193 країн. Опитування, проведене у вересні київським Центром Разумкова, показало, що тільки 12 відсотків українців відвідують державні веб-сайти. Близько половини з них цікавляться порядком отримання адміністративних послуг та оформленням необхідних для цього документів, а решта хочуть отримати консультації. Дослідження також показало, що 25 відсотків хотіли б отримати можливість впливати на владу шляхом подання заяв і клопотань і висловлювати свою думку про проекти рішень через Інтернет.

На думку експертів, впровадження «електронного уряду» є також важливим чинником у боротьбі з корупцією. У середині лютого Україна запустила пілотний проект системи електронних державних закупівель під назвою Prozorro, керований Transparency International – міжнародною організацією по боротьбі з корупцією.

Міністерства оборони та юстиції України, а також деякі інші організації вже тестують цю систему. Влада наполягає на тому, щоб всі інші міністерства якомога швидше перейшли на систему електронних закупівель, сподіваючись, що оптимізація процесів і ліквідація корупції дозволить протягом вже першого року скоротити їхні витрати на 10-20 відсотків.

«Я не знаю, чи стане ефект настільки великим, але за перший місяць експлуатації в тестовому режимі система виявилася досить ефективною, — повідомив голова правління «Transparency International Україна» Андрій Марусов в інтерв'ю SETimes. – Однак це не панацея. Загальна архітектура «електронного уряду» дуже необхідна. Наприклад, учасники тендерів повинні отримувати необхідні дозволи в електронному вигляді, і це сприятиме прозорості процесу».

На думку заступника директора Інституту інформаційного суспільства Ярослава Павловського, введення «електронного уряду» стане нелегкою справою, оскільки чиновники середньої ланки не зацікавлені в ньому.

«Для багатьох посада посередників між владою і громадянами у наданні послуг та інформації породжує значну корупційну зацікавленість, — сказав Павловський в інтерв'ю href="http://ukraine.setimes.com/uk">SETimes. – Але зараз країна знаходиться в дуже складній ситуації і залежить від допомоги зарубіжних донорів, таких як МВФ. А вони вимагають прозорості. Тому я сподіваюся, що чиновникам середньої ланки не залишиться нічого іншого, як прийняти «електронний уряд»».

Ця ініціатива важлива і для центральних, і для місцевих органів влади, вважає Артем Серенок, доцент Харківського регіонального інституту державного управління і один з перших захисників проекту «електронного уряду». За його словами, країна вже стала свідком позитивного досвіду таких реформ, але в цілому, ситуація залишає бажати кращого.

«Платформи «електронного уряду» досить успішно реалізовані в деяких містах, таких, як Івано-Франківськ, Вінниця та Дніпропетровськ, — особливо у сфері надання адміністративних послуг, а міські органи влади зрозуміли, що інвестиції в кінцевому підсумку окупляться, — сказав Серенок в інтерв'ю SETimes . – Однак у багатьох інших містах та населених пунктах немає ані такого розуміння, ані грошей, щоб почати цей процес».

На думку Серенка, для впровадження «електронного уряду» в масштабах всієї країни необхідні значні інвестиції, і держава навряд чи виділить на це гроші. Тому рішенням може стати державно-приватне партнерство. Залучення ділових кіл до цього процесу дозволить також посилити контроль за витрачанням коштів, додав він.

Джерело: SETimes.com
Розділи: Суспільство

15 червня

Інші дати
Йосип Вітошинський
1838 – український хоровий диригент. У 1870 р. створив у с. Денисові перші в Західній Україні сільську читальню «Просвіти» і селянський хор.
Розгорнути
Народився Іван Миколайчук
(1941, с.Чортория, Чернівецька область - 1987) – українського актора, режисера, сценариста. Зіграв 34 ролі в кіно, написав 9 сценаріїв, та 2 режисерські роботи. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком.
 
«Я не знаю більш національного народного генія, ніж Миколайчук…До нього це був Довженко» (Сергій Параджанов).
Розгорнути