chrome firefox opera safari iexplorer

Цієї неділі Україна разом з іншими державами відзначає Міжнародний день матері

09 травня 2015 о 15:43

«Це день, коли ми, діти, чи ще дуже юні, чи вже в похилому віці, маємо молитися до Бога за наших матерів та дякувати їм за те, що через них одержали дар життя, — за все те, що вони для нас зробили, за все те, що вони задля нас витерпіли», — говорить про День матері Блаженнійший Любомир Гузар, екс-предстоятель Української греко-католицької церкви. В Україні День матері офіційно відзначається в другу неділю травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року.

На громадському ж рівні відновлене свято повернулося до нашого календаря ще на початку 1990-х, стараннями жіночих організацій та церковних парафій, і стало адекватною альтернативою 8-му Березня. На той час День матері вже майже століття був міжнародним. У травні 1907 року його зініціювала молода американська вчителька Анна Джарвіс. Вона організувала меморіальну церемонію на честь своєї матері, яка рано покинула цей світ. У листах до державних діячів, парламентаріїв, відомих політиків і підприємців вона пропонувала один день у році присвятити вшануванню матерів. До неї прислухалися: у 1910 році штат Вірджинія перший визнав День матері офіційним святом. На загальнодержавному рівні в США це свято Конгрес США узаконив за президента Вудро Вільсона у 1914 році, постановивши відзначати його щороку в другу неділю травня, на честь усіх американських матерів.

Після Першої світової війни це свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. На сьогодні другу неділю травня оголосили святом матері 23 країни. Цікаво, що в Росії, як встановив Володимир Путін у перший рік свого президентства, День матері відзначається офіційно у листопаді.

У Києві 10 травня з 12:00 до 16:00 у Ботанічному саду імені Гришка міська влада з нагоди Дня матері відзначить жінок-волонтерок. Також заплановані висадження саджанців японських сакур та кущів півоній, майстер-класи з виготовлення оберегів для мам та волонтерок, ярмарок солодощів та виробів ручної роботи. Кошти, зібрані під час дегустації солодощів та продажу творчих робіт, будуть передані родинам загиблих та поранених українських військових. А громадська організація «Дар буття» протягом дня запрошує усіх до парку Шевченка. У програмі передбачений дрес-кросинг (обмін дитячими речами, які вже маленькі), дефіле майбутніх мам і ще багато цікавих подій.

ДОВІДКА «УМ»

Українці вперше відзначили День матері у 1928 році: його влаштував Союз українок Канади. Наступного року це свято відзначили також у Львові та на Тернопільщині, а ще за рiк — по всій Галичині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. У 1939-му це свято заборонила радянська влада. З 1990 року, завдяки зусиллям громадських організацій, його відновили в Україні.

Розділи: Суспільство

5 грудня

Інші дати
День працівників статистики
Відзначається День працівників статистики в Україні 5 грудня. Це професійне свято, встановлене Указом Президента від 02.12.2002 № 1120/2002.
Розгорнути
Народився Михайло Дерегус
(1904, с. Веселе, Харківська область - 1997) - український графік і живописець. Автор картин «Тарас Бульба на чолі війська», «Тарас слухає кобзаря», «Дума про козака-бандуриста», «Маруся Богуславка», «Козака несуть», «Народження пісні».
Розгорнути
Народився Григір Тютюнник
(1931, с.Шилівка Полтавська область - 1980) - українського письменника. Автор творів «Вогник далеко в степу», «Климко», «Син приїхав» та інші.
«Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові». (Григір Тютюнник)
Розгорнути
Народився Олександр Олесь (Кандиба Олександр Іванович)
(1878, м. Білопілля, Сумська область – 1944) – український поет. Автор збірок «З журбою радість обнялись», «Поезії».
«Сміються, плачуть солов'ї Ти не дивись, що буде там, І б'ють піснями в груди: Чи забуття, чи зрада: "Цілуй, цілуй, цілуй її - Весна іде назустріч вам, Знов молодість не буде! Весна в сей час вам рада» (Олександр Олесь)
Розгорнути